Data modyfikacji:

Czapka dla noworodka - jaką wybrać?

Zabezpieczenie głowy nowo narodzonego dziecka to podstawa. Dobranie odpowiedniej czapki bywa jednak problemowe ze względu na jej materiał, wielkość i rodzaj. Z tego tekstu dowiecie się, na co powinniście zwrócić uwagę kupując czapkę dla noworodka.
czapki dziecięce

Najważniejszy jest spokój i opanowanie

Może nie będzie to popularne stwierdzenie, ale ubieranie dziecka to prawdziwy poligon doświadczalny. Nigdy nie wiadomo, czy aby na pewno dobraliśmy odpowiednie ubrania, czy o czymś zapomnieliśmy, czy nie doprowadzimy do przegrzania. Jedno jest pewne – nie można dać się zwariować.

Wybór czapki dla niemowlaka jest bardzo istotny, ale nie bójcie się próbować różnych rozwiązań. To wy najlepiej wiecie, czego potrzebuje wasze dziecko, w jakiej czapce jest mu wygodnie, a która uciska jego główkę.

Dzieci nie lubią czapek – zwłaszcza momentu, w którym próbujemy je im założyć. Trzeba więc zadbać o to, żeby po dokonaniu tego bohaterskiego czynu, czapka dla noworodka nie była dla niego przekleństwem. W tym celu nie tylko trzeba zadbać o dobry rozmiar, ale również o materiał oraz rodzaj szwów. Ważne jest, żeby od środka nie było żadnego wystającego przeszycia, bo w ten sposób można odcisnąć je na główce niemowlaka.

Dobierając czapkę pamiętajcie o tym, że dziecku nie może być za gorąco. Nie zalecane jest również zakładanie niczego na głowę, kiedy niemowlak przebywa w domu. Jeżeli nigdzie nie wieje, a temperatura w waszym mieszkaniu nie wynosi mniej niż 16 stopni Celsjusza, to nic mu się nie stanie.

Jaki rozmiar czapki dla noworodka wybrać?

Zanim maluch przyjdzie na świat, warto zaopatrzyć się w kilka różnych czapek, żeby być przygotowanym na każdą okoliczność. Lepiej zadbać o to podczas okresu ciąży, bo później będziecie mieli wiele innych rzeczy na głowie i nie zawsze znajdziecie czas (lub ochotę) na zakupy.
U ginekologa podczas USG oszacowywana jest waga dziecka. Na tej podstawie można mniej więcej stwierdzić, jakiego rozmiaru czapki dla noworodka będziecie potrzebować. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że w takich badaniach istnieje pewien margines błędu, dlatego w rzeczywistości może urodzić się dziecko o mniejszej lub większej wadze, niż ta, jaką podawał lekarz.

Jeżeli dziecko nie jest wcześniakiem, można założyć, że obwód głowy będzie mierzył w granicach 36 – 38 cm. Mój syn urodził się z wagą 4660 g, czyli był stosunkowo dużym niemowlakiem. Mimo to obwód jego główki wynosił 36 cm.

Po miesiącu i dwunastu dniach od porodu jego główka mierzyła już 40 cm. Oznacza to tym samym, że w przypadku noworodków nie można cały czas używać tej samej czapki. Dzieci mają jeszcze niezrośnięte ciemiączka, dlatego za ciasne nakrycie głowy może mu zaszkodzić.

Kiedy spędzamy całe dnie ze swoją pociechą, nie zawsze zauważamy jego rozwój. Warto więc od czasu do czasu sprawdzić samemu obwód główki malucha. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać standardowy centymetr krawiecki. Dzięki temu będziecie wiedzieli czy wymienić starą czapeczkę na nową.

Czapka letnia dla noworodka – jaką wybrać?

Wychodząc na dwór musicie dobierać czapkę zgodnie z pogodą. W okresie letnim warto całkowicie zrezygnować z nakrycia głowy lub postawić na cienkie i przewiewne bawełniane czapeczki, które osłonią główkę przed promieniami słonecznymi. Latem nie chronimy głowy noworodka przed zimnem, tylko przed mocnym słońcem.
Od siebie polecam korzystać z opasek na uszy, żeby reszta głowy mogła spokojnie „oddychać”. Czemu opaski? Żeby ochronić uszy przed wiatrem, który zdecydowanie nie sprzyja maluchom. Gdybyście jednak nie byli przekonani do opasek, to w zastępstwie polecam wiązane chustki bambusowe z daszkiem. Są przewiewne, ale jednocześnie chronią przed nagrzewaniem główki i mocnymi podmuchami wiatru.

Czapka zimowa dla noworodka – jaką wybrać?

Kompletnie inaczej wygląda sytuacja w okresie jesienno-zimowym. Czapka zimowa dla dziecka to obowiązek i bez niej nawet nie ruszajcie się z domu. Przegrzanie dziecka jest złe, ale nie można też doprowadzić do zbytniego wyziębienia głowy.
Kupując ciepłą czapkę dla noworodka nie sugerujcie się wyłącznie jej wyglądem. Niektóre modele prezentują się ładnie, ale są wykonane ze sztucznego materiału nieprzepuszczającego powietrza. W efekcie głowa bardzo się poci, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Czapka na zimę powinna być wykonana przede wszystkim z grubej bawełny. Opcjonalnie może być również polar, lecz tylko na bardzo zimne dni. Warto też żeby czapeczka miała dodatkowe nauszniki, które zapewnią jeszcze większą ochronę uszom.

Zalecałbym również wybór czapek z wiązaniem pod brodą. Przyda się to w szczególności u starszych niemowlaków. Dzieci są ciekawe świata, dlatego intensywnie rozglądają się na boki, co może doprowadzić do zsunięcia czapki. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby głowa dziecka była w pełni odkryta, a tego zdecydowanie wolelibyście uniknąć.

Kilka słów na koniec

Wybór odpowiedniej czapki zależy od wielu czynników, ale najważniejszymi są pogoda i wielkość głowy dziecka. Ustalenie tego drugiego przed porodem bywa trudne, dlatego najlepiej przygotować się na kilka możliwych scenariuszy. Czapka może być delikatnie za duża, ale nie na tyle, żeby za bardzo odsłaniać uszy. Mimo to lepiej iść w tę stronę, niż wciskać na siłę za małą czapkę, która niebezpiecznie będzie uciskać ciemiączka.

To, jaką czapkę ma nosić dziecko, powinni ocenić rodzice. Jeżeli w domu jest ciepło, nie słuchajcie babć, które będą zalecały wam „ubranie czegoś” na głowę. Pamiętajcie, że wszystko co robicie, robicie dla waszego dziecka. To jego dobro jest najważniejsze i to wy doskonale wiecie, jak zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy.