Data publikacji:

Jaki telefon dla dziecka będzie najlepszy?

Dzieci już od najmłodszych lat oswajają się z elektronicznymi ekranami, a bardzo często pierwszym urządzeniem elektronicznym w ręku kilkulatka jest tablet. Najmłodsi z łatwością radzą sobie z nowymi gadżetami mobilnymi, ale rodzice i opiekunowie rozsądnie odsuwają nieco w czasie kupno pierwszego telefonu pociechom, najczęściej do czasu aż będzie to niezbędne. Kiedy nieuchronnie następuje ten moment, stają oni przed decyzją o wyborze konkretnego modelu. Radzimy zatem, jaki telefon dla dziecka będzie najlepszy, przedstawiając przy tym listę polecanych urządzeń.
telefon dla dziecka

Kiedy warto kupić dziecku telefon?

Telefon kupujemy dziecku zazwyczaj po to, by być z nim w stałym kontakcie, kiedy nie znajduje się ono pod naszą opieką. Zazwyczaj trafia on więc w ręce najmłodszego w pierwszych trzech lub czterech klasach szkoły podstawowej, a więc wieku 7–10 lat. Urządzenie przydaje się zwłaszcza, gdy nasza pociecha ma różnego rodzaju zajęcia dodatkowe po lekcjach albo wraca sama do domu. Jednak w niektórych wyjątkowych sytuacjach zdarza się tak, że dziecko otrzymuje telefon nieco wcześniej, w wieku 5 lub 6 lat.
Telefon pozwala dziecku wybić się na ograniczoną samodzielność, a także skontaktować się z opiekunami w razie problemów lub różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacji i wypadków. Oczywiście najczęściej sprzęt będzie wykorzystywany jako narzędzie do rozrywki, a więc do oglądania filmów, słuchania muzyki, rozmów ze znajomymi oraz zabawy z grami. Urządzenie pozwala jednak także na rozwijanie pasji, które w przyszłości mogą zaowocować wyborem kariery – dzięki niemu dziecko może robić więc własne zdjęcie lub nagrywać i montować materiały wideo.
Rodzice powinni oczywiście pamiętać o zagrożeniu, jakie płynie z sieci, zwłaszcza gdy dziecko nie jest w żaden sposób monitorowane. Ważna jest więc rozmowa na temat niebezpieczeństw wynikających z korzystania z internetu. Rozsądni opiekunowie mogą też zainstalować w urządzeniu blokady, które uniemożliwiają wejście na niektóre witryny lub pobieranie pewnych aplikacji. Warto się pod tym względem wyedukować, ponieważ sprytny właściciel telefonu z łatwością obejdzie zabezpieczenia, jeżeli nie zostały one poprawnie skonfigurowane. Rozwiązaniem jest tu też karta SIM z bardzo ograniczonym dostępem do internetu, z sieci dziecko korzysta wówczas wyłącznie za pośrednictwem domowego Wi-Fi.

Telefon dla dziecka – czym powinien się charakteryzować? Jaki pierwszy telefon dla dziecka?

Wybierając telefon dla dziecka, stawiamy na zwykłe smartfony. Z obsługą urządzenia poradzi sobie nawet kilkulatek. Niektórzy z opiekunów decydują się na wręczenie klasycznego telefonu z klawiaturą oraz ograniczonymi możliwościami komunikacji, a więc tzw. dumbphone’y. Rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli koniecznie nie chcemy, by dziecko zanadto się rozpraszało i korzystało z mobilnego internetu. O ile jest to względnie dobry wybór dla pierwszoklasisty lub dziecka w zerówce, tak dla 11-latka lub 12-latka urządzenie będzie kompletnie niewystarczające.
Wybierając smartfon, unikamy wręczania dziecku flagowców, a nawet najdroższych modeli ze średniej półki cenowej od około 1200 złotych do 2500 złotych (zwłaszcza jeżeli nie możemy sobie na nie pozwolić). Wielu opiekunów uważa je jednak za symbole statusu, a dając je swojemu dziecku, poprawiają swoje własne poczucie wartości. Pamiętajmy, że 9-latek nie wykorzysta nawet w części potencjału telefonu za 4000 złotych, co więcej, często nie będzie nawet sobie w pełni zdawać sprawy z kosztu urządzenia i nie będzie traktować go z należytą uwagą.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór prostych urządzeń w cenie do 1200 złotych. Zapewniają one pełną funkcjonalność, w zadowalający sposób radząc sobie z większością podstawowych zadań (internet, zdjęcia, rozmowy itd.). Dla starszych dzieci, które będą lepiej dbały o telefon, dobrym wyborem będzie solidny smartfon ze średniej półki. Dzięki lepszym podzespołom pozwoli też bez większy problemów na zabawę z bardziej wymagającymi grami.
Czasem dobrą alternatywą może być też kupno nowego i kilkuletniego flagowca, zwłaszcza jeżeli dziecku zależy np. na iPhonie. Można też zdecydować się na używany model w dobrym stanie – w sieci oraz sklepach stacjonarnych znajdziemy bardzo bogatą ofertę tego typu urządzeń. W takim wypadku musimy jednak pogodzić się z brakiem gwarancji producenta, a także ryzykiem tego, że bateria urządzenia lub jego komponenty odmówią po jakimś czasie posłuszeństwa.

Najlepsze telefony dla dzieci – polecane modele

Nokia 230

Klasyczny telefon z klawiaturą, który nie posiada dostępu do internetu i służy wyłącznie do przesyłania wiadomości tekstowych oraz rozmów telefonicznych. Urządzenie wyposażone jest w kolorowy ekran o przekątnej 2,8 cala oraz prosty aparat fotograficzny o rozdzielczości 2 megapikseli. Zaletą modelu jest długi czas pracy baterii, a także bardzo niska cena.

Samsung Galaxy A32

Solidny i tani smartfon dla dziecka z systemem Android. Model posiada pojemną baterię 5000 mAh, ekran AMOLED o przekątnej 6,4 cala, dobre głośniki, a także poczwórny aparat rejestrujący zdjęcia w wysokiej jakości. Na pokładzie znalazło się też 128 GB wolnego miejsca do zapisywania danych, które można rozszerzyć dodatkowo dzięki czytnikowi kart pamięci.

Motorola Moto G31

Dobry i tani smartfon dla dziecka, za który zapłacimy około 600–700 złotych. Mimo niskiej ceny sprzęt może pochwalić się ekranem 6,4 cala, wyświetlaczem OLED, a także potrójnym aparatem 50 megapikseli. Model oferuje w sumie 64 GB wolnej przestrzeni na zapisywanie danych, którą można rozszerzyć z pomocą kart pamięci. Atutem jest tu też dobra bateria i czas pracy na jednym ładowaniu.

iPhone SE 2020

Jeżeli naszemu starszemu dziecku zależy na telefonie firmy Apple z systemem iOS, dobrym rozwiązaniem może być tutaj wybór iPhone’a SE trzeciej generacji, którego premiera miała miejsce w 2020. Jest to względnie tani model, którego atutem mogą być niewielkie rozmiary, sprzęt ma bowiem ekran o przekątnej 4,7 cala. W sprzedaży znajdziemy warianty z 64 GB, 128 GB lub 256 GB miejsca na zapisywanie danych. Z tyłu obudowy znajdziemy pojedynczy aparat 12 megapikseli.

Alcatel 1

Niezwykle prosty smartfon w cenie zaledwie 300 złotych, który świetnie sprawdzi się w roli pierwszego telefonu naszego dziecka. Pomoże w tym z pewnością jego niewielki ekran o przekątnej 5 cali oraz długi czas pracy na jednym ładowaniu. W przeciwieństwie do wielu urządzeń w podobnej cenie, model korzysta z systemu Android – jest to uproszczona wersja Android 11 Go Edition, która przystosowana jest do pracy z urządzeniami o niższej mocy.
Zdjęcie: Envato Elements