Data publikacji:

Bezpieczeństwo i komfort dzieci: wybór prawidłowych pasów dla najmłodszych

Pasy dla dzieci to alternatywa dla fotelików samochodowych. Są niedrogie, mają niewielkie rozmiary, a ich używanie jest bardzo proste. Pytanie jednak – czy tego typu produkt chroni dziecko w równym stopniu, co fotelik? Sprawdź, czy specjalna nakładka na pasy dla dzieci to bezpieczne rozwiązanie i czy jej używanie jest dozwolone w świetle polskiego prawa.
pasy dla dzieci

Pasy dla dzieci – czym są?

Nakładka na pasy dla dzieci (zwana również pasami) to adapter, który składa się z pasa – identycznego, jak ten samochodowy, oraz specjalnych klamer. Jego zastosowanie umożliwia dopasowanie pasa biodrowego oraz barkowego do wzrostu dziecka, dzięki czemu w razie kolizji bądź nagłego hamowania dziecko jest odpowiednio chronione. Adapter przeznaczony jest dla dzieci ważących od 15 kilogramów do 36 kilogramów, co najczęściej odpowiada kategorii wiekowej 5–12 lat. Przewożenie młodszych czy lżejszych dzieci zmniejsza skuteczność adaptera.
Tego typu blokada na pasy bezpieczeństwa dla dzieci jest popularna z trzech powodów. Po pierwsze, w porównaniu do fotelika jest tania, kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych. Po drugie, nie zajmuje wiele miejsca – z łatwością zmieści się np. w schowku samochodowym. W końcu po trzecie, jest ogólnie dostępna, można ją kupić nawet na stacjach paliw albo w hipermarketach.

Pasy bezpieczeństwa dla dzieci – jak działają?

Nakładka na pasy dla dzieci jest bardzo prosta w obsłudze – wystarczy połączyć ją z pasem samochodowym, dopasować jej długość do dziecka i zablokować specjalnymi klamrami. Dzięki temu górny odcinek pasa przebiega przez ramię i klatkę piersiową, a nie przez szyję. Dolny natomiast dopasowuje się do ułożenia bioder dziecka, co w czasie wypadku ma chronić narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem.

Czy nakładka na pasy dla dzieci zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa?

Nakładki na pasy dla dzieci wydają się fantastyczną alternatywą dla drogich, dużych i ciężkich fotelików samochodowych. Pytanie jednak – czy chronią najmłodszych równie dobrze?
Wyniki badań na ten temat są sprzeczne. Niemiecki automobilklub ADAC, realizujący testy zderzeniowe i przyznający fotelikom punkty za poszczególne ich cechy, przestrzega przed tego typu produktami. Podkreśla, że nakładka na pasy dla dzieci nie tylko nie chroni dziecka w przypadku zderzenia bocznego, ale nie zapewnia mu należytego bezpieczeństwa podczas zderzenia czołowego. Produkt jest oceniany krytycznie również przez organizację Stiftung Warentest.
Z drugiej strony, producenci adapterów podkreślają, że testy przeprowadzone zostały nieoficjalnie i nierzetelnie, ponieważ na obrazujących je filmach przedstawione produkty były zapięte nieprawidłowo. Warto również dodać, że wyniki badań przeprowadzonych przez Applus+ IDIADA (przedsiębiorstwo świadczące usługi inżynierskie dla koncernów motoryzacyjnych) wskazują, że nakładki na pasy dla dzieci zapewniają dziecku znakomitą ochronę.

Pasy dla dzieci do samochodu a prawo

Wielu rodziców zastanawia się, czy pasy bezpieczeństwa dla dzieci są w ogóle legalne, tj. czy w razie kontroli drogowej rodzic nie zostanie ukarany mandatem za ich używanie. Nie ma się czego obawiać. Zgodnie z aktualnymi przepisami dziecko mierzące do 150 centymetrów musi podróżować w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym – którym są właśnie tego typu adaptery. Warto też wspomnieć, że najbardziej popularna nakładka na pasy dla dzieci – produkt marki Smart Kid Belt – ma wymaganą przepisami homologację.

Pasy dla dzieci zamiast fotelika – kiedy warto je stosować?

Czy nakładka na pasy dla dzieci zamiast fotelika to dobry pomysł? I tak, i nie. Z pewnością dobre foteliki zapewniają dziecku wyższy poziom bezpieczeństwa, chroniąc je w przypadku zderzenia bocznego. Z drugiej strony – nie każdy kupuje fotelik wysokiej jakości, który przechodzi testy zderzeniowe i osiąga wysokie noty.
Decyzję o tym, jak powinno być przewożone dziecko, musi podjąć sam rodzic. Wydaje się jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup dobrego, bezpiecznego fotelika samochodowego oraz adaptera do pasów. Ten drugi może być stosowany w wyjątkowych sytuacjach – podczas jazdy taksówką albo przewożenia większej liczby dzieci.

Nakładki na pasy dla dzieci – jak wybrać?

Chcesz kupić specjalne pasy dla dzieci? Dowiedz się zatem, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze:
 • Homologacja
 • Upewnij się, czy produkt ma homologację. Z pewnością ma ją Smart Kid Belt, producent udostępnia również wyniki badań. Pamiętaj, że adapter powinien przejść testy dynamiczne przeprowadzane zgodnie z regulaminami ECE 4404 oraz FMVSS 213.
 • Przeznaczenie wiekowe
 • Upewnij się, czy wybrany adapter do pasów dla dzieci przeznaczony jest dla dzieci w takim przedziale wagowym i wiekowym, w jakim znajduje się twoja pociecha.
 • Opinie
 • Zanim kupisz nakładkę na pasy dla dzieci, sprawdź, jakie są opinie na jej temat. Dużo takich ocen znajdziesz między innymi w porównywarce cen Ceneo.pl.

  Nakładka na pasy dla dzieci a tzw. podkładka – co jest lepsze?

  A może zastanawiasz się, czy lepsza dla dziecka jest nakładka na pasy, czy tzw. podkładka, czyli luźne, styropianowe podwyższenie? Jeśli masz taki dylemat, zdecydowanie wybierz adapter do pasów. Podkładka nie zapewnia dziecku niemal żadnego bezpieczeństwa – jest ruchoma, nie osłania ciała w żadnym stopniu, nie chroni głowy ani karku. Jedyne, przed czym chroni podstawka dla dziecka, to mandat, ponieważ w naszym kraju produkty te są niestety dopuszczone do użytku.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.