Data publikacji:

Najlepsze książki psychologiczne dla młodzieży: jakie wybrać?

Nastolatkowie często interesują się psychologią – relacjami międzyludzkimi, zachowaniami i ich mechanizmami. Jeśli twoje dziecko też ma takie zainteresowania, to poleć mu książki psychologiczne dla młodzieży. Poniżej przygotowaliśmy listę ciekawych tytułów. Zapraszamy do lektury!
książki psychologiczne dla młodzieży
Dlaczego warto podsunąć nastolatkowi książki psychologiczne dla młodzieży? Ponieważ takie tytuły pozwolą mu lepiej poznać swoje odczucia czy emocje. Ponadto tego typu książki i poradniki są bardzo pomocne dla młodzieży, np. uczą, jak reagować w stresującej sytuacji czy jak rozwiązywać konflikty. Nie należy zapominać też o tym, że lektury dobrych książek psychologicznych mogą przygotować również nastolatka na wyzwania dorosłego życia – prywatne i zawodowe.
Jakie książki psychologiczne są polecane nastolatkom? Poniżej zebraliśmy kilka tytułów wartych uwagi.

Dobre książki psychologiczne dla młodzieży – „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, Dale Carnegie

Tytuł tej książki zdradza właściwie już wszystko. Lektura będzie idealna nie tylko dla dorosłych, ale także dla młodzieży. W książce nie brakuje rad autora dotyczących tego, jak postępować i rozmawiać z ludźmi, aby zbudować z nimi pozytywną relację. Dzięki książce można rozwinąć swoją inteligencję interpersonalną, a także ćwiczyć przydatne umiejętności społeczne, które przydadzą się nastolatkowi zarówno w jego życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Czy wiesz, że ten tytuł został wydany w 1936 roku i do dziś uznawany jest za jeden z największych bestsellerów? To powinno cię zachęcić do tego, aby samemu sięgnąć po tę lekturę i polecić ją też dziecku.

Ciekawe książki psychologiczne dla młodzieży – „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”, Daniel Kahneman

Książka napisana przez laureata nagrody Nobla. Lektura objaśnia działanie umysłu i zgłębia nasze myślenie – zarówno to intuicyjne, emocjonalne , jak i analityczne, dokładne. Z tej książki można się dowiedzieć, kiedy należy ufać swojej intuicji, a kiedy lepiej wszystko przemyśleć dokładniej. W książce nie brakuje interesujących ciekawostek, a także istotnych porad, które mogą okazać się przydatne w różnych sferach życia.

Książki dla młodzieży psychologiczne – polecamy „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”, Justyna Suchecka

W książce znajdziecie rozmowy autorki z czytelnikami i czytelniczkami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami odnośnie do tego, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. W książce nie brakuje rad, gdzie samodzielnie szukać pomocy w razie kryzysu i jak udzielać jej innym. Ponadto w książce znajdują się też porady dotyczące tego, jak budować w szkole pozytywną atmosferę. Omawiana jest też nuda, która dla nastolatka jest jedną z najgorszych rzeczy – z tym że wymienia się jej zalety. To książka, która wzmacnia i zdecydowanie daje nadzieję, że człowiek może świetnie poradzić sobie nawet w wyjątkowo trudnych chwilach.

„Jesteś kimś więcej, niż myślisz. Dla nastolatków. Przegoń chmury samokrytyki i odkryj swoją wrodzoną wartość”, Lisa M. Schab

Poradnik psychologiczny skierowany typowo do nastolatków. Ten tytuł zdecydowanie ma w sobie moc budowania poczucia własnej wartości. Podkreśla, że każdy z nas jest wyjątkowy, a nadmierna samokrytyka swoich zachowań czy działań jest dla nas wyjątkowo niedobra. Książka uczy sprawiedliwej samooceny, pomaga zbudować poczucie własnej wartości i pokazuje, jak się docenić. Ta lektura będzie bardzo przydatna dla każdego nastolatka! Zwłaszcza że w trudnym okresie dojrzewania nastolatkowie często zmagają się z niepokojem, nadmiernym zamartwianiem, stresem czy zbyt mocną samokrytyką. W książce znajduje się wiele przydatnych porad i ćwiczeń, które służą budowaniu poczucia własnej wartości.

„Jak zmienić złe dni na lepsze. Pierwsza pomoc emocjonalna”, Julie Smith

Z książki nastolatek dowie się, jak radzić sobie z krytyką, jak zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości, jak sobie wybaczyć, pokonać lęk i jak sprawić, by stres stał się sprzymierzeńcem, a nie przeszkodą. Każdy przechodzi w życiu przez trudne chwile, a ten poradnik podpowie, jak radzić sobie w takich sytuacjach.

„Ciałożyczliwość. Jak zaakceptować swoje ciało i żyć w zgodzie ze sobą”, Agata Głyda

Nastolatkowie często borykają się z kompleksami dotyczącymi własnego wyglądu. A mniejsza pewność siebie, niepokój i stres towarzyszące okresowi dojrzewania zdecydowanie nie pomagają. Ten poradnik powinien przeczytać więc każdy nastolatek. To książka pełna wskazówek mówiących o tym, jak wyznaczać własne granice, jak wypracować zdrowe podejście do aktywności fizycznej i jak wspierać się w budowaniu relacji z własnym ciałem.

Psychologiczne książki dla młodzieży – „Poczuj się dobrze. 52 sposoby na poprawę jakości życia”, Natalia Sosin-Krosnowska

Zbiór rad i wskazówek, które stosowane regularnie zdecydowanie poprawiają jakość życia. Dzięki nim w tym codziennym pędzie na chwilę można się zatrzymać i zacząć doceniać swoje życie, a także zwrócić uwagę na to, co naprawdę jest w nim ważne.

„Na100latki, czyli jak przetrwać, mając naście lat”, Marcin Przewoźniak

Ta książka to obowiązkowa propozycja dla każdego nastolatka. Napisana z humorem w przystępny i ciekawy sposób. To książka, która podpowie m.in. dlaczego warto negocjować, zamiast się kłócić, oraz dlaczego warto znaleźć kompromis zamiast trzaskać drzwiami.
Okres dojrzewania to ciężki czas nie tylko dla rodziców i otoczenia dziecka, ale przede wszystkim dla samego nastolatka. Dlatego tak ważne jest, aby wesprzeć go w tym trudnym okresie. Pomóc może też dobra książka psychologiczna. Poradnik, który pozwoli zbudować poczucie własnej wartości, nauczy reagować na gniew i myśleć tak, aby podejmować dobre dla siebie decyzje. Mamy nadzieję, że wśród powyższych tytułów znajdziesz książkę, którą twoje dorastające dziecko chętnie przeczyta.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.