Data publikacji:

Jak nauczyć dziecko rysować? Nauka rysowania dla dzieci

Rysowanie jest jedną z ulubionych czynności dzieci. Pierwsze próby za pomocą łatwych do utrzymania w małej ręce kredek mogą podejmować już najmłodsi, a starszaki stopniowo coraz lepiej opanowują tę sztukę. Rodzice również mogą wspomóc dzieci w nauce, podsuwając im ciekawe pozycje książkowe i organizując wspólne zabawy, które pobudzają kreatywność. Czy nauka rysowania dla dzieci ma sens? Jakie książki do rysowania krok po kroku warto wybrać?
jak nauczyć dziecko rysować

Czy dziecko można nauczyć rysować?

Zauważyłeś kiedyś, że prawie wszystkie dzieci lubią rysować lub tworzyć prace plastyczne w innych technikach, a mało który dorosły wciąż to robi? Wielu z nas zostało zniechęconych do rysowania już w szkole, inni przestali mieć na nie czas pod wpływem innych obowiązków. Tymczasem nauka rysowania dla dzieci jest bardzo istotnym elementem rozwoju i warto zachęcać do niej zarówno maluchy, które nie chodzą jeszcze do przedszkola, jak i uczniów starszych klas w szkole.
Niektórzy ludzie mają predyspozycje do tworzenia pięknych dzieł sztuki, inni wydają się zupełnie nie posiadać talentu. Prawda jest jednak taka, że rysować może każdy, wystarczy tylko uwierzyć w swoje możliwości i odpowiednio podejść do tematu. Rysowanie krok po kroku jest nie tylko dla dzieci.
Dlaczego nauka rysowania dla dzieci jest tak ważna? Rozwijanie motoryki małej ma znaczenie dla opanowania estetycznego pisma, ale też dla ogólnej zręczności manualnej, która przydaje się w życiu niemal na każdym kroku. Rysowanie wpływa też pozytywnie na rozwój mózgu i relaksuje.

Kreatywna nauka rysowania dla dzieci

Można dać dziecku zwykłą kartkę i kredki, a później czekać na efekty, które najczęściej szybko się pojawią. Jeśli jednak dziecko nie wykazuje zainteresowania lub przeciwnie – zauważysz u niego wyjątkowy talent, warto poświęcić czas na wymyślanie kreatywnych zadań, dzięki którym nauka rysowania stanie się dla dzieci jeszcze ciekawsza.
Jak sprawić, żeby rysowanie było dla dzieci atrakcyjne?
  • Rysujcie razem. Świetnym pomysłem jest na przykład tworzenie osobnych rysunków na wybrany temat, a później ich omawianie. Najlepiej jeśli wymyślacie tematykę naprzemiennie.
  • Zabawcie się w „dokończ rysunek”. To zadanie bardzo rozwija kreatywność i rodzi zaskakujące rezultaty. Polega na tym, że na kartce rysujesz kreskę o dowolnym kształcie i taki rysunek dziecko ma za zadanie dokończyć według własnego pomysłu. W internecie znajdziesz również gotowe szablony do kreatywnego rysowania dla dzieci.
  • Odrysowywanie z pamięci. To ciekawe ćwiczenie jest nie tylko nauką rysowania dla dzieci, ale uczy przy okazji skupienia i koncentrowania się na szczegółach. Znajdź proste, schematyczne rysunki. Maluch ma za zadanie przypatrywać się obrazkowi przez pewien czas, a następnie odtworzyć go z pamięci.
  • Odrysowywanie obrazków z szablonów do nauki rysowania.
  • Rysowanie krok po kroku dla dzieci. Dla młodszych dzieci zadanie może polegać na powtarzaniu po kolei prostych kształtów geometrycznych, które rysuje rodzic. W efekcie powstanie obrazek kota, świni czy psa. Dla starszych przedszkolaków i uczniów warto kupić dostosowaną do ich możliwości książkę do nauki rysowania dla dzieci.

Rzutnik i szablony do rysowania dla dzieci

Ciekawą formą nauki rysowania dla dzieci są drewniane lub plastikowe szablony, które można odrysowywać. Chociaż nie ćwiczą kreatywności, pozwalają na rozwój zdolności manualnych i są ciekawym urozmaiceniem codziennych rysunków.
Na podobnej zasadzie działają rzutniki, choć oczywiście są bardziej skomplikowane niż szablony. Zabawa nimi polega na rzuceniu na kartkę obrazka ze specjalnego projektora, który następnie dziecko ma dokładnie odwzorować.

Książka do nauki rysowania dla dzieci – czy to ma sens?

Książki do nauki rysowania dla dzieci, które krok po kroku ukazują powstawanie mniej lub bardziej skomplikowanych obrazków, mają w sobie coś magicznego. Nawet dorosłych, którzy całe życie twierdzili, że nie potrafią rysować, są w stanie przekonać do tego, że to jednak nieprawda. Są inspirujące i dobitnie pokazują, że rysowanie to proces, który rozłożony na czynniki pierwsze wcale nie jest tak skomplikowany, jak to się wydaje, gdy patrzy się na rezultat.

Nauka rysowania dla dzieci krok po kroku – najlepsze książki

Seria „Rysowanie krok po kroku” z wydawnictwa Wilga
Seria jest skierowana do starszych przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Dostępne są różne tytuły, w których znajdziesz różną tematykę uwielbianą przez dzieci: zwierzęta, dinozaury, smoki, roboty, a nawet relaksujące bazgroły. Obrazki są proste, ale jednocześnie atrakcyjne dla dzieci, utrzymane w estetyce nawiązującej do kreskówek. To prawdziwy hit do nauki rysowania dla dzieci.
Rysowanie dla przyjemności. Krok po kroku dla dorosłych i dzieci
Profesjonalnie przygotowana przejrzysta propozycja dla osób w różnym wieku, które mają już pewne przygotowanie i zdolność odwzorowywania szczegółów. Sprawdzi się dobrze jako kolejny tytuł do nauki rysowania dla dzieci i dorosłych krok po kroku. W książce znajdziesz nie tylko rysunki, które nauczą cię po kolei wprowadzać kolejne szczegóły, ale też wiele cennych rad i podpowiedzi, jak rysować coraz lepiej.
Kurs rysowania dla dzieci
Każda z pozycji wchodzących w skład serii to doskonała książka do nauki rysowania dla młodszych i starszych dzieci, ukazująca, w jaki sposób można stworzyć na papierze różne postacie i zwierzęta. Przejrzysta forma, jasne, wyraziste kolory i ciekawe obrazki sprawią, że każde dziecko z ochotą chwyci za kredki.

Nauka rysowania nie taka trudna

Czy nauka rysowania dla dzieci jest trudna? Jak widzisz, nie tak trudno zachęcić je do rysowania i robienia postępów, a nauczyć się tworzyć ciekawe obrazki można w każdym wieku. Taka zabawa może być inspirująca nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców.
Zdjęcie: Enavto Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym