Data publikacji:

Bezsenne noce z powodu zatkanych nozdrzy maluszka? Odkryj sposoby na głęboko zalegający katar u niemowlaka!

Głęboko zalegający katar u niemowlaka to niegroźna, ale bardzo męcząca przypadłość – utrudnia dziecku jedzenie i swobodny sen, a także pogarsza nastrój. Jak rozrzedzić zalegającą w nozdrzach wydzielinę? I kiedy udać się z maluszkiem do lekarza?
głęboko zalegający katar u niemowlaka

Głęboko zalegający katar u niemowlaka – przyczyny

Głęboko zalegający katar u niemowlaka może mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej jednak jest on wywołany bakteriami lub wirusami, które powodują stany zapalne nosa oraz zatok. U niektórych dzieci za przedłużający się, gęsty katar odpowiada przerost migdałka gardłowego bądź skrzywienie przegrody nosowej. Do najrzadszych przyczyn zalegania gęstej wydzieliny w nosie należą obecność ciała obcego w przegrodzie nosowej bądź guzy nosogardła.

Co na katar u niemowlaka? Sprawdzone pomysły na usunięcie wydzieliny

Wiesz już, z czego może wynikać głęboko zalegający katar u niemowlaka. Pytanie – jak go zwalczyć? Oto sposoby, które mogą okazać się skuteczne:

Stosuj wodę morską

Woda morska w sprayu doskonale rozrzedza zalegającą w nosie wydzielinę, nie szkodząc delikatnej śluzówce. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać zalecanej dawki – wystarczy wpuścić płyn po jeden raz do każdej dziurki. W czasie aplikacji pamiętaj o odpowiedniej pozycji dziecka – jego główka musi znajdować się wyżej niż reszta ciała, w przeciwnym razie płyn ścieknie niemowlęciu do gardła.
Uwaga! Jeśli nie masz przy sobie wody morskiej, możesz zastosować sól fizjologiczną.

Oczyszczaj nosek dziecka mechanicznie

Głęboko zalegający katar u niemowlaka możesz usunąć przy pomocy aspiratora. To gadżet, który ma dwie końcówki – jedną wsuwa się do dziurki do nosa dziecka, drugą wkłada do ust. Następnie należy wciągać powietrze, a wraz z nim wydzielinę. Nie musisz obawiać się, że katar przedostanie się do rurki – filtr skutecznie cię przed tym uchroni. Aspirator należy stosować po około minucie od aplikacji wody morskiej.

Często kładź dziecko na brzuszku

Co na katar u niemowlaka stosują doświadczone mamy? Kładą maluszka na brzuszku – oczywiście wtedy, kiedy dziecko jest aktywne. Nawet jeśli malec nie przepada za tą pozycją, nie rezygnuj z niej, ponieważ sprzyja ona samoczynnemu wyciekaniu zalegającej wydzieliny. Przed położeniem niemowlęcia na macie lub kocyku, zaaplikuj do jego noska wodę morską w sprayu.

Zadbaj o odpowiednią pozycję do spania

Aby katar nie zatykał małego noska i nie spływał do gardła, zadbaj o odpowiednią pozycję niemowlęcia w czasie snu. Najważniejsze jest, aby główka dziecka była ułożona wyżej niż reszta ciała. Możesz kupić specjalną, bezpieczną dla niemowląt poduszkę klin albo podłożyć kilka książek pod nogi łóżka – oczywiście po stronie, po której dziecko ma głowę.
Uwaga! Nie stosuj zwykłych poduszek. Mogą one doprowadzić do uduszenia się niemowlęcia, nie sprzyjają również zdrowemu rozwojowi kręgosłupa.

Nawilżaj powietrze w pokoju dziecka

Suche powietrze powoduje nadmierne przesuszenie błony śluzowej, co skutkuje nasilaniem się kataru i pogłębieniem trudności ze snem. Jeśli nie posiadasz specjalistycznego urządzenia do nawilżania powietrza, rozłóż na kaloryferze mokre ręczniki i wymieniaj je co około jedną, dwie godziny.

Inhaluj dziecko

Inhalacje to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia przeziębienia. Nawilżają błonę śluzową, rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej odprowadzanie. Głęboko zalegający katar u niemowlaka możesz zwalczać inhalacjami z soli fizjologicznej lub przy pomocy olejków eterycznych – w tym drugim przypadku musisz jednak skonsultować się z lekarzem pediatrą. Inhalacje z soli fizjologicznej należy przeprowadzać od dwóch do trzech razy dziennie. Najwygodniej i najbezpieczniej użyć do tego domowego nebulizatora z maską o odpowiedniej wielkości.

Smaruj skórę maścią majerankową

Co na katar u niemowlaka, a dokładnie na podrażnioną skórę pod noskiem? Gdy widzisz, że okolica ta jest zaczerwieniona, możesz posmarować ją maścią majerankową. Pamiętaj jednak, że nie zaleca się jej stosowania u dzieci poniżej 12. miesiąca życia – chyba że lekarz zaleci inaczej.

Zastosuj krople do nosa

Gdy malec ma duże trudności z oddychaniem noskiem albo nie może przyjmować pokarmu, zastosuj specjalistyczne krople z substancją aktywną. Pamiętaj jednak o tym, że krople powinny być zastosowane po aplikacji wody morskiej oraz oczyszczeniu nosa aspiratorem. Produkt musi być dopasowany do wieku dziecka, nie wolno go też stosować częściej niż dwa razy dziennie i dłużej niż trzy dni, ponieważ podrażnia on delikatną śluzówkę nosa.

Zastosuj maść

Głęboko zalegający katar u niemowlaka może nieco ustąpić na skutek zastosowania maści rozgrzewającej z eukaliptusem, kamforą i mentolem. Zanim jednak posmarujesz nią klatkę piersiową i plecy dziecka, upewnij się, że wybrany produkt może być stosowany u niemowląt. Jeżeli nie, zapytaj farmaceutę o maść bezpieczną dla małych dzieci.

Głęboko zalegający katar u niemowlaka – kiedy udać się do lekarza?

Głęboko zalegający katar u niemowlaka nie jest „typową” przypadłością wynikającą z przeziębienia – podczas takiej infekcji wydzielina z nosa jest zazwyczaj dość rzadka i łatwo ją usunąć. Jeśli jest inaczej, może to oznaczać, że u dziecka rozwinęła się infekcja bakteryjna, która powinna być już leczona antybiotykami. Jeśli zatem stan zdrowia niemowlęcia nie poprawia się przez kilka dni albo jeżeli występują dodatkowe objawy (kaszel, gorączka, brak apetytu itp.), należy już odwiedzić lekarza pediatrę.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.