Data publikacji:

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci: jak zrobić?

Dzieci powinny mieć dostęp do zróżnicowanych rodzajów aktywności. Dzięki temu mogą wszechstronnie rozwijać motorykę dużą i zaspokajać potrzebę ruchu. Chociaż w mieście place zabaw można spotkać na każdym kroku, jeśli twoje dziecko ma ogromną potrzebę aktywności fizycznej, może się okazać, że to dla niego za mało. Domowa ścianka wspinaczkowa dla dzieci to świetny sposób na sport we własnych czterech ścianach. Jak zrobić ściankę w domu, a jak w ogrodzie? Co jeszcze nadaje się do wspinaczki dla dzieci?
ścianka wspinaczkowa dla dzieci

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci – dlaczego warto na niej ćwiczyć?

Istnieją rodzice i dziadkowie, którzy zabraniają najmłodszym pierwszych prób wchodzenia na ściankę wspinaczkową na placu zabaw dla dzieci. To zdecydowanie zły pomysł! Wspinanie jest jedną z ważniejszych aktywności w pierwszych latach życia, co łatwo zauważyć już u maluchów, które wytrwale pną się w górę, ucząc się stawać i chodzić. Ta potrzeba nie wygasa, nie bez powodu place zabaw są pełne sprzętów do wspinaczki dla dzieci: różnego typu drabinek, ścianek i lin.
Wspinanie na ściankę wspinaczkową oraz inne przyrządy dla dzieci ma wiele zalet:
 • rozwija mięśnie rąk, grzbietu, brzucha i nóg;
 • wspomaga motorykę dużą;
 • poprawia gibkość i zwinność;
 • zaspokaja potrzebę ruchu;
 • uczy koordynacji wzrokowo-ruchowej;
 • rozwija inteligencję i logiczne myślenie;
 • uczy rozwiązywania problemów i szukania rozwiązań;
 • poprawia koncentrację;
 • pomaga pokonywać lęki i wzmacnia pewność siebie;
 • gwarantuje doskonałą rozrywkę.

Domowa ścianka wspinaczkowa dla dzieci – czy to niebezpieczne?

Dla odpowiedzialnych rodziców nie ma ważniejszej sprawy niż bezpieczeństwo dzieci, nic więc dziwnego, że wielu z nich z założenia odrzuca wszystkie czynności, które wydają im się zagrażające. Ścianka na placu zabaw jest zatwierdzona przez osoby, które za to odpowiadają, i nie stanowi zagrożenia. A co z własnoręcznie wykonaną? Czy domowa ścianka wspinaczkowa dla dzieci jest bezpieczna? Tak, może być w pełni bezpieczna pod warunkiem przestrzegania najważniejszych zasad związanych z jej tworzeniem i użytkowaniem:
 • materiały, z których wykonane są wszystkie elementy, muszą być wysokiej jakości;
 • chwyty wspinaczkowe muszą być chropowate i łatwe do uchwycenia oraz opierania stóp;
 • pod spodem powinien znajdować się miękki materac lub mata;
 • ścianka nie powinna być zbyt wysoka;
 • montaż musi stać na najwyższym poziomie;
 • gotowa domowa ścianka wspinaczkowa powinna zostać dokładnie sprawdzona przez dorosłego zanim zostanie oddana do użytku najmłodszym.

Jak zrobić domową ściankę wspinaczkową?

Domową ściankę wspinaczkową dla dzieci można obecnie wykonać bardzo łatwo, kupując gotowe komponenty. Przykładowy zestaw zawiera elementy takie jak płyty ze sklejki z otworami, chwyty wspinaczkowe, czyli tak zwane kamienie do wspinaczki, i śruby montażowe. Jednak nawet jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj, że musisz jeszcze bezpiecznie przytwierdzić płyty do ściany.
Możesz również wykonać sprzęt do wspinaczki samodzielnie od podstaw. Czego potrzebujesz, żeby zrobić ściankę wspinaczkową dla dzieci? Niezbędne będą płyty ze sklejki, gniazda mocujące do drewna, farba do drewna, chwyty wspinaczkowe oraz kotwy i śruby do przymocowania ścianki do ściany.

Jak zrobić ściankę wspinaczkową krok po kroku?

 1. Szlifierką wygładź płyty ze sklejki.
 2. Naszkicuj plan, ustalając, gdzie mają znajdować się chwyty. Najlepiej jeśli będzie możliwość regularnego zmieniania ich położenia.
 3. Wywierć otwory.
 4. Oczyść płyty z pyłu i zabrudzeń.
 5. Pomaluj dwukrotnie płyty wytrzymałą farbą do drewna.
 6. Po wyschnięciu farby wbij gniazda w otwory od niepomalowanej strony, pozostawiając wolne otwory niezbędne do przymocowania ścianki do ściany.
 7. Przymocuj ściankę do ściany przy pomocy śrub i kotew.
 8. Kiedy ścianka jest już gotowa, pozostaje jedynie rozmieszczenie kamieni wspinaczkowych w wybranych miejscach.
Po zakończonej pracy konieczny jest test ścianki, a później można już patrzeć na radość dziecka. Pamiętaj, żeby zawsze rozkładać pod spodem materac gimnastyczny lub specjalną asekuracyjną matę do boulderingu, które zamortyzują ewentualny upadek.

Co jeszcze do wspinaczki dla dzieci?

Oprócz ścianki wspinaczkowej możesz dla dzieci zamontować również inne sprzęty umożliwiające wspinanie. Zasady bezpieczeństwa są w tym przypadku takie same: wysoka jakość materiałów, staranny montaż, przewidywanie, co może się wydarzyć, a także odpowiednie zabezpieczenie podłogi.
Co oprócz ścianki można zamontować do wspinaczki dla dzieci? Sprawdzają się liny zawieszone na haku, drabinki sznurkowe lub drewniane, ścianki linowe, a nawet całe konstrukcje w formie kopuły, chociaż z uwagi na gabaryty lepsze będą do ogrodu.
Jeśli trafił ci się wyjątkowo aktywny egzemplarz, pomyśl, jak najatrakcyjniej urządzić mu przestrzeń do zabawy. Są dzieci, dla których tradycyjne zabawki mogłyby nie istnieć, podczas gdy różnego typu zajęcia fizyczne dają im prawdziwą radość.

A może ścianka wspinaczkowa dla dzieci w ogrodzie?

Jeżeli dysponujesz ogrodem, w miarę możliwości ścianki wspinaczkowe i liny umieść właśnie tam. Możesz zaaranżować cały plac zabaw, oferując w ten sposób więcej możliwości ćwiczeń. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że aktywność na powietrzu wspiera odporność organizmu, dotlenia i przynosi jeszcze więcej radości niż ta, którą podejmuje się w domu.
Żeby wykonać podstawową ogrodową ściankę wspinaczkową dla dzieci, potrzebujesz jedynie desek, kamieni do wspinaczki, wkrętów i narzędzi. Podejmując się tego zadania, upewnij się, że twoje plany nie są zbyt ambitne – zbyt wysoka ścianka może być niebezpieczna. Zwróć również baczną uwagę na jakość i zabezpieczenie drewna, żeby uniknąć nieprzyjemnych drzazg oraz ryzyka złamania deski.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym