Data modyfikacji:

Jaki monitor oddechu kupić? Polecamy najlepsze modele

Jeśli obawiasz się wystąpienia bezdechu u swojego dziecka, powinieneś zaopatrzyć się w monitor oddechu. Jest on niezwykle ważny przede wszystkim w przypadku dzieci z tzw. grupy ryzyka. Jaki monitor oddechu kupić? Sprawdź ranking najlepiej ocenianych modeli.
monitor oddechu

Ryzyko bezdechu: jakich dzieci dotyczy?

Bezdech występuje najczęściej u dzieci urodzonych przedwcześnie i tych z niską masą urodzeniową. U maluszków w tych grupach ryzyka, w 1 roku życia może dojść do niespodziewanej śmierci łóżeczkowej, z powodu nagłego zatrzymania akcji serca, spowodowanego niedostateczną ilością tlenu. W takich przypadkach, kupno dobrego monitora oddechu to konieczność.

Nie oznacza to jednak, że zdrowe, urodzone w porę dzieci nie mogą zostać objęte taką kontrolą. Monitory oddechu sprawdzą się doskonale u wszystkich rodziców, którzy chcą mieć absolutną pewność, że w trakcie snu ich dziecku nie przytrafi się nic złego.

Jak działa monitor oddechu?

Monitor oddechu występuje w postaci maty lub podłużnych płytek, które układa się pod posłaniem łóżeczka. Mechanizm jest niezwykle czuły, dlatego nawet przez gruby materac jest w stanie badać, czy klatka piersiowa maluszka odpowiednio unosi się i opada.

Przeczytaj także: Imiona dla dziewczynek

Drugą częścią monitora oddechu jest odbiornik sygnałów. Jeśli przez około 15 sekund nie pojawiają się żadne reakcje ze strony czujników, monitor uruchamia alarm, który ma dać znać rodzicom, że z oddechem dziecka jest coś nie w porządku. Głośny alarm ma na celu także obudzenie maluszka, który w takiej sytuacji zwykle nagle odzyskuje oddech.

Jak zamontować monitor oddechu?

Czujniki monitora należy równo rozłożyć pod posłaniem dziecka, z kolei mechanizm alarmujący powinien znajdować się w pobliżu pokoju rodziców. Monitory oddechu wykorzystują fale radiowe, dlatego sygnały z łóżeczka dziecka odbierane są nawet na większe odległości. Należy jednak pamiętać, że w łóżku dziecka nie powinny znajdować się żadne, ruszające się zabawki, które mogą zaburzać pracę urządzenia.

Jaki monitor oddechu kupić?

Monitory oddechu, poza kontrolą bezpiecznego snu dziecka, nieraz pełnią dodatkowe funkcje np. elektronicznej niani czy termometru. Na rynku dostępne są również przenośne monitory, które sprawdzą się doskonale podczas drzemek na spacerze czy urlopów. Oto modele monitorów, które cieszą się szczególnie dobrymi opiniami.

1. Monitor oddechu BabySense 7

Bardzo czułe płytki sensoryczne reagują natychmiast, gdy tylko zanotują wystąpienie bezdechu u malucha, dając rodzicom czas na interwencję. Monitor BabySense reaguje, gdy dziecko przestaje oddychać na 20 sekund lub gdy częstotliwość oddechów spada do liczby mniejszej niż 10 na minutę.

2. Monitor oddechu Xblitz Baby Monitor

To monitor oddechu, który jednocześnie pełni funkcję elektronicznej niani – został wyposażony w kamerę. Dodatkowo, umożliwia stałe kontrolowanie temperatury ciała dziecka.

3. Monitor oddechu Snuza Hero

Snuza Hero to przenośny monitor oddechu pozbawiony kabli, co znacznie zwiększa komfort jego użytkowania. Urządzenie należy przypiąć do odzieży dziecka. Zaletą monitora Snuza jest to, że można używać go praktycznie wszędzie – na spacerze, wakacjach czy w żłobku.

4. Monitor oddechu Angelcare

Monitor oddechu w formie maty, którą umieszcza się pod dziecięcy materacyk, posiada także funkcję elektronicznej niani oraz kamerę. Cechuje się dużym zasięgiem – nawet do 200 metrów.
Monitor oddechu pozwoli na spokojny sen rodzicom dzieci z tzw. grupy ryzyka, ale nie tylko. To niewielkie urządzenie może uratować życie każdego malucha, u którego dojdzie do zatrzymania oddechu w trakcie snu. Na który z modeli monitorów oddechu się zdecydujesz?