Data modyfikacji:

Jak dobrać rozmiar butów dziecięcych?

Chcesz kupić nowe buty swojemu maluchowi, ale nie wiesz, jak dobierać rozmiary butów dla dziecka? Nic straconego. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak dobrze dobrać rozmiar obuwia dziecięcego.

rozmiary butów dziecięcych

Rozmiary butów dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Kupowanie butów dla dzieci często wiąże się z niemałymi problemami. Niewiele dzieciaków lubi długie mierzenie butów w poszukiwaniu idealnego modelu. W tym przypadku największą trudnością jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Wielkości wkładki różnią się między sklepami, a stopa dziecka rośnie około 1 cm w ciągu roku. Jak znaleźć idealne buty dla dziecka? O jakich zasadach należy pamiętać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Rozmiar butów dziecięcych a typ obuwia

Wielu rodziców nie wie, że rozmiary obuwia dziecięcego różnią się ze względu na typ butów. Główna zasada podczas kupowania butów dla dzieci głosi, że w obuwiu powinno być kilkadziesiąt milimetrów „zapasu”. Dzięki temu dziecko zyska niezbędny komfort podczas każdego kroku, a ty nie będziesz musiał kupować nowych butów co kilka miesięcy. Warto pamiętać, że odpowiedni dobór rozmiaru butów dla dzieci zależy od typu obuwia. Oznacza to, że inny zapas powinien być w butach uniwersalnych, a inny w zimowych lub letnich.

Buty uniwersalne
To buty, które dziecko może nosić na co dzień, bez względu na porę roku. Są to na przykład pantofle lub buty do szkoły bądź przedszkola. W tym przypadku długość wkładki powinna być o około 1 cm większa niż rzeczywista długość stopy dziecka. Dzięki temu buty tego typu powinny posłużyć przez około rok. Dłuższa wkładka zadba o codzienny komfort dziecka.
Buty zimowe
Kupując buty zimowe, warto postawić na model o około 1,5 cm dłuższy niż rzeczywista długość stopy dziecka. Wynika to z ocieplenia, które zajmuje w bucie dodatkowe miejsce. Warto pamiętać również o grubszych skarpetach bądź rajstopach zakładanych podczas chłodniejszych miesięcy – bielizna tego typu również zajmuje więcej miejsca w bucie.
Buty letnie
W przypadku butów letnich zasada jest prosta – długość wkładki powinna być o 0,5 cm większa niż rzeczywista długość poprawnie zmierzonej stopy dziecka. Dlaczego? Buty tego typu dziecko nosi zaledwie przez kilka miesięcy, a zbyt duży zapas sprawi, że chodzenie w takich butach nie będzie wygodne.

Jak zmierzyć długość stopy dziecka?

Przed zakupami koniecznie sprawdź rozmiar obuwia dziecięcego, które nosi twoja pociecha. Jak to zrobić? Wystarczy, że zmierzysz długość stopy dziecka. Dzięki temu masz pewność, że buty będą pasować idealnie. By prawidłowo zmierzyć długość stopy dziecka, przygotuj białą kartkę papieru, ołówek i miarkę lub linijkę.
  1. Na kartce papieru narysuj od linijki linię. Kreska powinna przebiegać pionowo od początku do końca kartki.
  2. Następnie poproś dziecko o położenie stopy na kartce. Narysowana linia powinna przebiegać przez środek pięty.
  3. Zaznacz ołówkiem początek i koniec stopy dziecka.
  4. Następnie zmierz długość stopy dziecka. Do otrzymanego wyniku dodaj 0,5, 1 lub 1,5 cm, w zależności od tego, jakie buty chcesz kupić.

Tabela rozmiarów butów dziecięcych

Oprócz zmierzenia długości stopy dziecka, warto posłużyć się tabelami rozmiarów butów dziecięcych. Taka tabelka będzie przydatna szczególnie w przypadku zakupów online. Warto jednak pamiętać, że rozmiary butów dziecięcych mogą się różnić.


Zobacz także: Autorka: Patrycja Hendzel