Jakie psychologiczne książki dla dzieci?
Rola rodzica nie należy do najprostszych. Jednym z wielu zadań, które musisz wykonać jest nauczenie swojej pociechy emocji, współpracy i porozumienia z innymi ludźmi, a także artykułowania własnych potrzeb. Na naukę tych umiejętności nigdy nie jest za wcześnie. Wprost przeciwnie – im maluch szybciej zacznie zgłębiać świat wartości, tym prędzej się w nim odnajdzie, a także uniknie wielu trudnych sytuacji. Zrozumienie własnych uczuć – nawet tych trudnych – wpływa również pozytywnie na pewność siebie.
Już w okolicach 4. roku życia emocje dziecka są nad wyraz rozwinięte. Wiedzą o tym rodzice, którzy doświadczyli typowego dla maluchów w tym wieku uczuciowego rozchwiania. W związku z tzw. skokiem rozwojowym, od kilkulatka często można usłyszeć zdania, takie jak „nie kocham cię”. Maluch początkowo nie rozumie emocji, które pojawiają się w nim mimowolnie. Rolą rodzica jest zapanować nad sytuacją i wyjaśnić dziecku, że uczucia – nawet te trudne – są naturalne i warte wyrażenia.
W procesie nauki warto wykorzystać książki o uczuciach, które są rekomendowane przez dziecięcych psychologów. Takie „emocjonalne przewodniki” ułatwią maluchowi zrozumienie wielu spraw, a tobie – komunikację z nim. Okażą się również niezmiernie pomocne w przełomowych momentach życia dziecka, np. w czasie rozpoczęcia nauki w szkole.
Już najmłodsze dzieci mogą (a nawet powinny) rozpocząć poznawanie emocji i duchowych potrzeb. Z pomocą dobrych książek dla dzieci łatwiej wytłumaczysz swojemu maluchowi, skąd biorą się gniew, radość i smutek oraz jak zachowywać się w ich obliczu.
„Bajkoterapia” to 12 różnych historyjek, które przedstawiają realne życiowe sytuacje – nie zawsze proste. To tytuł o przeznaczeniu terapeutycznym, tłumaczący dzieciom, jak poradzić sobie w trudnych przypadkach. Książka polecana jest maluchom od 4. roku życia.