Data modyfikacji:

Jak zwiększyć laktację? Sposoby na pobudzenie produkcji mleka

 Z pewnością każda mama potwierdzi, że karmienie piersią to niesamowite doświadczenie. Nie chodzi jedynie o zaspokojenie głodu maluszka, ale także o bliskość, której obie strony doświadczają w tym jednym momencie. Niestety, karmienie piersią, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, nie zawsze wygląda tak sielankowo jak w filmie. Wiele mam boryka się z niedoborem pokarmu i towarzyszącym mu stresem. Podpowiadamy, jak zwiększyć laktację i jak zaradzić jej spowolnieniu.
laktacja

Jak poprawić laktację? Problem młodych mam

Karmienie piersią to przygoda, w której mama i dziecko umacniają łączącą ich więź. Większość kobiet za wszelką cenę chce, by „mleczna droga” trwała możliwie jak najdłużej. Niestety, świeżo upieczone mamy bardzo często zgłaszają problemy z laktacją. Prędzej czy później zbyt mała produkcja mleka w piersiach skłania je do karmienia maleństwa butelką. Wówczas laktacja zanika całkowicie, a plany długiego karmienia naturalnego idą w niepamięć. Nie zawsze należy z nich rezygnować – zanim odpuścisz walkę o laktację i podasz dziecku mleko modyfikowane, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Może okazać się, że nie wszystko jest stracone.

Powody spowolnionej laktacji

Słaba laktacja jest problemem, z którym boryka się bardzo wiele mam. Mogą stać za nim zarówno przyczyny psychiczne, jak i fizyczne. Warto uświadomić sobie, że osłabiona produkcja mleka może być spowodowana:
  • wadami budowy piersi (małą ilością tkanki gruczołowej),
  • urazami lub operacjami piersi,
  • chorobami (zaburzeniami hormonalnymi, zespołem policystycznych jajników),
  • stresem poporodowym,
  • złą techniką przystawiania malucha do piersi.
Jeśli zauważysz u siebie niedostateczną laktację, warto skonsultować się z położną, która doradzi, jakie elementy możesz poprawić, by karmienie było bardziej efektywne. Jednocześnie powinnaś sama przeanalizować sposób przystawiania bobasa do piersi i wyeliminować pewne często powtarzane przez mamy błędy.

Zrozumieć laktację

Zanim podpowiemy ci, co poprawia laktację, powinnaś poznać ten niesamowity proces jak najlepiej. Produkcja mleka w ciele kobiety jest bowiem niczym innym, jak fizjologicznym mechanizmem, na który w dużej mierze możesz wpływać.

Laktacja rozpoczyna się na skutek wzmożonej produkcji progesteronu przez łożysko. Wówczas dochodzi do rozwoju pęcherzyków mlecznych. Wytwarzanie mleka w piersiach rozpoczyna się pomiędzy 16. a 22. tygodniem ciąży. Z reguły laktacja „rozkręca się” zaraz po porodzie i pierwszym przystawieniu dziecka do piersi.

Pamiętaj, że laktacja to proces, który działa na zasadzie popytu i podaży. Im częściej przystawiasz dziecko do piersi lub odciągasz pokarm, tym więcej mleka piersi będą produkować.

Jak zwiększyć ilość mleka w piersiach?

Jak wspomnieliśmy, przy słabej laktacji warto wykluczyć przyczyny chorobowe, związane m.in. z problemami hormonalnymi. Jeśli lekarz nie wskaże żadnych wewnętrznych przyczyn osłabionej laktacji, jej niski poziom ma prawdopodobnie związek ze złą techniką karmienia. A na to jak najbardziej masz wpływ!
  • Co poprawia laktację? Karm dziecko regularnie
Aby piersi produkowały mleko, przystawiaj do nich dziecko często, nawet co godzinę. Wiemy, że może być to odrobinę męczące, jednak to najlepszy sposób na pobudzenie produkcji mleka. Nie dopuść do tego, aby przerwy pomiędzy przystawianiem dziecka do piersi były dłuższe niż trzy godziny.
  • Jak pobudzić laktację laktatorem?
Jeśli twoje maleństwo nie jest akurat głodne, sięgnij po niezawodny laktator. Odciągaj mleko możliwie jak najczęściej – pobrany pokarm możesz mrozić i wykorzystać w późniejszym czasie.

Jak wzmocnić laktację? Zadbaj o technikę

Zdarza się, że pomimo częstych karmień, laktacja wciąż nie jest wystarczająca. Wówczas ustal, czy twoje dziecko aby na pewno pobiera odpowiednią ilość mleka. Niektóre maluchy z powodów fizjologicznych nie potrafią dobrze uchwycić brodawki oraz prawidłowo jej ssać.

Symptomami, że dziecko nie pije z piersi prawidłowo, będą m.in. rozdrażnienie spowodowane głodem, brak wzrostu wagi, odwodnienie. Jak rozpoznać, że dziecko ssie pierś prawidłowo? Podczas połykania mleka, niemowlak powinien wydawać charakterystyczny dźwięk „k”. Jeśli go nie zauważasz, a zamiast tego maluch się irytuje, odsuń go od piersi i przystaw ponownie.

Aby pomóc maluszkowi w piciu z piersi, możesz zakupić specjalne kapturki laktacyjne, ułatwiające uchwycenie brodawki. Zadbaj również o wygodne ułożenie maluszka oraz o to, by co karmienie przystawiać go na zmianę do jednej i drugiej piersi.
Gadżetem świetnie ocenianym przez młode mamy jest poduszka do karmienia w kształcie litery C, pozwalająca na bardzo wygodne przystawienie bobasa do brodawki.
  • Suplementy na laktację
Mamom zastanawiającym się, jak wzmocnić laktację, polecamy również naturalne suplementy w postaci kapsułek i herbat. Ziołowe preparaty pobudzają aktywność gruczołów w piersiach, dzięki czemu ilość mleka wzrasta.
  • Zdrowa dieta i nawodnienie
Nie zapominaj, że jako „fabryka” mleka, musisz być w dobrej kondycji. Zatroszcz się o swoją dietę oraz pij dużo wody mineralnej. Odpowiednie nawodnienie ciała mamy jest konieczne do tego, by laktacja przebiegała prawidłowo!

Jak zwiększyć laktację? Nie poddawaj się!

Zanim mała ilość mleka w piersiach skłoni cię do podania dziecku butelki, wypróbuj zaproponowane przez nas metody. Być może słaba laktacja jest wynikiem złej techniki karmienia lub zaniedbań w twojej diecie? Nie rezygnuj z karmienia piersią – o to wyjątkowe przeżycie z całą pewnością warto zawalczyć.
   
Autorka: Joanna Stanuch