Data modyfikacji:

Masa porcelanowa, czyli zimna porcelana krok po kroku (przepis)

Twoje dziecko kocha zajęcia plastyczne? Jeśli tak, koniecznie wypróbuj z nim „zimną porcelanę” – masę, którą w kilka chwil przygotujesz w domu z prostych składników, a która pozwoli na stworzenie dowolnych figurek, ozdób czy małych zabawek. Czym jest masa porcelanowa? Jak ją przygotować? Zajrzyj do naszego przepisu na przezroczystą masę ceramiczną!

Jak zrobić masę porcelanową krok po kroku?

  1. Co daje zabawa z zimną porcelaną?
  2. Z czego robi się domową masę porcelanową?
  3. Przepis na masę porcelanową
  4. Ozdoby świąteczne z masy porcelanowej
  5. Zimna porcelana bez kleju
  6. Podobne do masy porcelanowej
  7. Jak zrobić masę solną?
  8. Jak zrobić plastelinę w domu?
  9. Domowy piasek kinetyczny

jak zrobić zimną porcelanę?

Zalety mas plastycznych

Nie jest tajemnicą, że wszelkie masy plastyczne to nie tylko sposób na świetną zabawę, ale i rozwijanie ważnych umiejętności malucha. Lepienie i wykrawanie kształtów pobudzają kreatywność i trenują motorykę małą.

Według niektórych źródeł, tworzenie z plastycznej masy umożliwia lepszą „współpracę” obydwu półkul mózgowych, dzięki czemu maluch rozwija się sprawniej. Wreszcie – tworzenie rozmaitości z masy plastycznej może być znakomitym sposobem na spędzanie czasu z rodzicem i zacieśnianie więzi.

Czym jest zimna porcelana?

Choć popularna nazwa „zimna porcelana” (bądź zamiennie stosowana „sucha porcelana”) kojarzy się z luksusową ceramiką, w rzeczywistości to tylko mieszanina oliwy z oliwek, mąki oraz kleju. Taka kompozycja pozwala na stworzenie bardzo plastycznej masy, która po wyschnięciu do złudzenia przypomina prawdziwą porcelanę.

Masa porcelanowa to banalnie prosty sposób na kreatywną zabawę z dzieckiem. Z jej wykorzystaniem można stworzyć praktycznie dowolne przedmioty – figurki porcelanowe, ozdoby, czy niewielkie zabawki.

Zimna porcelana konsystencją przypomina modelinę. W odróżnieniu od masy solnej, jest bardzo elastyczna i trudniej ją skruszyć. Masa porcelanowa szybko i samoistnie zasycha, dzięki czemu wyroby będą gotowe w zaledwie kilka godzin.

Trzeba jednak pamiętać, aby pracować z nią sprawnie – inaczej zacznie zasychać już podczas lepienia.

Zimna porcelana krok po kroku - przepis

Jak zrobić zimną porcelanę? Sprawdzony przepis bez wątpienia uda się także w twojej kuchni. Potrzebujesz jedynie kilku prostych składników i planu na to, co z niej powstanie. Sprawdź nasz przepis na zimną porcelanę!

Przepis na masę porcelanową

Składniki:
  • 300 ml kleju wikolowego,
  • 300 ml mąki ziemniaczanej,
  • 2 łyżki oliwy lub oleju,
  • 2 łyżki soku z cytryny.

Zimna porcelana – przygotowanie

Przepis na masę porcelanową jest bardzo prosty – wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać, a następnie wyrobić rękami (tak, jak ciasto). Nie musisz martwić się o klej – jest całkowicie zmywalny, dlatego bez problemu usuniesz go z naczynia, jak i ze skóry.

Masę należy wyrabiać do uzyskania jednolitej konsystencji pozbawionej grudek. Następnie, rozwałkuj ją i… zacznij zabawę!

Z masą porcelanową należy pracować sprawnie, ponieważ klej wikolowy schnie stosunkowo szybko. Ile schnie wikol? Zwykle przez około 3 godziny. Gotowe ozdoby i figurki z zimnej porcelany należy odstawić właśnie na ten czas. Po jego upływie śmiało można ich używać.

Co zrobić z zimnej porcelany?

Masa porcelanowa jest bardzo plastyczna, dlatego w tym, co ulepicie ze swoją pociechą ogranicza was tylko wyobraźnia.

Możecie zrobić choinkowe ozdoby z zimnej porcelany (np. płaskie aniołki z masy porcelanowej). W zabawie mogą przydać się różnego rodzaju foremki (takie, jak do robienia świątecznych ciasteczek). Sucha porcelana doskonale nadaje się także do utrwalenia odcisków dziecięcych dłoni i stóp.
Jest jeszcze jeden sposób na wykorzystanie zimnej porcelany – figurki, takie, jakie do tej pory wraz z dzieckiem lepiłeś z plasteliny czy modeliny. Własnoręcznie przygotowane figurki z masy porcelanowej twoja pociecha z dumą postawi na półce.

Jak zrobić klej z mąki?

A jak zrobić masę porcelanową bez kleju, który kupujemy w sklepie? Można taki klej do zimnej porcelany zrobić samemu. Wyroby z masy porcelanowej można ze sobą również sklejać, najlepiej za pomocą domowej roboty, bezpiecznego kleju z mąki ziemniaczanej. Jak go przygotować? Wystarczy, że połączysz 1 łyżkę mąki ziemniaczanej z 1 łyżką mąki pszennej, dodasz ½ szklanki zimnej wody i dokładnie wymieszasz. Mieszankę zalej szklanką wrzątku, ciągle mieszając, aż uzyskasz konsystencję budyniu.

Inne plastyczne masy, które przygotujesz w domu

Masa porcelanowa nie jest jedyną, którą wraz z dzieckiem możesz przygotować w domowym zaciszu. Z użyciem prostych produktów zrobisz także inne, plastyczne masy, które uprzyjemnią wam zabawę.

1. Masa solna – przepis

Składniki:
  • 1 szklanka mąki,
  • 1 szklanka soli,
  • 1 szklanka wody.
Aby przygotować masę solną, składniki wystarczy dokładnie połączyć ze sobą. Z masy można lepić dowolne figurki lub wykrawać kształty za pomocą foremek. Gotowe „dzieła” wyschną szybciej, jeśli wstawisz je na kilkanaście minut do piekarnika.

Ciekawostka: dodając do mieszanki przyprawy (np. paprykę czy kurkumę) lub barwnik spożywczy uzyskasz masę w różnych kolorach.

2. Przepis na domową plastelinę

Składniki:
  • Klej wikolowy,
  • Płyn do prania (w takiej samej ilości),
  • Barwnik, brokat lub inne elementy ozdobne.

Do miseczki dodaj brokat, barwnik i klej. Płyn do prania wlewaj stopniowo, po łyżeczce, cały czas mieszając. Kiedy masa zacznie się kleić do łyżki, wyjmij ją z miski – jest gotowa do użycia.

3. Domowy piasek kinetyczny. Jak zrobić?

Składniki:
  • 8 szklanek mąki pszennej,
  • 2 szklanki oleju,
  • Barwnik spożywczy lub starta kreda kolorowa.
Wymieszaj składniki ze sobą i… to wszystko. Domowy piasek kinetyczny jest gotowy do zabawy – wystarczy zaopatrzyć się w dowolne foremki.

Masy plastyczne, zwłaszcza te domowej roboty zagwarantują twojemu dziecku świetną zabawę, która rozwinie jego wyobraźnię. Zachęcisz swojego malucha do zrobienia zimnej porcelany lub innej z zaproponowanych przez nas kompozycji?



Autorka: Joanna Stanuch