Data modyfikacji:

Jak zrobić lampion adwentowy dla dziecka?

Radosny czas adwentu kojarzy się z gorliwymi przygotowaniami do Bożego Narodzenia, kupowaniem prezentów, planowaniem świątecznego menu oraz nabożeństwami, które poprzedzają ten wyjątkowy okres. Zgodnie z tradycją na msze adwentowe dzieci udają się z lampionami, które oświetlają drogę i stanowią zwiastun dobrej nowiny. Dziś podpowiadamy, jak przygotować lampion adwentowy dla dziecka w kilka chwil z tego, co na pewno masz w domu. Sprawdź!
Jak zrobić lampion adwentowy dla dziecka

Czym jest lampion adwentowy?

Lampion adwentowy to tradycyjne akcesorium, które dzieci zabierają ze sobą na msze roratnie przed Bożym Narodzeniem. Jego historia sięga czasów, gdy nabożeństwa te odbywały się o wczesnym świcie, a osoby wybierające się do kościoła oświetlały sobie drogę właśnie lampionami ze świecami. Lampiony charakteryzują się wyciętymi okienkami, zza których wydobywa się światło, oraz ilustracjami nawiązującymi do narodzin Jezusa. Współcześnie msze roratnie w wielu miejscach odbywają się popołudniami i wieczorami, jednak jedno pozostało niezmienne – dzieci wciąż wybierają się na nie, niosąc kolorowe lampiony.
Dziś lampion roratni jest symbolem świąt, a także ozdobą, która może dekorować dom w tym szczególnym czasie. Co ważne, nie trzeba decydować się na zakup gotowego lampionu – możesz wykonać go wraz z dzieckiem z zaledwie kilku rzeczy, które na pewno masz pod ręką. To doskonała kreatywna zabawa i okazja, by stworzyć niepowtarzalny lampion dla dziecka.

Z czego zrobić lampion adwentowy dla dziecka?

Lampiony adwentowe mogą powstawać z najróżniejszych rzeczy – plastiku, papieru, drewna czy metalu. Te dostępne w sklepach najczęściej wykonane są z lekkich i niedrogich tworzyw sztucznych. Choć pierwotnie w lampionach stosowano świece, dziś zastępują je bezpieczniejsze lampki LED. Lampion roratni ma najczęściej kształt prostopadłościanu, jednak coraz częściej można spotkać lampiony w formie walców, a nawet bardziej fantazyjnych kształtów.

Lampion adwentowy DIY krok po kroku

Przygotowanie lampionu dla dziecka to nic trudnego. Zaangażuj swoją pociechę do pracy i wspólnie przygotujcie jedyny w swoim rodzaju lampion adwentowy. Oto 3 pomysły na niebanalny lampion, który możecie zrealizować w zaciszu własnego domu.

Jak zrobić lampion adwentowy z tektury?

Do przygotowania lampionu przydadzą ci się: duży arkusz tekturowy, nożyczki, akcesoria plastyczne – kredki, farby, klej, a także linijka i kolorowa bibuła. Miej pod ręką również źródło światła – małą lampę LED lub zasilane bateryjnie zwykłe lampki choinkowe.
1. Na tekturze narysuj szablon lampionu, rozrysowując jego poszczególne ściany. Pamiętaj, by do każdej z nich dorysować zakładki, które ułatwią sklejanie lampionu. Jeśli masz problem z przygotowaniem szablonu, gotowe wzory bez trudu znajdziesz w sieci.
2. Na ściankach narysuj okienka w pożądanym kształcie – może być to na przykład gwiazdka, krzyż czy śnieżynka. Wytnij lampion wraz z okienkami.
3. Gdy lampion jest już wycięty, od wewnętrznej strony okienek przyklej kolorową bibułę. Dzięki niej światło z lampionu zyska ładny odcień.
4. Starannie sklej boki lampionu oraz jego dno tak, aby wierzch pozostawał otwarty.
5. W środku umieść źródło światła wraz z zasilaniem. Przyklej je do dna lampionu tak, aby pozostawało stabilne. Włącznik lampek warto umieścić w łatwo dostępnym miejscu (np. wycinając na nie otwór od spodu lampionu).
6. Sklej górną część lampionu oraz przygotuj uchwyt. Możesz wykonać go z grubszego sznurka, drucika lub dłuższego papierowego paska.
7. Pozostaje jedynie udekorować lampion adwentowy. To zadanie możesz powierzyć swojemu dziecku, które za pomocą kredek lub farb może nadać lampionowi dowolny wygląd.

Lampion adwentowy ze słoika

Lampion na adwent możesz przygotować w znacznie prostszy sposób – wystarczą duży słoik, lampka LED, kawałek sznurka oraz specjalne farby do szkła.
1. W słoiku umieść lampkę LED.
2. Nakrętkę słoika przewierć z dwóch stron tak, by móc przewlec przez nią sznurek, który posłuży za uchwyt.
4. Pozwól dziecku na udekorowanie lampionu farbami do szkła. Farby są lekko transparentne i dają efekt witrażu, dlatego tak przygotowany lampion będzie prezentować się naprawdę fantastycznie!

Lampion dla dziecka ze sklejki

Akcesoriów do przygotowania lampionu warto poszukiwać także w decoupage. Wystarczy kilka arkuszy drewnianej sklejki, bibuła, lampka LED, nożyk modelarski, klej i farby.
Lampion ze sklejki przygotujesz w taki sam sposób, jak model z tektury. Efekt będzie jednak o wiele ciekawszy – tak przygotowana lampka prezentuje się bardzo stylowo nawet bez ozdabiania farbami. Ze względu na konieczne przycięcie sklejki nożem, nadaj kształt lampionowi samodzielnie, a swoją pociechę zaangażuj dopiero do ozdabiania lampionu.
Wskazówka: wśród dodatków do decoupage znajdziesz najróżniejsze kształty, w tym aniołki, gwiazdki czy śnieżynki, którymi możesz ozdobić lampion.

Lampion adwentowy dla dziecka – podsumowanie

Jak widzisz, przygotowanie domowego lampionu na adwent to bułka z masłem. Z tym zadaniem poradzi sobie każdy! Zachęć swoją pociechę do wspólnego wykonania lampionu świątecznego – to doskonały sposób na to, by odczuć przedsmak nadchodzącego Bożego Narodzenia.
Zdjęcie: Evanto Elements
Autor: Joanna Plech