Data publikacji:

Jaki monitor oddechu kupić? Ranking polecanych modeli

Jeśli obawiasz się wystąpienia bezdechu u swojego dziecka, powinieneś zaopatrzyć się w monitor oddechu. Jest on niezwykle ważny przede wszystkim w przypadku dzieci z tzw. grupy ryzyka. Jaki monitor oddechu kupić? Sprawdź ranking najlepiej ocenianych modeli.
monitor oddechu ranking

Ryzyko bezdechu – jakich dzieci dotyczy?

Bezdech występuje najczęściej u dzieci urodzonych przedwcześnie i tych z niską masą urodzeniową. U maluszków w tych grupach ryzyka w 1. roku życia może dojść do niespodziewanej śmierci łóżeczkowej z powodu nagłego zatrzymania akcji serca spowodowanego niedostateczną ilością tlenu. W takich przypadkach kupno dobrego monitora oddechu to konieczność.
Nie oznacza to jednak, że zdrowe, urodzone w porę dzieci nie mogą zostać objęte taką kontrolą. Monitory oddechu sprawdzą się doskonale u wszystkich rodziców, którzy chcą mieć absolutną pewność, że w trakcie snu ich dziecku nie przytrafi się nic złego.

Jak działa monitor oddechu?

Monitor oddechu występuje w postaci maty lub podłużnych płytek, które układa się pod posłaniem łóżeczka. Mechanizm jest niezwykle czuły, dlatego nawet przez gruby materac jest w stanie badać, czy klatka piersiowa maluszka odpowiednio unosi się i opada. Drugą częścią monitora oddechu jest odbiornik sygnałów. Inną wersją monitora oddechu są urządzenia mobilne montowane do pieluszki lub ubranka. 
Przeczytaj także: Imiona dla dziewczynek
Jeśli przez około 15 sekund nie pojawiają się żadne reakcje ze strony czujników, monitor uruchamia alarm, który ma dać znać rodzicom, że z oddechem dziecka jest coś nie w porządku. Głośny alarm ma na celu także obudzenie maluszka, który w takiej sytuacji zwykle nagle odzyskuje oddech.

Jak zamontować monitor oddechu?

Czujniki monitora należy równo rozłożyć pod posłaniem dziecka, z kolei mechanizm alarmujący powinien znajdować się w pobliżu pokoju rodziców. Monitory oddechu wykorzystują fale radiowe, dlatego sygnały z łóżeczka dziecka odbierane są nawet na większe odległości. Należy jednak pamiętać, że w łóżku dziecka nie powinny znajdować się żadne ruszające się zabawki, które mogą zaburzać pracę urządzenia.

Najlepszy monitor oddechu w rankingu – jaki powinien być?

Żeby monitor oddechu znalazł się w rankingu polecanych produktów, powinien być niezawodny. Prawdopodobnie nigdy ci się nie przyda, a twoje dziecko będzie w pełni bezpieczne przez cały okres niemowlęcy. Mimo to być może właśnie ten jeden raz, gdy będzie musiał podjąć pracę, uratuje życie twojego dziecka. To ogromna odpowiedzialność, dlatego zadbaj o to, by wybrać model w pełni niezawodny, sprawdzony przez innych rodziców i wykonany przez zaufanego producenta.
Najlepsze urządzenie powinno mieć certyfikat wyrobu medycznego, co daje gwarancję, że jest w pełni bezpieczne dla maluszka, zostało przebadane i przetestowane. Certyfikaty są jednym z dowodów na to, że monitor oddechu zadziała wtedy, kiedy będzie potrzebny.

Stacjonarny czy mobilny – jaki monitor oddechu ma najlepsze opinie?

Monitory oddechu w naszym rankingu umieszcza się pod materacem lub bezpośrednio przy ubranku dziecka. Która wersja monitora oddechu ma lepsze opinie: stacjonarna czy mobilna? Tak naprawdę trudno to rozsądzić. W jednej i drugiej grupie znajdziesz wysokiej jakości niezawodne urządzenia, a reszta zależy wyłącznie od twoich upodobań.
  • Monitor oddechu stacjonarny, który umieszcza się pod materacem, budzi zaufanie rodziców, ponieważ zawsze znajduje się na swoim miejscu. Nie istnieje ryzyko, że odczepi się czy będzie w jakikolwiek sposób przeszkadzał maluchowi. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest już nieco bardziej mobilne.
  • Monitor oddechu przenośny oferuje większą niezależność. Warto postawić właśnie na niego, jeśli dziecko często zmienia miejsce snu, na przykład jest pod opieką babci czy dziadka, śpi w łóżku rodziców lub jeśli rodzina często podróżuje. Chociaż system mocowania takiego urządzenia jest przemyślany i bezpieczny, niektórzy rodzice martwią się, że monitor odczepi się podczas snu, inni z kolei obawiają się, że będzie przeszkadzał dziecku, szczególnie latem, gdy maluchy często śpią w samej pieluszce.
  • Podejmując decyzję, jaki monitor oddechu kupić, kieruj się rankingiem i opiniami zadowolonych rodziców na temat wygody i niezawodności urządzenia. Reszta zależy od trybu życia twojej rodziny i od osobistych upodobań.

    Monitor oddechu – czy warto kupić używany?

    Biorąc pod uwagę, jak ważnym urządzeniem może okazać się w niektórych przypadkach monitor oddechu, nie zastanawiaj się, czy warto go kupić. Zdecydowanie tak. Pytanie brzmi: czy musi to być nowy sprzęt? Monitory z drugiej ręki zwykle nie noszą na sobie większych śladów użytkowania, a ich ceny są zdecydowanie niższe niż nowych. Problem w tym, że nigdy nie wiadomo, jak długą drogę przeszło urządzenie. Może okazać się, że jesteś jednym z wielu kolejnych użytkowników, a sprzęt jest już mocno wyeksploatowany.
    Czy zatem trzeba kupować monitor prosto ze sklepu? Niekoniecznie. Wystarczy popytać wśród zaprzyjaźnionych rodziców, jeśli tylko wiesz, że możesz im zaufać. Z dużym prawdopodobieństwem ktoś będzie posiadał model na sprzedaż. Poprawnie użytkowany dobrej jakości sprzęt powinien służyć bez przeszkód przez wiele lat.

    Jakie funkcje może mieć monitor oddechu?

    Oprócz stałego kontrolowania, czy dziecko poprawnie oddycha, monitory oddechu uwzględnione w naszym rankingu mogą też mieć inne funkcje, które ułatwią młodym rodzicom opiekę nad niemowlakiem.
    Które dodatkowe funkcje są warte uwagi?
  • Elektroniczna niania – to najpopularniejsza funkcja, z której rodzice bardzo lubią korzystać. Pozwala na jeszcze większą kontrolę nad snem dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy śpi ono w oddzielnym pokoju, ale też wtedy, gdy dom jest duży, a opiekunowie spędzają wieczory w pewnym oddaleniu od łóżeczka. Dzięki elektronicznej niani dowiesz się od razu, jeśli dziecko będzie cię potrzebować. Warto zwrócić uwagę na możliwość obserwacji nocnej dzięki podczerwieni.
  • Termometr – właściwa temperatura w sypialni dziecka jest niezwykle istotna z wielu powodów. Zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie są niekorzystne dla organizmu, a nawet mogą okazać się niebezpieczne. Jeśli twoje dziecko znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia śmierci łóżeczkowej, monitorowanie temperatury staje się wyjątkowo ważne.
  • Możliwość komunikacji z dzieckiem – jeden z monitorów oddechu z naszego rankingu, urządzenie firmy Angelcare, umożliwia nie tylko odbieranie, ale też nadawanie dźwięków, w związku z tym rodzic ma możliwość uspokojenia dziecka bez wstawania do niego. Czasami wystarczy, że zaśpiewa kołysankę lub cicho zaszumi maluszkowi, żeby ten spokojnie zasnął ponownie.
  • Dodanie drugiego nadajnika – dzięki takiej funkcji można w prosty sposób zadbać o bezpieczeństwo dwojga dzieci.
  • Do kiedy używać monitora oddechu?

    Niektórzy rodzice zastanawiają się, do kiedy używać monitora oddechu. Nie ma tu właściwie żadnych ograniczeń. Jedynie w przypadku specjalnych mat wkładanych pod materac istotna jest waga malucha. Opiekunowie zazwyczaj intuicyjnie wyczuwają, że monitor nie jest im już potrzebny, a kiedy dokładnie to nastąpi, jest sprawą bardzo indywidualną. Niekiedy rodzice osiągają taki spokój ducha już po kilku tygodniach życia maluszka, częściej jednak rezygnują z urządzenia po kilku miesiącach, czasami rozciągając ten czas do ukończenia przez dziecko roku.

    Monitor oddechu – opinie lekarzy

    Jako proste i skuteczne urządzenie monitor oddechu zbiera dobre opinie lekarzy i rodziców. Wbrew obawom niektórych osób jest w pełni bezpieczny dla dziecka i nie naraża go na żadne niebezpieczeństwo. Warto pamiętać, że monitor nie jest uciążliwy w codziennym użytkowaniu, a może uratować dziecku życie.

    Jaki monitor oddechu kupić?

    Monitory oddechu, poza kontrolą bezpiecznego snu dziecka, nieraz pełnią dodatkowe funkcje np. elektronicznej niani czy termometru. Na rynku dostępne są również przenośne monitory, które sprawdzą się doskonale podczas drzemek na spacerze czy urlopów. Oto modele monitorów, które cieszą się szczególnie dobrymi opiniami.
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym