Data publikacji:

Jak przygotować się do wizyty z niemowlakiem na basenie?

Chcesz zapewnić swojemu bobasowi mnóstwo frajdy i aktywność, która pozytywnie wpłynie na jego rozwój? Zabierz go na basen! Nie od dziś wiadomo, że małe dzieci doskonale radzą sobie w wodzie. Zanim jednak to nastąpi, koniecznie dowiedz się, jak przygotować się do pierwszej zabawy z niemowlakiem na basenie.

niemowlak na basenie

Niemowlę na basenie – korzyści z zabawy w wodzie

Zabawa w wodzie to aktywność, która sprawdzi się w przypadku większości niemowląt. Warto pamiętać, że bobas do 8. miesiąca życia wciąż „pamięta” środowisko, które towarzyszyło mu jeszcze w brzuchu mamy. Niestraszne mu zanurzanie w wodzie i chlapanie, a dzięki naturalnemu odruchowi, polegającemu na zamykaniu ust pod wodą, nie grozi mu zachłyśnięcie.

Wiek niemowlęcy to doskonały moment na to, by zapoznać dziecko z basenem. Dzięki temu możesz zaszczepić w dziecku miłość do pływania, która zostanie z nim na kolejne lata. Trzeba dodać, że wspólne wypady na pływalnię są również wspaniałą metodą na zbliżenie się rodziców do bobasa.

Pływanie z niemowlakiem na basenie przyniesie mu również wiele korzyści zdrowotnych. To aktywność, która wspomaga kształtowanie koordynacji ruchowej oraz koncentracji. Dzieci, które pływają regularnie, wzmacniają układ kostny i szkieletowy. Wodne zabawy to także znakomity sposób na spożytkowanie niemowlęcej energii.

Sprawdź również, jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka.

Kiedy wybrać się z niemowlakiem na basen?

Pierwsza wizyta na basenie z dzieckiem powinna odbyć się nie wcześniej niż w 3.-4. miesiącu życia. Ważne, aby dziecko, które wybiera się na pływalnię, potrafiło samodzielnie utrzymać główkę.

Jednocześnie pamiętaj, że dziecko pierwszy raz na basen warto zabrać przed zaniknięciem odruchu wstrzymywania powietrza pod wodą (występuje on do 8. miesiąca życia).

Na basen z niemowlakiem. Jak przygotować dziecko?

Małe dzieci wprost uwielbiają wodę. Idziemy o zakład, że codzienne kąpiele w wannie przynoszą mnóstwo radości również twojemu maluszkowi. Mimo to, przed pierwszą wizytą na basenie, warto przyzwyczaić brzdąca do tego, że woda może służyć nie tylko codziennej rutynie higienicznej, ale również rozrywce. 

Wystarczy, że kilka razy pozwolisz dziecku na zabawę w wannie lub brodziku bez przeprowadzania kąpieli. Dobrym posunięciem będzie także delikatne oblanie główki dziecka wodą z prysznica, by przyzwyczaić je do warunków panujących na pływalni.

Co zabrać na basen z niemowlakiem?

O ile dorosły na basenie potrzebuje jedynie stroju kąpielowego, klapek, ręcznika i czepka, o tyle wyposażenie malutkiego pływaka powinno być o wiele bogatsze. Wizyty w niemowlęciem na basenie będą wymagały zakupu kilku dodatkowych akcesoriów.

Podstawa to oczywiście pieluchy na basen dla niemowląt. Takie pampersy wyróżniają się specyficzną budową – posiadają mocniejsze ściągacze na bioderkach i udach, dzięki czemu zawartość pieluchy nie przedostanie się do basenu. Pampersy na basen wykonane są z materiałów szybko odprowadzających wilgoć i co istotne, nie nasiąkających wodą.


Alternatywą dla jednorazowych pieluch mogą być majtki na basen wielorazowego użytku dla niemowlaka. To rozwiązanie tańsze i bardziej ekologiczne.

Do torby na basen warto wrzucić ochronny spray, który zabezpieczy uszka dziecka przed wodą. Takie preparaty mają woskową konsystencję, dzięki czemu chronią kanał słuchowy przed nadmiarem wilgoci.

Weź ze sobą artykuły kąpielowe dla dziecka – mydełko, balsam lub oliwkę. Przydadzą się do pielęgnacji skóry bobasa po wyjściu z chlorowanej wody. Spakuj również fiolkę soli fizjologicznej, która przyda się do przemycia oczu bobasa.

Na basen z niemowlakiem należy zabrać ręczniczek, komplet suchych ubranek i kilka pieluszek.

Opcjonalnie możesz zabrać ze sobą również akcesoria wodne, takie jak koło dla niemowlaka lub jego ulubione zabawki kąpielowe.

Wszystkie dziecięce drobiazgi warto spakować do osobnej, pojemnej torby – dzięki temu unikniesz poszukiwania potrzebnych rzeczy w gąszczu własnych.

Jak bawić się z niemowlakiem na basenie?

Większość pływalni dysponuje oddzielnymi strefami, na których rodzice bezpiecznie mogą bawić się nawet z malutkimi dziećmi. Pierwsze wizyty na basenie warto spędzać właśnie w takich miejscach. Idealny basen dla niemowlaka powinien mieć głębokość od 20 do 120 cm. Ważna jest również temperatura wody – upewnij się, że oscyluje ona w okolicach 36 stopni Celsjusza.

Zabawy z niemowlakiem na basenie nie muszą być skomplikowane. Zapoznaj dziecko z wodą, podtrzymując je pod klatką piersiową i bioderkami. Możesz również ostrożnie ułożyć je na plecach, oczywiście cały czas podtrzymując główkę i biodra.

Do zabawy wykorzystaj dmuchane akcesoria. Bobas doskonale będzie czuł się w kole na basen dla niemowlaka, z którego sprawnie będzie mógł obserwować całe otoczenie.

Po wyjściu z basenu z niemowlakiem

Bo zakończeniu zabaw w wodzie należy jak najszybciej okryć maluszka ręcznikiem, aby zapobiec przeziębieniu. Następnie zabierz dziecko pod prysznic, by zmyć z niego pozostałości chlorowanej wody. Jest to konieczne, ponieważ delikatna skóra niemowlaka może zareagować na nią alergicznie. Po kąpieli osusz maluszka i użyj nawilżającego balsamu.

Później przychodzi czas na założenie pieluchy i ubranie dziecka. Jeśli wybierasz się na basen w okresie jesienno-zimowym, przed wyjściem z pływalni koniecznie ubierz dziecko ciepło. Nie zapominaj o czapeczce!

Każde niemowlę na basenie będzie czuć się i bawić wyśmienicie. Podstawą jest dobrze spakowana torba z rzeczami bobasa i kreatywne spędzanie czasu w wodzie. To najlepszy sposób, aby w maluchu zrodziła się prawdziwa pasja do pływania.

Autorka: Joanna Stanuch