Data publikacji:

Najlepsze książki przygodowe dla dzieci – 5 propozycji

Każdy wie, że czytanie dziecku przynosi całe mnóstwo korzyści. Rozwój słownictwa i wyobraźni to tylko niektóre z nich! Jednak aby czytanie było dla dziecka przyjemnością, warto zaproponować mu książki, które naprawdę wciągają. Takich tytułów warto poszukiwać wśród lektur przygodowych. Przygotowaliśmy najlepsze propozycje książek przygodowych dla młodzieży i dzieci, z którymi twoja pociecha na pewno nie będzie się nudzić.
Najlepsze książki przygodowe dla dzieci

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Odpowiedzialnym rodzicom z całą pewnością nie trzeba przypominać, jak ważne jest regularne czytanie dziecku. Krótka historia codziennie przed snem powinna stać się nawykiem. Starsze dzieci, które znają już literki, warto zachęcać do podejmowania samodzielnych prób czytania książek.
Dlaczego warto czytać wspólnie z dzieckiem? Oto kilka argumentów, które powinny przekonać do tego każdego rodzica:
 • Rozwija umiejętności językowe. Czytanie pomaga rozwijać słownictwo dziecka, uczy nowych słów i pomaga w budowaniu zdolności komunikacyjnych. Dzieci, którym książki są czytane od najmłodszych lat, zazwyczaj szybciej rozwijają się językowo i lepiej radzą sobie w przyszłości w szkole.
 • Czytanie wspiera rozwijanie wyobraźni.
 • Czytanie wspomaga rozwój umiejętności poznawczych, takich jak koncentracja, pamięć i myślenie krytyczne. Dzieci uczą się śledzenia fabuły, zapamiętywania postaci i rozumienia związków przyczynowo-skutkowych.
 • Czytanie pomaga w radzeniu sobie z emocjami. Książki dla dzieci często poruszają tematy emocji i uczuć, które maluch z czasem coraz lepiej rozumie.
 • Książki uczą dziecko wartości i moralności, w tym odróżniania dobra od zła.
 • Książki przygodowe dla dzieci – dlaczego warto po nie sięgać?

  Wśród ulubionych kategorii lektur wśród dzieci przeważają bez dwóch zdań książki przygodowe – takie, które trzymają w napięciu i pozwalają maluchom zbudować więź z bohaterem spod okładki. Książki przygodowe kreują dziecięcą wyobraźnię, wywołują emocje, uczą maluchy spontaniczności i przewidywania skutków. Ich zalet jest naprawdę wiele! Jeśli więc chcesz, by twoja pociecha czytała często i chętnie, książki przygodowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

  Gdzie szukać książek przygodowych dla dzieci?

  Książki przygodowe dla swojego dziecka możesz kupić w świetnych cenach w wielu księgarniach internetowych. Warto rozważyć tę opcję – sklepy online niejednokrotnie oferują zdecydowanie lepsze ceny niż stacjonarne księgarnie. Jeśli dysponujesz czytnikiem e-booków, możesz kupować maluchowi książki w wersji wirtualnej – takie rozwiązanie może okazać się jeszcze tańsze i z całą pewnością bardziej ekologiczne.

  Najlepsze książki przygodowe dla dzieci – ranking TOP 5

  Jakie książki przygodowe dla dzieci zyskują najlepsze oceny małych recenzentów? Sprawdziliśmy to! Poznaj 5 tytułów, które będą trzymać twoje dziecko w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

  1. „Pippi Pończoszanka”

  To jedna z najbardziej ponadczasowych książek przygodowych dla dzieci. Astrid Lindgren, autorka, zapoznaje nas z przesympatyczną i charyzmatyczną dziewczynką o imieniu Pippi, która co rusz doświadcza nowych przygód w towarzystwie swoich przyjaciół. Pippi jest silna, zadziorna, a przy tym empatyczna i zawsze chętna do pomocy.

  2. Książki z serii „Mikołajek”

  To idealna propozycja dla młodszych dzieci. Jeśli poszukujesz przyjemnej książki przygodowej dla dziecka do codziennego czytania przed snem, Mikołajek i jego niesamowite historie na pewno cię nie zawiodą.
  Mikołajek to chłopiec, który uczy się w szkole podstawowej i nigdy nie brakuje mu zaskakujących pomysłów. Nieraz wpakowuje się w kłopoty, z których na szczęście zawsze udaje mu się wyjść obronną ręką. Pierwsza część serii wpisana jest na listę lektur obowiązkowych.

  3. „Tajemnica domu w Bielinach”

  To książka przygodowa dla młodzieży, która lubi lektury z lekkim dreszczykiem. Opowiada historię rodziny mieszkającej w Bielinach, zmagającej się z trudną sytuacją spowodowaną rozwodem. Książka opatrzona jest wspaniałymi ilustracjami, które zdecydowanie wpływają na odbiór historii.

  4. „Akademia pana Kleksa”

  Na tej liście nie mogło zabraknąć tego tytułu. Książka Jana Brzechwy zdobywa serca dzieci od wielu dekad, przenosząc małych czytelników do magicznej szkoły, w której wszystko jest możliwe. Książka dotyczy historii Adasia Niezgódki, jednego z uczniów niesamowitej akademii. Nie brakuje w niej zabawnych zwrotów i piosenek, które możecie śpiewać wspólnie.

  5. „Historia Rolly’ego. Oczami psa”

  To niesamowita historia psa Rolly’ego, który błąka się po ulicach, doświadczając trudów życia. Choć radzi sobie doskonale, w końcu zaczyna marzyć o własnym, pełnym ciepła domu. Poznaje przyjazną dziewczynkę Freyę, z którą nawiązuje wyjątkową więź. Pojawia się jednak jeden problem: jak przekonać mamę dziewczynki, by ta zgodziła się przygarnąć Rolly’ego?

  Książki przygodowe dla dzieci – podsumowanie

  Książki przygodowe dla dzieci to świetny sposób na to, by zachęcić pociechę do regularnego czytania. Niesamowite historie, które wciągają i fascynują, mogą przerodzić się w pasję do czytania. Jeśli więc właśnie poszukujesz ciekawych książek dla swojej pociechy, skorzystaj z naszych propozycji dla małych miłośników przygód!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Joanna Plech