Data publikacji:

Rozmiary czapek dla dzieci – jak je dobrać?

Grubsze, cieńsze, kolorowe, stonowane, mniej lub bardziej ozdobne – w internecie znajdziesz tysiące różnych czapek dla dzieci. I wszystko byłoby super, gdyby nie konieczność kupienia bez przymierzania – przed takim wyzwaniem staje wielu rodziców. Okazuje się jednak, że sprawa jest banalnie prosta. Przeczytaj i sprawdź, jak określa się rozmiary czapek dla dzieci. A potem ruszaj na zakupy – bez obaw!

Rozmiary czapek dla dzieci

Rozmiary czapek dla dzieci – na jakiej podstawie są określane?

Jeśli chodzi o rozmiary czapek – niemowlęcych czy dziecięcych, to producenci fantastycznie uprościli sprawę. Rozmiar to nic innego, jak obwód głowy. Nie ma tu żadnych dodatkowych symboli, tabel, przeliczników. Innymi słowy: jeśli dziecko ma obwód głowy długości 39 cm, to oznacza, że nosi czapkę w rozmiarze 39. 

Oczywiście nieco problematyczne staje się kupienie czapki dla dzieci, które jeszcze nie przyszło na świat – jednak i tu sobie poradzisz. Większość urodzonych o czasie noworodków ma obwód głowy o długości od 36 cm do 38 cm. Co jeszcze bardziej istotne, czapki dla takich maluszków są zazwyczaj dość elastyczne. Jeśli więc nie wiesz dokładnie, jaki rozmiar czapki dla noworodka wybrać, to zdecyduj się na model w rozmiarze od 36 cm – 40 cm. Często są one oznaczane jako czapki „do trzeciego miesiąca życia”.

Co jednak, jeśli interesuje cię rozmiar czapki dla noworodka urodzonego przed czasem? Niektórzy rodzice wiedzą, że ciąża zostanie rozwiązana np. 4 tygodnie przed terminem. W takim przypadku warto szukać czapki o rozmiarze 34 lub 35. Podobny rozmiar wybierz, jeżeli idziesz w odwiedziny do wcześniaka i planujesz kupić mu w prezencie właśnie stylową, ciepłą czapeczkę.

Sprawdź również, jaką wybrać czapkę dla noworodka

Jak zmierzyć rozmiar czapki?

Może okazać się, że choć zmierzysz główkę dziecka, otrzymasz czapkę, które wcale nie będzie pasowała. Bardzo często jest to nie tyle błąd producenta, co efekt nieprawidłowego pomiaru obwodu głowy. Wielu rodziców dokonuje go w złym miejscu, czyli na wysokości czoła i w równej linii. Jak zmierzyć rozmiar czapki w prawidłowy sposób?

Musisz to zrobić w najszerszym miejscu główki dziecka, czyli od najwyższej części czoła do miejsca nad karkiem – po skosie. Miarka powinna „przechodzić” przez uszka. Krótko mówiąc, mierzysz dokładnie w tym miejscu, w którym znajdują się brzegi założonej czapki. W ten sposób uzyskasz prawidłowy wynik.

Rozmiar czapki a wiek

Kolejna pułapka, w którą wpadają nieświadomi rodzice przy kupowaniu czapek dla dzieci, to kierowanie się wiekiem pociechy. To błąd, ponieważ każdy maluch rośnie w swoim tempie. I tak, jak jeden i drugi trzylatek mogą mieć zupełnie inne długości stóp, tak i obwody główek mogą być u nich różne. 

Niemniej zdarzają się sytuacje, w których możesz potrzebować orientacyjnych danych – np. nie masz dziecka obok albo kupujesz czapkę jako urodzinowy prezent. W takich przypadkach kierowanie się danymi z tabelkami na pewno będzie lepsze, niż kupowanie „na oko”. Oto ogólnie przyjęte rozmiary czapek dla dzieci:

  • 0-1 miesiąc: 37-39 cm,
  • 1-3 miesiące: 39-41 cm,
  • 3-6 miesięcy: 41-43 cm,
  • 6-9 miesięcy: 43-45 cm,
  • 9-12 miesięcy: 45-47 cm,
  • 1-2 lata: 47-49 cm,
  • 2-3 lata: 49-51 cm,
  • 3-5 lat: 51-53 cm,
  • 5-7 lat: 53-55 cm,
  • 7-11 lat: 55-57 cm.

Co jednak w sytuacji, gdy kupiona czapka okazuje się za mała albo za duża? I tutaj pojawia się kolejna ogromna korzyść kupowania w sklepach internetowych – możesz w dowolnym momencie zwrócić czapkę albo wymienić ją na inną. Prawo pozwala na zwrot w ciągu 14 dni, bez konieczności uzasadniania swojej decyzji.

Autor: R. Wojtaś