Data publikacji:

Jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem?

Nocne moczenie to bardzo powszechnym problem, dlatego wielu rodziców szuka skutecznego sposobu na ochronę materaca dziecka. Wiedząc, jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem, zapewniają spokojniejszy sen również sobie. Dużą popularnością cieszą się pokrowce na łóżko, można również zaopatrzyć się w podkłady nieprzemakalne wielorazowe lub jednorazowego użytku. Bardzo istotna jest ich jakość i wygoda używania. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego dziecka?
jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem

Jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem?

Materace dziecięce wymagają ochrony przed zamoczeniem już od chwili przyjścia na świat dziecka. Zdarza się, że pieluszka będzie źle zapięta lub z innych powodów materac zostanie zabrudzony. Szukanie sposobu na to, jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem, staje się jednak wyjątkowo istotne w okresie odpieluchowania, kiedy ryzyko przykrej nocnej niespodzianki zdecydowanie rośnie.
Dostępne są różne metody ochrony materaca, z których najpopularniejsze to nieprzemakalny pokrowiec na materac oraz podkłady nieprzemakalne wielorazowe i jednorazowe. Różnią się ceną, budową i sposobem zakładania na łóżko, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Prześcieradło nieprzemakalne, czyli pokrowiec na łóżko

Jak zbudowane jest prześcieradło nieprzemakalne? Składa się najczęściej z dwóch warstw – na górze znajduje się przyjemny dla ciała materiał, a od spodu pokryte jest nieprzemakalną membraną.
W sklepach znajdziesz bardzo dużo produktów tego typu. Nazywane są również pokrowcami lub ochraniaczami nieprzemakalnymi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pokrywają cały materac, co oznacza, że bez względu na to, jak ruchliwe jest dziecko podczas snu, łóżko będzie w pełni bezpieczne.

Jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem przy pomocy pokrowca?

Jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem przy pomocy ochraniacza na materac? Najczęściej wystarczy zaczepić specjalne gumki o rogi materaca. Droższe modele obejmują cały materac, łącznie z bokami, dokładnie tak jak prześcieradło z gumką. To duża zaleta, ponieważ ochrona jest jeszcze lepsza.
Jeżeli potrzebujesz zabezpieczyć również swoje duże łóżko, do którego dziecko wędruje w nocy, sprawdzi się prześcieradło nieprzemakalne dla seniora. To właściwie ten sam produkt, tylko w większym rozmiarze.

Jakość prześcieradła nieprzemakalnego

Wybór ochraniaczy na łóżko jest bardzo duży, więc skąd wiadomo czym kierować się przy zakupie? Chociaż być może kuszą cię najtańsze opcje, pamiętaj, że niska cena może wiązać się ze słabą jakością. Jeśli kupisz pokrowiec, który przecieka, ryzykujesz przemoczeniem materaca. Produkt będzie często prany, musi być zatem odporny na przetarcia i kruszenie membrany.
Jeżeli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem, żeby dziecko nie odczuło, że śpi na czymś innym niż zwykłe prześcieradło, taki pokrowiec będzie świetnym rozwiązaniem. Żeby był w pełni komfortowy, nie może szeleścić, dlatego zwróć na to uwagę przy zakupie.

Jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem? Podkłady nieprzemakalne wielorazowe

Mniej popularnym, ale wartym uwagi sposobem na to, jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem, są grube podkłady nieprzemakalne na łóżko dla dzieci. Są bardzo chłonne i można je prać. Sprawdzą się zwłaszcza, jeśli ilość wydalanego moczu jest spora. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci, borykających się z poważnym problemem z nocnym moczeniem.

Jednorazowe podkłady nieprzemakalne na łóżko dla dzieci

Podkłady jednorazowego użytku są praktyczne, ponieważ można je wyrzucić od razu po zabrudzeniu. To, czy będą skutecznym sposobem na to, jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem, zależy od twoich potrzeb. Z pewnością sprawdzą się w podróży, szpitalu, na wakacjach i wszędzie tam, gdzie zabieranie ze sobą ochraniacza na materac byłoby niepraktyczne.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym