Data modyfikacji:

Wzrost dziecka. Jak zmierzyć dziecko?

Twoje dziecko zmienia się każdego dnia. Jeszcze niedawno było tak maleńkie, że mogłaś unieść je za pomocą jednej ręki, a dziś wymieniasz ubranka i buty na większe. Odpowiedni wzrost ciała dziecka to nie tylko radość dla rodziców, ale i sygnał, że maluch rozwija się prawidłowo. Przedstawiamy przydatne gadżety, które pozwolą ci sprawdzać wzrost dziecka w domu.

Czemu warto mierzyć dziecko? Wzrost dziecka, a wiek

Gdy dziecko systematycznie rośnie, jest to jeden z podstawowych sygnałów mówiących o tym, że jest zdrowe. Pierwsze pomiary wzrostu malucha odbywają się tuż po jego narodzinach i od tego momentu zapisywane są w książeczce zdrowia wraz z każdą wizytą u pediatry. Wystąpienie zaburzeń wzrostu może oznaczać, że dziecko boryka się z chorobą lub o tym, że jego rozwój nie przebiega prawidłowo.

Istnieją zależności pomiędzy wzrostem dziecka, a wiekiem. Najszybciej maluch przybiera na wzroście w 1 roku życia; następny tak intensywny skok wzrostu będzie miał miejsce dopiero w okresie dojrzewania.

Jeśli chcesz upewnić się, że aktualny wzrost twojej pociechy jest odpowiedni, wystarczy zajrzeć do tabeli określającej normy (np. do tej proponowanej przez Światową Organizację Zdrowia dotyczącej BMI dzieci). Jeśli wynik cię zaniepokoi, warto skonsultować się z lekarzem – wczesne wykrycie nieprawidłowości we wzroście dziecka pozwala szybko podjąć się leczenia ewentualnych kłopotów zdrowotnych, które za tym stoją.

Jak zmierzyć wzrost dziecka w domu?

Lekarz dokonując pomiaru wzrostu dziecka używa specjalnej miary. Jak jednak zmierzyć wzrost malucha w domu? Istnieje wiele sposobów – zarówno tradycyjnych, jak i bardziej kreatywnych. Przedstawiamy akcesoria, dzięki którym możesz sprawdzać wzrost swojej pociechy w warunkach domowych.

1. Miarka do sprawdzania wzrostu dziecka

Mogłoby się wydawać, że zmierzenie niemowlaka to prosta sprawa. Każda mama z pewnością potwierdzi, że jest inaczej – mało który maluch zgodzi się na leżenie prosto i w bezruchu podczas, gdy mama będzie przykładała do jego ciała miarę krawiecką. Wyjściem z tej sytuacji jest zmierzenie dziecka np. podczas snu.

Pamiętaj, że nóżek pod żadnym pozorem niemowlaka nie wolno prostować „na siłę”  - jeśli dziecko jest ruchliwe, najlepiej dokonać pomiaru „na raty”. Zmierz długość od głowy do bioder, potem od bioder do kolan, a następnie – od kolan do stópek. Dodaj wszystkie uzyskane wyniki – w ten sposób otrzymasz przybliżony wzrost twojego dziecka.

Czytaj również: Jak zważyć niemowlaka?

2. Miarki wzrostu dzieci

To wciąż najpopularniejszy gadżet do sprawdzania dziecięcego wzrostu. Mogą korzystać z niego dzieci samodzielnie stojące, a więc już nawet po 1 roku życia. Kolorowa miara wzrostu ozdobi dziecięcy pokoik, a w przyszłości będzie stanowiła wzruszającą pamiątkę. Dziecko będzie miało ogromną frajdę z obserwowania własnych postępów.

3. Przenośny wzrostomierz

Rodzice, którym zależy na jeszcze bardziej precyzyjnych wynikach mierzenia, mogą zdecydować się na specjalny wzrostomierz – taki jak ten stosowany w lekarskim gabinecie.

4. Wzrostomierz w taśmie do mocowania na ścianie

Precyzyjną miarę możesz przymocować na ścianie – w tym celu zaopatrz się w specjalny wzrostomierz. Dzięki niemu, nie umknie wam nawet jeden centymetr.
Regularna kontrola wzrostu dziecka może być frajdą, ale i cenną informacją o rozwoju twojej pociechy. Sprawdzaj wzrost dziecka regularnie – sprytne akcesoria znacznie ci to ułatwią. A może znasz inne sposoby na to, jak sprawdzić wzrost dziecka?Polecam:
Autorka: Joanna Stanuch