Data publikacji:

Jakie podpaski dla dziewczynek są najlepsze?

Pojawieniu się pierwszej miesiączki niemal zawsze towarzyszą ogromne emocje. Warto zrobić wszystko, by dorastająca dziewczynka przeżyła ten ważny moment świadomie i bez strachu. O menstruacji należy zatem rozmawiać już wcześniej, a także nie czynić z niej tematu tabu. Odpowiednie przygotowanie, wiedza i wsparcie płynące ze strony dorosłych sprawią, że początki miesiączkowania będą dużo łatwiejsze. W poniższym artykule przygotowaliśmy poradnik, w którym tłumaczymy, rozmawiać z córką o menstruacji?. Czym kierować się podczas wyboru podpasek? Dowiedz się, jak wspierać dojrzewającą pociechę.
podpaski dla dziewczynek

Przygotowanie do pierwszej miesiączki

Dobrze mieć świadomość, że poszukiwanie najlepszych podpasek dla dziewczynek, to wbrew pozorom wcale nie najważniejszy element, jeśli chcemy przygotować córkę do pierwszej miesiączki. Zmianom, jakie zachodzą podczas dojrzewania, towarzyszy paleta emocji - od radości i ekscytacji aż po lęk. To właśnie w dużej mierze od dorosłych zależy, jak córka zareaguje na swój pierwszy okres w życiu. Wsparcie, które otrzyma w domu, pomoże jej w lepszym zrozumieniu tego wyjątkowego momentu i celebrowaniu kobiecości.
Jak zatem przygotować córkę do menstruacji? Przede wszystkim zadbajmy, by miesiączka nie była tematem tabu. Jeśli najbliżsi z otoczenia dziewczynki (mama, starsza siostra, a także tata!) będą reagować zawstydzeniem i konsternacją, to córka dostanie jasny komunikat, że okres jest czymś, czego należy się wstydzić, a to bardzo złe podejście. Po pierwsze zadbajmy, by kwestie związane z menstruacją były naturalnie obecne w domu. Nie przemykajmy zawstydzone do toalety w trakcie naszych własnych krwawień, nie ukrywajmy na siłę podpasek. Jeśli one będą widoczne od zawsze, to zwiększamy prawdopodobieństwo, że nasza córka sama się z nimi zainteresuje i zapyta, do czego służą - znacznie wcześniej przed nadejściem pierwszej miesiączki.
Dodatkowo opowiadajmy córce o naszych doświadczeniach, ale także róbmy to w sposób naturalny. Kiedy posadzimy nastolatkę na kanapie i zaczniemy wykład o menstruacji, to w większości przypadków efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Kiedy dziecko wie, że do okresu podchodzimy neutralnie, opowiadamy o emocjach, jakie nam towarzyszą, a także nie ukrywamy na siłę gorszego samopoczucia, stworzymy idealny grunt do wartościowych i wspierających rozmów!

Pierwsza miesiączka - kiedy się pojawia?

To, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka, zależy od wielu czynników - między innymi uwarunkowań genetycznych czy środowiskowych. Wpływ na moment wystąpienia okresu ma także masa ciała dziecka czy stres. Przyjmuje się, że do menstruacji powinno dojść pomiędzy 11. a 14. rokiem życia, choć coraz częściej miesiączkują także młodsze dziewczęta. Jeśli pierwszy okres pojawi się zbyt późno lub za wcześnie, powinniśmy udać się z córką do lekarza.
Początki miesiączkowania to również doskonała okazja, by porozmawiać z dorastającą nastolatką po prostu o kobiecości. Najlepiej korzystać z prostego, konkretnego języka, a także unikać pejoratywnych określeń na narządy rodne. Warto podzielić się z córką własnymi doświadczeniami z okresu dojrzewania tak, by nie czuła, że jest osamotniona. Dobrze także powtórzyć sobie podstawową wiedzę z biologii - dzięki temu odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania. Nastolatka, u której zbliża się pierwsza miesiączka, może czuć się osłabiona, mieć problemy z koncentracją czy mogą wystąpić pierwsze niewielkie plamienia, dlatego jeszcze wcześniej warto przygotować córkę do tych wydarzeń.

Jak rozmawiać z córką o miesiączce?

Najważniejsze, by dorastająca dziewczynka otrzymała konkretne informacje, które pomogą w zrozumieniu zmian towarzyszących dojrzewaniu. Najważniejsze, by opowiedzieć nastolatce, czym w ogóle jest menstruacja. Kiedy się pojawia? Jakie ma objawy? Ile trwa miesiączka? Po których symptomach córka może poznać, że następne krwawienie wystąpi za kilka dni?
Kolejnym ważnym tematem jest rozmowa na temat dostępnych form ochrony podczas miesiączkowania. Warto przygotować się do tego wcześniej i kupić kilka różnych zabezpieczeń, dzięki czemu córka dowie się, że ma naprawdę szeroki wybór. Na rynku dostępne są nie tylko różnorodne podpaski, ale także tampony, kubeczki menstruacyjne czy majtki menstruacyjne. Nastolatka może korzystać z każdej tych form ochrony - ważne, by wiedziała, jak bezpiecznie to robić.

Jakie podpaski dla dziewczynek wybrać?

Najczęściej większość kobiet swoją ochronę podczas menstruacji zaczyna właśnie od podpasek. Obecnie ich wybór jest bardzo szeroki - część marek wypuszcza linie specjalnie dla nastolatek. Opakowania wyróżnia kolorowy design, a podpaski mogą być dodatkowo perfumowane - choć to jedyne elementy, które różnią je od standardowych modeli. Podpaski dla dziewczynek warto dopasować indywidualnie.
Podczas pierwszych dni okresu dobrze sprawdzą się podpaski o zwiększonej chłonności. To ważne, by nastolatka wiedziała, że w trakcie okresu nie musi rezygnować z ulubionych aktywności i zabaw. Ważne jest to, by podczas tych szczególnych dni czuła się bezpiecznie, a do tego bez wątpienia przyczyni się dobrze dopasowana ochrona menstruacyjna. Na noc także dobrze wybierać podpaski dla dziewczynki o zwiększonej chłonności tak, by mogła spokojnie się wyspać. Z kolei w ostatnich dniach okresu można postawić na lżejsze podpaski.
Na początku warto zaproponować dziewczynce podpaski ze skrzydełkami tak, by nie przesuwały się podczas chodzenia i zapewniały większą ochronę. Warto wcześniej pokazać dziewczynce, jak prawidłowo je zakładać. Ważne, by wszystkie rozmowy przeprowadzać w warunkach troski i zrozumienia - zadbajmy o komfort naszej dorastającej nastolatki i pomóżmy jej z radością wejść w wyjątkowych okres rozkwitającej kobiecości.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka