Data publikacji:

Jaki lunch box dla dzieci do szkoły wybrać? Polecane produkty i przepisy

Dobry lunch box dla dzieci powinien spełniać szereg wymagań. Musi być szczelny, wygodny w użytkowaniu i wytrzymały. Ważne jest odpowiednie dobranie jego pojemności, dzięki temu wygodnie ułożysz w nim zawartość, a dziecko z łatwością spakuje pudełko do plecaka. Jaka śniadaniówka sprawdzi się do szkoły lub przedszkola? Czym ją wypełnić, by uniknąć monotonii?
lunch box dla dzieci do szkoły

Lunch box dla dzieci – czy jest potrzebny?

Papier śniadaniowy, folia, torebki na kanapki – posiłek do szkoły można zapakować na różne sposoby. Czy lunch box dla dzieci jest rzeczywiście niezbędny? Oczywiście, da się bez niego żyć, jednak nie warto rezygnować z takiej wygody.
Nawet najprostsze pudełko pozwoli ci zapakować kanapki, warzywa czy owoce tak, by zminimalizować ryzyko zabrudzenia książek i zeszytów. Umożliwi też doniesienie jedzenia do szkoły w apetycznej formie, co ma duże znaczenie dla dzieci.

Jaki powinien być idealny lunch box dla dzieci?

Kupując śniadaniówkę do szkoły lub przedszkola, warto ten zakup dobrze przemyśleć, żeby dziecku przyjemnie się z niej korzystało, a tobie łatwo było umyć pudełko i uzupełniać jego zawartość. Co trzeba uwzględnić podczas zakupu?

Wytrzymałość

Lunch box będzie towarzyszył dziecku każdego dnia i trudno liczyć na delikatność ze strony jego użytkownika, szczególnie gdy mowa o uczniu pierwszych klas lub przedszkolaku. Koniecznie zwróć uwagę na to, by pudełko było solidnie wykonane – to ważne z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia.
Słabym punktem śniadaniówek są bardzo często zapięcia, które miewają tendencję do pękania. Przed zakupem zapytaj innych rodziców, czy wybrany lunch box jest porządnie wykonany, poczytaj też opinie innych użytkowników.

Pojemność

Lunch box dla dzieci niekoniecznie musi być bardzo duży. Powinien być natomiast wystarczająco pojemny, by spokojnie zmieścić dokładnie to, co zwykle uczeń czy przedszkolak ze sobą zabiera. Zbyt duże pudełko zajmie dużo miejsca w plecaku, z kolei za małe ograniczy możliwości.
Zdecydowanie najwygodniejszą opcją jest lunch box z przegródkami. Dla dzieci to ideał, ponieważ mogą same wybrać spośród różnych produktów te, na które akurat mają ochotę, a dodatkowo nie mieszają się smaki – to często przeszkadza maluchom.

Wygląd

Dla dorosłego może to być sprawa drugorzędna, ale dla dziecka ma ogromne znaczenie – ze śniadaniówki w ulubionym kolorze lub zdobionej ciekawymi wzorami czy postaciami znacznie przyjemniej się korzysta, zwłaszcza w towarzystwie rówieśników.

Dodatkowe opcje

Wkład chłodzący, możliwość zmiany wielkości przegródek czy uszczelka zapobiegająca wyciekaniu płynnego posiłku – to opcje, na które możesz liczyć, wybierając lunch box dla dzieci klasy premium. Czy warto inwestować w takie pudełko? To zależy. Takie opcje przydadzą się z pewnością, jeśli jedzenie z lunch boxu ma wystarczyć dziecku na kilka godzin, na przykład, gdy nie je w szkole obiadu.

Łatwość mycia

Mycie śniadaniówki to kolejny codzienny obowiązek, a tych rodzicowi nie brakuje. Z tego powodu podczas zakupu dobrze jest się zastanowić, czy lunch box dla dzieci będzie się wygodnie myło. Idealnie, jeśli posiadasz zmywarkę, ponieważ większość pudełek można spokojnie myć w górnym koszyku. Niektóre lunch boxy trzeba jednak myć ręcznie, na przykład cieszące się dużą popularnością pudełka B.Box. Ważne, żeby w takim przypadku można było łatwo zdemontować wszystkie elementy – to bardzo ułatwia szybkie umycie całości w zlewie.

Czy warto kupić lunch box termiczny dla dzieci?

Utrzymanie świeżości i właściwej temperatury posiłku jest ważne, jeśli dziecko spędza poza domem wiele godzin. Wówczas warto zainwestować w dobry lunch box termiczny dla dzieci. W takiej sytuacji możesz zdecydować się na jedną z dwóch opcji: porządny termos, który pozwoli na zjedzenie ciepłego obiadu, lub lunch box – torbę termiczną (wygodną dla dziecka). Wybór zależy przede wszystkim od tego, co jedzą w tym czasie inne dzieci, czy jest przewidziany czas i miejsce na zjedzenie normalnego obiadu i czy ktoś jeszcze przynosi termosy. Może raczej królują zimne przekąski, takie jak kanapki i warzywa?

Co pakować do lunch boxu dla dzieci?

Zawartość śniadaniówki zależy od twojej kreatywności, ale też od wieku i upodobań dziecka. Starszemu uczniowi możesz pakować dania, które zje widelcem czy łyżką, ale młodszy maluch lepiej poradzi sobie z mniej brudzącą zawartością.
Co warto pakować do lunch boxu dla dzieci? Mając na uwadze piramidę zdrowego żywienia, dobrze jest zadbać o dużą porcję warzyw, sprawdzą się na przykład pocięte w słupki marchewki, papryka, ogórek, oliwki, rzodkiewki czy seler naciowy. Pożywne są kanapki, zwłaszcza przygotowane na bazie chleba pełnoziarnistego, ale dla urozmaicenia warto też pakować dziecku placuszki, muffiny czy zdrowszą wersję gofrów. Nie powinno się dziecku dawać do szkoły słodyczy, idealną przekąską będą natomiast orzechy i świeże owoce, od czasu do czasu można również dodać owoce suszone lub liofilizowane.

Lunch box dla dzieci do szkoły – przepisy

Brakuje ci inspiracji? Wypróbuj proste przepisy na śniadanie do lunch boxu dla dzieci.

Placki owsiane z bananami

  • 2 szklanki płatków owsianych
  • 2 banany
  • mleko lub napój roślinny wzbogacany wapniem
  • Płatki owsiane zalej na noc mlekiem tak, by płyn je przykrył. Następnego dnia zmiksuj całość razem z bananami. Ciasto powinno mieć dość gęstą konsystencję.
    Odczekaj około 5 minut, a następnie „smaż” placki na suchej patelni z nieprzywierającą powłoką, po około 2–3 minutach placki powinny z łatwością dać się przewrócić na drugą stronę.

    Muffinki szpinakowe

  • opakowanie świeżego szpinaku
  • 1/3 szklanki cukru
  • szklanka mąki owsianej
  • szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 2 banany
  • pół szklanki mleka lub napoju roślinnego
  • pół szklanki oleju
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • Wymieszaj suche składniki, a całą resztę zmiksuj na gładką masę. Wymieszaj wszystko razem i przełóż ciasto do form na babeczki. Piecz ok. 20 minut w 180°C.
    Lunch box powinien być dla dzieci radością, a jego zawartość musi dodawać energii w czasie godzin spędzanych w szkole. Jeśli będzie kolorowa i urozmaicona, na pewno ucieszy właściciela.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym