Data publikacji:

Najlepsza modelina dla dzieci

Kreatywne zabawy manualne to najlepszy sposób na wspieranie rozwoju motoryki małej dziecka. Lepienie, ugniatanie czy rzeźbienie z wszelkich mas plastycznych nie tylko pobudza wyobraźnię. Modelina dla dzieci sprawia, że rączki naszych pociech stają się znacznie sprawniejsze, a dodatkowo stworzone przez nie zabawki czy figurki – w przeciwieństwie do plasteliny – przetrwają próbę czasu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie właściwości ma modelina dla dzieci, jak wpływa na rozwój pociech oraz które zestawy tej masy plastycznej sprawdzą się najlepiej podczas codziennych zabaw!
modelina dla dzieci

Modelina dla dzieci – wpływ na rozwój motoryki małej

Dlaczego już od najmłodszych lat warto zachęcać pociechy do aktywności z wykorzystaniem modeliny? Dla dzieci to świetna zabawa, podczas której nieświadomie rozwijają sprawność rąk, a to szczególnie ważne w pierwszych trzech latach życia. Motoryka mała bezpośrednio związana jest ze zwinnością dłoni i palców, co przekłada się między innymi na późniejszą naukę sznurowania butów, zapinania guzików, jedzenia sztućcami czy estetycznego pisania.
Modelina dla dzieci pozwala tworzyć fantazyjne figurki, które często składają się z małych elementów. Najpierw trzeba je uformować, a to najlepsze ćwiczenie sprawności palców. Pociechy z radością bawią się również większymi płatami modeliny. Wtedy muszą wykorzystywać całe dłonie, by nadać masie pożądany kształt.
Motoryka mała wbrew pozorom łączy się również z odpowiednim napięciem mięśniowym. Część pociech w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ma problem z rysowaniem symetrycznych szlaczków, linii czy figur geometrycznych, a to bezpośrednio związane jest z wadami napięcia mięśniowego. Jeśli chcemy, by nasze dziecko z łatwością nauczyło się płynnego rysowania i pisania, zacznijmy właśnie od zabaw z modeliną. To ona pomaga w usprawnieniu mięśni rąk oraz palców.
A czy modelina dla dzieci pomaga w rozwijaniu obu półkul mózgu? Jak najbardziej! W końcu pociechy rzadko kiedy wykorzystują podczas lepienia tylko jedną rękę – zabawa dwiema dłońmi sprawia, że obie półkule mózgu zaczynają ze sobą współpracować, co przekłada się na kształtowanie umiejętności analitycznego myślenia i przetwarzania informacji.

Rozwój wyobraźni z modeliną dla dzieci

Jak modelina dla dzieci rozwija kreatywność i samodzielność? To pociecha sama decyduje, co stworzy z bezkształtnej masy, by nadać jej niepowtarzalny charakter. Dzięki takiej zabawie maluchy intensywnie rozwijają swoją wyobraźnię, ponieważ w ich ręce nie trafia gotowa zabawka czy też figurka – muszą ją same ulepić. Opiekun może podpowiedzieć dziecku, co może stworzyć z modeliny. Niech to jednak będzie wskazówka, a nie narzucanie własnej wizji. Pozwólmy pociechom podejmować decyzje tak, by podczas zabawy maksymalnie wykorzystywały pokłady swojej wyobraźni.

Właściwości modeliny dla dzieci

Czy modelina dla dzieci jest tym samym, co plastelina? Oczywiście, że nie, choć niektórzy błędnie stosują te określenia synonimicznie. Zarówno modelina, jak i plastelina pozwalają na kreatywne lepienie, a także mają podobną konsystencję. Przed przystąpieniem do zabawy każdą masę dobrze jest delikatnie rozgrzać w dłoniach, by stała się bardziej plastyczna. Plastelina przy długotrwałej zabawie może jednak pobrudzić ręce, jest mało ciągliwa i zaczyna przyklejać się w niechciane miejsca. Dodatkowo figurki wykonane z plasteliny nie należą do najtrwalszych.
Modelina dla dzieci pozwala nie tylko na formowanie fantazyjnych figurek. To materiał termoutwardzalny – twardnieje w temperaturze około 100 stopni Celsjusza, więc wykonane z niej prace zyskują na trwałości. Warto sprezentować pociechom zestawy modeliny dla dzieci w intensywnych odcieniach, ponieważ ta masa może delikatnie zblaknąć po wypaleniu.

Jaki zestaw modeliny dla dzieci wybrać?

W sklepach plastycznych czekają różnorodne zestawy modeliny dla dzieci – jaki zatem kupić? Przede wszystkim taki, który będzie odpowiadać potrzebom naszego dziecka. Zwróćmy jeszcze uwagę, czy wybrana modelina posiada oznaczenie CE. Umieszcza się je na wyrobie, który spełniania wymagania związane z bezpieczeństwem użytkowania.
Dla najmłodszych najlepiej sprawdzą się proste zestawy. Dobrym przykładem jest tu modelina marki Astra, która zawiera 12 żywych kolorów. Możemy też wybrać tematyczne zestawy modeliny dla dzieci, pozwalające wykreować fascynujący świat zwierząt czy apetyczne (ale niestety niejadalne!) wypieki.
Przedszkolaki i uczniowie w wieku wczesnoszkolnym pokochają z kolei zabawę zestawem modeliny Play-Doh Mega Pack, który zawiera aż 36 pojemniczków z różnymi kolorami . Dzięki temu do lepienia można zaprosić przyjaciół, a także starszych członków rodziny, którzy mogą stworzyć swoje unikatowe figurki.

Przykłady zabaw z modeliną dla dzieci

W teorii zabawa modeliną brzmi bardzo kreatywnie. A jak to wygląda w praktyce? Kiedy wykorzystać modelinę dla dzieci? To również zależy od wieku dziecka – trzyletnie pociechy ulepią raczej dość abstrakcyjne figurki. Starsze latorośle z kolei mogą mieć ambitne plany wyrzeźbienia swoich ulubionych postaci z bajek. Jedno jest pewne – niezależnie od wieku zabawa modeliną daje bardzo dużo frajdy. Warto zachęcić pociechy, by przy jej wykorzystaniu ulepiły między innymi swoje ulubione warzywa, owoce, rośliny czy zwierzęta.
Dzieci przy pomocy modeliny mogą wykonać także autorskie upominki – breloczki, miseczki czy kubeczki. Małym miłośniczkom biżuterii można z kolei podsunąć pomysł stworzenia koralików. Wystarczy z modeliny ulepić kuleczki, w których następnie doda się dziurki przy pomocy wykałaczki, a po wypaleniu – nawlecze na sznurek.
Modelinę warto wykorzystać również do kreatywnej nauki figur geometrycznych, liczb czy liter. Rodzic może przygotować rysunki poszczególnych elementów, które dziecko następnie wykona z masy. Później zabawa gotowym alfabetem daje nieskończenie wiele możliwości.
Modelina dla dzieci nie kosztuje dużo, sprawia pociechom wiele frajdy, a dodatkowo korzystnie wpływa na rozwój – oznacza to, że nie może jej zatem zabraknąć wśród plastycznych przyborów malucha!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka