Data modyfikacji:

Rozwój wcześniaka – miesiąc po miesiącu

Aż 6% dzieci w Polsce rodzi się przedwcześnie. Ich rodzice mają wiele powodów do zmartwień, ale najczęściej obawiają się tego, jak będzie rozwijała się ich pociecha. Dowiedz się, od czego zależy ryzyko wystąpienia u dziecka nieprawidłowości rozwojowych i w jaki sposób sprawdza się rozwój wcześniaka miesiąc po miesiącu.
rozwój wcześniaka

Kiedy dziecko jest wcześniakiem?

O przedwczesnym zakończeniu ciąży i narodzeniu się wcześniaka mówi się wtedy, kiedy poród nastąpił przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. W większości przypadków dzieje się to spontanicznie, na skutek przerwania ciągłości błon płodowych albo bez znanej przyczyny. O wiele rzadziej przedwczesne przyjście na świat dziecka jest zaplanowane (dzieje się tak np. w przypadku, gdy w łonie matki znajdują się 3-4 płody).

Skrajny wcześniak czy późny wcześniak? Ważny podział, który warto znać

O tym, jak będzie przebiegał rozwój wcześniaka, decyduje wiele czynników. Niemniej najważniejszym jest to, w którym tygodniu ciąży dziecko przyszło na świat. Wyróżnia się:
  • bardzo skrajne wcześniactwo – dotyczy ono dzieci urodzonych między 22. a 28. tygodniem ciąży; to noworodki skrajnie niedojrzałe, które trudno utrzymać przy życiu i u których ryzyko wystąpienia poważnych wad rozwojowych jest największe,
  • skrajne wcześniactwo – dotyczy dzieci urodzonych między 28. a 32. tygodniem ciąży; takie maluszki łatwiej jest utrzymać przy życiu, niemniej ryzyko wystąpienia wad rozwojowych pozostaje dość wysokie,
  • późne wcześniactwo – dotyczy dzieci urodzonych między 32. a 37. tygodniem ciąży; późny wcześniak ma ogromne szanse na przeżycie, a i ryzyko wystąpienia u niego nieprawidłowości w rozwoju jest znacząco obniżone; oczywiście im bliżej terminu porodu urodzi się maluch, tym lepszy jest zazwyczaj jego stan i rokowania.

Rozwój wcześniaka miesiąc po miesiącu

Śledząc rozwój wcześniaka – miesiąc po miesiącu, należy uwzględnić wiek skorygowany. Oblicza się go poprzez odjęcie od wieku kalendarzowego czasu między terminem porodu a narodzinami. Innymi słowy, jeśli dziecko ma siedem miesięcy, a urodziło się o miesiąc za wcześnie, to jego wiek skorygowany wynosi sześć miesięcy. Pod względem umiejętności maluch powinien zatem być na etapie dziecka 6-miesięcznego, a nie 7-miesięcznego.

Aby ocenić fizyczny rozwój wcześniaka, należy posługiwać się siatką centylową przeznaczoną właśnie dla wcześniaków. Po wyborze odpowiedniej siatki (przeznaczonej dla danej płci i wieku) zaznacza się wiek dziecka, a następnie wyszukuje się punkty odpowiadające poszczególnym pomiarom. Oczywiście z uwagi na fakt, że ocena rozwoju wcześniaka jest wieloaspektowa, warto pozostawić ją w rękach lekarzy.

Warto nadmienić, że ze względu na duże ryzyko wystąpienia różnych nieprawidłowości, rozwój wcześniaka powinien być nadzorowany przez różnych specjalistów aż do ukończenia przez malca 2. roku życia (lub oczywiście dłużej, jeżeli są ku temu wskazania). Oznacza to znacznie zwiększoną liczbę wizyt kontrolnych, testów i badań. W tym okresie opieka nad wcześniakiem jest zdecydowanie najtrudniejsza.

Kiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem. Niestety, nie sposób na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Ogólnie rzecz biorąc, o zakończeniu wcześniactwa mówi się wtedy, kiedy dziecko pod względem rozwoju dogania rówieśników – u niektórych maluchów etap ten następuje bardzo szybko, u innych – po kilku latach. Niestety należy mieć również na uwadze, że u części dzieci (na szczęście bardziej małej) nie dzieje się to nigdy.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.