Data publikacji:

Prawidłowa postawa dziecka. Jak dbać o prawidłową postawę ciała i kręgosłupa?

Nie garb się! To hasło, które – niczym echo – powraca wyjątkowo często we wspomnieniach naszego dzieciństwa. Czy jednak polecenia wydawane w trybie rozkazującym są najbardziej efektywną nauką utrzymania prawidłowej postawy? Jeśli chcemy, by nasza pociecha kształtowała wzorcowe nawyki i w przyszłości nie zmagała się z wieloma dokuczliwymi problemami na skutek wad kręgosłupa, to już dziś sięgnijmy po skuteczne metody! Jak dbać o prawidłową postawę dziecka? Odpowiedź czeka w poniższym artykule!

postawa

Prawidłowa postawa ciała – jak ją kształtować?

O prawidłową postawę warto dbać już od pierwszych dni życia maluszka. Każdy młody rodzic wie, że delikatny kręgosłup dziecka potrzebuje szczególnej opieki. Niemowlęcia nie należy więc sadzać na siłę czy podnosić, chwytając za nóżki, rączki lub łapiąc pod pachami. Pociecha rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dbajmy więc o tę ewolucję w mądry (a nie nadgorliwy!) sposób.

Okres przedszkolny jest również szczególnym czasem w życiu maluszka, kiedy to dochodzi do kształtowania prawidłowej postawy kręgosłupa. Pozorne anomalie w wyglądzie także nie powinny budzić powodów do niepokoju. Kilkuletnie dzieci mogą być nieco bardziej pochylone, często towarzyszy im też płaskostopie, które wraz z wiekiem samoistnie ustępuje. Wszelkie szczególnie niepokojące sygnały warto konsultować na bieżąco z pediatrą, ortopedą czy fizjoterapeutą.

Prawidłowa postawa ciała – jak dbać o kręgosłup ucznia?

Moment kryzysowy, w którym mogą pojawić się pierwsze problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, związany jest z pójściem dziecka do szkoły. Uczeń zaczyna spędzać znacznie więcej czasu w pozycji siedzącej, przy biurku. Dbajmy więc o kształtowanie nawyków wzmacniających kręgosłup! Co wyróżnia prawidłową postawę ciała dziecka w wieku wczesnoszkolnym?

  • Uniesiona głowa
  • Ściągnięte łopatki
  • Kręgosłup naturalnie wygięty w części lędźwiowej
  • Zanikające płaskostopie
  • Coraz bardziej płaski brzuch
  • Kolana lekko zgięte w stawach

Kilka godzin spędzanych w szkolnych ławkach, odrabianie lekcji w domowym zaciszu oraz szybki wzrost rozwijających się pociech sprzyjają jednak wadom postawy. Czy można im zapobiec? Jak najbardziej!

1. Zadbaj o ruch i dietę dziecka

Upomnienia, groźby i krzyki wcale nie zachęcą dziecka do dbania o prawidłową postawę ciała. Porzuć starodawne metody i czerp ze współczesnej wiedzy medycznej. Postaw na aktywność fizyczną! Chodź z dzieckiem na basen, jeździj na rowerze, łyżwach czy rolkach. Wolny czas spędzajcie razem na świeżym powietrzu – odpowiednia porcja ruchu pozwoli utrzymać prawidłową postawę kręgosłupa.

Chroń również swoją pociechę przed otyłością. Przygotowujcie wspólnie posiłki obfitujące w warzywa i owoce, zajadajcie wartościowe desery. Zdrowa dieta wcale nie musi być nieatrakcyjna dla dziecka, wystarczy, że zadbasz o jej atrakcyjność i różnorodność.

2. Zapewnij uczniowi komfortowe warunki do nauki

Prawidłowa postawa dziecka przy biurku jest szczególnie ważna! Wyposaż więc swojego dorastającego ucznia w wygodny, specjalnie wyprofilowany fotel biurowy z podłokietnikami. Wysokość krzesełka powinna równać się długości podudzi pociechy. Zatroszcz się także o odpowiednie oświetlenie miejsca nauki dziecka. Jeśli pociecha jest praworęczna, lampka na biurku powinna znajdować się po lewej stronie i na odwrót.

3. Nie zapominaj o detalach

Ubranie krępujące ruchy, niewygodne buty, zbyt ciężki i źle dopasowany plecak, za miękki materac również mogą negatywnie wpływać na kształtowanie prawidłowej postawy dziecka. Jak o nią dbać? Oczywiście, samemu dając wzorowy przykład!

Pociesze, która widzi, że rodzicowi bliskie są ideały związane z aktywnością fizyczną i świadomą dietą, łatwiej będzie zrozumieć pewne zasady. Odpowiednia harmonia między nauką, biernym wypoczynkiem a ulubionymi formami sportowego spędzania czasu sprawi, że dbanie o prawidłową postawę ciała stanie się pożądanym skutkiem ubocznym zdrowego stylu życia!

Autorka: Anna Mlonka