Data modyfikacji:

Masa porcelanowa, czyli zimna porcelana. Przepis na twórczą zabawę

Twoje dziecko kocha zajęcia plastyczne? Jeśli tak, koniecznie wypróbuj z nim „zimną porcelanę” – masę, którą w kilka chwil przygotujesz w domu z prostych składników, a która pozwoli na stworzenie dowolnych figurek, ozdób czy małych zabawek. Czym jest masa porcelanowa? Jak ją przygotować? Zajrzyj do naszego przepisu!
jak zrobić zimną porcelanę?
Spis treści:
 1. Masy plastyczne – zalety
 2. Czym jest zimna porcelana?
 3. Zimna porcelana krok po kroku - przepis
 4. Co zrobić z zimnej porcelany?
 5. Jak zrobić klej z mąki?
 6. Inne plastyczne masy, które przygotujesz w domu

Zalety mas plastycznych

Nie jest tajemnicą, że wszelkie masy plastyczne to nie tylko sposób na świetną zabawę, ale i rozwijanie ważnych umiejętności malucha. Lepienie i wykrawanie kształtów pobudzają kreatywność i trenują motorykę małą.

Według niektórych źródeł, tworzenie z plastycznej masy umożliwia lepszą „współpracę” obydwu półkul mózgowych, dzięki czemu maluch rozwija się sprawniej. Wreszcie – tworzenie rozmaitości z masy plastycznej może być znakomitym sposobem na spędzanie czasu z rodzicem i zacieśnianie więzi.

Czym jest zimna porcelana?

Choć popularna nazwa „zimna porcelana” (bądź zamiennie stosowana „sucha porcelana”) kojarzy się z luksusową ceramiką, w rzeczywistości to tylko mieszanina oliwy z oliwek, mąki oraz kleju. Taka kompozycja pozwala na stworzenie bardzo plastycznej masy, która po wyschnięciu do złudzenia przypomina prawdziwą porcelanę.

Masa porcelanowa to banalnie prosty sposób na kreatywną zabawę z dzieckiem. Z jej wykorzystaniem można stworzyć praktycznie dowolne przedmioty – figurki, ozdoby, czy niewielkie zabawki.

Zimna porcelana konsystencją przypomina modelinę. W odróżnieniu od masy solnej, jest bardzo elastyczna i trudniej ją skruszyć. Masa porcelanowa szybko i samoistnie zasycha, dzięki czemu wyroby będą gotowe w zaledwie kilka godzin.

Trzeba jednak pamiętać, aby pracować z nią sprawnie – inaczej zacznie zasychać już podczas lepienia.

Zimna porcelana krok po kroku - przepis

Jak zrobić zimną porcelanę? Sprawdzony przepis bez wątpienia uda się także w twojej kuchni. Potrzebujesz jedynie kilku prostych składników i planu na to, co z niej powstanie. Sprawdź nasz przepis na zimną porcelanę!

Przepis na masę porcelanową

Składniki:
 • 300 ml kleju wikolowego,
 • 300 ml mąki ziemniaczanej,
 • 2 łyżki oliwy lub oleju,
 • 2 łyżki soku z cytryny.

Zimna porcelana – przygotowanie

Przepis na masę porcelanową jest bardzo prosty – wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać, a następnie wyrobić rękami (tak, jak ciasto). Nie musisz martwić się o klej – jest całkowicie zmywalny, dlatego bez problemu usuniesz go z naczynia, jak i ze skóry.

Masę należy wyrabiać do uzyskania jednolitej konsystencji pozbawionej grudek. Następnie, rozwałkuj ją i… zacznij zabawę!

Z masą porcelanową należy pracować sprawnie, ponieważ klej wikolowy schnie stosunkowo szybko. Ile schnie wikol? Zwykle przez około 3 godziny. Gotowe ozdoby i figurki z zimnej porcelany należy odstawić właśnie na ten czas. Po jego upływie śmiało można ich używać.

Co zrobić z zimnej porcelany?

Masa porcelanowa jest bardzo plastyczna, dlatego w tym, co ulepicie ze swoją pociechą ogranicza was tylko wyobraźnia.

Możecie zrobić choinkowe ozdoby z zimnej porcelany (np. płaskie aniołki z masy porcelanowej). W zabawie mogą przydać się różnego rodzaju foremki (takie, jak do robienia świątecznych ciasteczek). Sucha porcelana doskonale nadaje się także do utrwalenia odcisków dziecięcych dłoni i stóp.
Jest jeszcze jeden sposób na wykorzystanie zimnej porcelany – figurki, takie, jakie do tej pory wraz z dzieckiem lepiłeś z plasteliny czy modeliny. Własnoręcznie przygotowane figurki z masy porcelanowej twoja pociecha z dumą postawi na półce.

Jak zrobić klej z mąki?

Wyroby z masy porcelanowej można ze sobą również sklejać, najlepiej za pomocą domowej roboty, bezpiecznego kleju z mąki ziemniaczanej. Jak go przygotować? Wystarczy, że połączysz 1 łyżkę mąki ziemniaczanej z 1 łyżką mąki pszennej, dodasz ½ szklanki zimnej wody i dokładnie wymieszasz. Mieszankę zalej szklanką wrzątku, ciągle mieszając, aż uzyskasz konsystencję budyniu.

Inne plastyczne masy, które przygotujesz w domu

Masa porcelanowa nie jest jedyną, którą wraz z dzieckiem możesz przygotować w domowym zaciszu. Z użyciem prostych produktów zrobisz także inne, plastyczne masy, które uprzyjemnią wam zabawę.

1. Masa solna – przepis

Składniki:
 • 1 szklanka mąki,
 • 1 szklanka soli,
 • 1 szklanka wody.
Aby przygotować masę solną, składniki wystarczy dokładnie połączyć ze sobą. Z masy można lepić dowolne figurki lub wykrawać kształty za pomocą foremek. Gotowe „dzieła” wyschną szybciej, jeśli wstawisz je na kilkanaście minut do piekarnika.

Ciekawostka: dodając do mieszanki przyprawy (np. paprykę czy kurkumę) lub barwnik spożywczy uzyskasz masę w różnych kolorach.

2. Przepis na domową plastelinę

Składniki:
 • Klej wikolowy,
 • Płyn do prania (w takiej samej ilości),
 • Barwnik, brokat lub inne elementy ozdobne.

Do miseczki dodaj brokat, barwnik i klej. Płyn do prania wlewaj stopniowo, po łyżeczce, cały czas mieszając. Kiedy masa zacznie się kleić do łyżki, wyjmij ją z miski – jest gotowa do użycia.

3. Domowy piasek kinetyczny. Jak zrobić?

Składniki:
 • 8 szklanek mąki pszennej,
 • 2 szklanki oleju,
 • Barwnik spożywczy lub starta kreda kolorowa.
Wymieszaj składniki ze sobą i… to wszystko. Domowy piasek kinetyczny jest gotowy do zabawy – wystarczy zaopatrzyć się w dowolne foremki.

Masy plastyczne, zwłaszcza te domowej roboty zagwarantują twojemu dziecku świetną zabawę, która rozwinie jego wyobraźnię. Zachęcisz swojego malucha do zrobienia zimnej porcelany lub innej z zaproponowanych przez nas kompozycji?