Data modyfikacji:

Najlepsze książki dla dzieci polecane przez psychologów

Dzieciom warto czytać od pierwszych dni życia. Czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo i pogłębia wiedzę, dlatego bardzo ważne jest to, by rodzic zaszczepił miłość do książek w swoim dziecku jak najwcześniej. Warto wiedzieć, że lektura może nauczyć dziecko emocji i sposobów panowania nad nimi. Przedstawiamy najlepsze książki dla dzieci polecane przez psychologów, przeznaczone zarówno dla maluchów, jak i starszych brzdąców.
książki dla dzieci polecane przez psychologów

Jakie psychologiczne książki dla dzieci?

Wartościowe książki dla dzieci – cenna pomoc wychowawcza

Najlepsze książki dla dzieci o emocjach – propozycje dla dzieci od 4. do 7. roku życia

Mądre i ciekawe książki dla dzieci w wieku od 7. do 10. lat

Ciekawe książki dla dzieci – wstęp do ważnych rozmów


Rola rodzica nie należy do najprostszych. Jednym z wielu zadań, które musisz wykonać jest nauczenie swojej pociechy emocji, współpracy i porozumienia z innymi ludźmi, a także artykułowania własnych potrzeb. Na naukę tych umiejętności nigdy nie jest za wcześnie. Wprost przeciwnie – im maluch szybciej zacznie zgłębiać świat wartości, tym prędzej się w nim odnajdzie, a także uniknie wielu trudnych sytuacji. Zrozumienie własnych uczuć – nawet tych trudnych – wpływa również pozytywnie na pewność siebie.

Już w okolicach 4. roku życia emocje dziecka są nad wyraz rozwinięte. Wiedzą o tym rodzice, którzy doświadczyli typowego dla maluchów w tym wieku uczuciowego rozchwiania. W związku z tzw. skokiem rozwojowym, od kilkulatka często można usłyszeć zdania, takie jak „nie kocham cię”. Maluch początkowo nie rozumie emocji, które pojawiają się w nim mimowolnie. Rolą rodzica jest zapanować nad sytuacją i wyjaśnić dziecku, że uczucia – nawet te trudne – są naturalne i warte wyrażenia.

W procesie nauki warto wykorzystać książki o uczuciach, które są rekomendowane przez dziecięcych psychologów. Takie „emocjonalne przewodniki” ułatwią maluchowi zrozumienie wielu spraw, a tobie – komunikację z nim. Okażą się również niezmiernie pomocne w przełomowych momentach życia dziecka, np. w czasie rozpoczęcia nauki w szkole.

Już najmłodsze dzieci mogą (a nawet powinny) rozpocząć poznawanie emocji i duchowych potrzeb. Z pomocą dobrych książek dla dzieci łatwiej wytłumaczysz swojemu maluchowi, skąd biorą się gniew, radość i smutek oraz jak zachowywać się w ich obliczu.

Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

„Bajkoterapia” to 12 różnych historyjek, które przedstawiają realne życiowe sytuacje – nie zawsze proste. To tytuł o przeznaczeniu terapeutycznym, tłumaczący dzieciom, jak poradzić sobie w trudnych przypadkach. Książka polecana jest maluchom od 4. roku życia.

Czujemisie

To książka, którą warto przeczytać 4-latkowi, a nawet młodszemu dziecku. „Czujemisie” pomagają w nazywaniu emocji, odczuć i porównań. Każde zdanie książki rozpoczyna się od „czuję się jak…”. Ta pozycja okaże się świetnym poradnikiem, który pokaże maluchowi złożoność ludzkich emocji.

Co cię martwi?

„Co cię martwi?” to gotowa instrukcja zachowania w trudnych dla dziecka sytuacjach. Autorka tłumaczy, co zrobić np. w sytuacji, gdy ktoś jest wobec dziecka niemiły i zaczepia je. Książka pokazuje, że ludzkie uczucia nie są pojedynczymi tworami, a skomplikowanym zbiorem, z którego należy nauczyć się właściwie korzystać.
Dziecko rozpoczynające naukę w szkole, doświadcza całkiem nowych uczuć niż te, które znało wyłącznie z rodzinnego domu. Najwyższa pora poznać wartości, takie jak współpraca i przyjaźń, ale również przykre emocje, które są nieuniknione – wstyd, złość, niezadowolenie. Dobre książki dla dzieci traktujące o emocjach znacznie ułatwią im przejść tą małą życiową rewolucję, ucząc, jak rozwiązywać konflikty i godzić się z porażkami.


Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze

Autor książki nie stroni od trudnych tematów. Bohater zostaje postawiony przed takimi problemami jak uprzedzenia rasowe, śmierć czy ubóstwo. To książka, która okaże się świetnym punktem wyjścia do długich rozmów z dzieckiem na temat tolerancji, niesienia pomocy i zrozumienia wobec osób potrzebujących.

Uczucia, co to takiego?

Dlaczego kłócimy się z tymi, których kochamy? Skąd wiadomo, że rodzice się kochają? To tylko przykładowe pytania, na które odpowiada autor tej książki. Ten tytuł zachęci malucha do inicjowania rozmów o uczuciach.

Maja i jej świat. Uczucia

To opowieść o dziewczynce, która, udając się w daleką podróż, ma do czynienia z nowymi emocjami i stanami, takimi jak strach, euforia, głód. Na samym końcu autorka zamieszcza ćwiczenia, które uczą dziecko nazywania uczuć, a także poradnik dla rodziców.
Pamiętaj, że książki dla dzieci polecane przez psychologów nie przyniosą efektów, jeśli ich lektura nie będzie szła w parze z wartościową rozmową. Zarówno z młodszymi, jak i starszymi dziećmi warto poruszać tematy emocji i uczuć. Książki o nich traktujące mogą być świetnym punktem wyjścia do poważnych rozmów i okazją do tego, by przekazać maluchowi istotne wartości.

Wartościowe książki dla dzieci pomogą ci lepiej poznać swoją pociechę i pomóc jej w stawieniu czoła całkiem nowym emocjom. Dzięki nim dziecko zyska pewność siebie, stanie się lepszym rozmówcą i przyjacielem.