Data publikacji:

Jaki snowboard dla dzieci wybrać? O czym należy pamiętać?

Jazda na snowboardzie jest tuż obok narciarstwa jedną z najpopularniejszych zimowych dyscyplin sportowych, a jej popularność wciąż rośnie. Niegdyś była ona kojarzona przede wszystkimi ze sportami ekstremalnymi, stwarzając wrażenie, że szusowanie na desce jest niebezpiecznym wyzwaniem, przeznaczonym wyłącznie dla fanów adrenaliny. Dziś zmieniło się to całkowicie, a na snowboardzie bawią się osoby w każdym wieku. Deski szczególnym powodzeniem cieszą się zwłaszcza wśród najmłodszych, podpowiadamy zatem, jak wybrać je dla dziecka.
Snowboard winter sport. Cute girl with snowboard going to slide in winter nature

W jakim wieku dzieci mogą rozpocząć jazdę na snowboardzie?

Jazda na snowboardzie jest technicznie trudniejsza od nart, w przypadku których w utrzymaniu równowagi wspomagamy się kijkami. Co więcej, nogi snowboardzisty są też sztywno przymocowane do deski – jest to dość nienaturalna pozycja, do której trzeba się przyzwyczaić. Podczas zjazdu, aby zmienić kierunek ruchu, manipulujemy więc całym ciałem. Z opanowaniem podstaw snowboardu mają problemy nawet doświadczeni narciarze. Nieodmiennie duże problemy sprawia zwłaszcza wykonywanie poprawnego hamownia, którego nauka zazwyczaj kończy się na wielu wywrotkach. 
Z powodu tego typu wyzwań przyjęło się więc, że optymalnym wiekiem dla dziecka do rozpoczęcia przygody z deską jest ok. 5–6 lat. Niektórzy opiekunowie zarzekają się jednak, że z nauką dobrze radzą sobie już czteroletnie lub trzyletnie maluchy. Oczywiście wiele zależy tutaj od stopnia rozwoju ich umiejętności ruchowych, koordynacji i wzrostu, które są kwestią indywidualną. Dobrym rozwiązaniem przejściowym dla najmłodszych, którzy nie są jeszcze gotowi na deskę, jest nauka podstaw jazdy na nartach. Oswoi ona pociechy z perspektywą wywrotek, a także ideą szusowania po śniegu. 

Jaka deska snowboardowa dla dziecka?

Oczywiście dzieci nie mogą korzystać z desek snowboardowych przeznaczonych dla dorosłych. Na szczęście w ofercie sklepów sportowych znajdziemy bardzo bogatą ofertę modeli zaprojektowanych z myślą o najmłodszych użytkownikach. Co ważne, są one produkowane najczęściej przez firmy zajmujące się wytwarzaniem pełnowymiarowych boardów. Oznacza to, że otrzymujemy produkty wykonane z wysokiej jakości nowoczesnych materiałów.
Dodatkową atrakcją dla dzieci jest z pewnością to, że deski dostępne są w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych. Mogą być one dzięki temu świetnym odzwierciedleniem charakteru i preferencji młodego snowboardzisty. W zależności od modelu, ceny wahają się tutaj w granicach od kilkuset złotych do ponad tysiąca złotych. Pamiętajmy, że do tego trzeba dodać też czasami wiązania, a także obowiązkowo buty (o których jeszcze wspomnimy) i pozostały osprzęt (strój, kask, rękawiczki, gogle). 

Jak dobieramy deskę snowboardową dla dziecka?

Deskę snowboardową dobiera się bezpośrednio do wzrostu i wagi dziecka. Zbyt długa deska utrudnia hamowanie i manewrowanie na stoku, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku początkujących maluchów. Co więcej, zwiększa niebezpieczeństwo wypadków, bowiem większa powierzchnia boardu pozwala osiągnąć wyższą szybkość podczas zjazdu.
Tradycyjnie deskę dobiera się metodą „na brodę”. Board ustawiamy w pozycji pionowej przy wyprostowanym dziecku. Jeżeli sięga ona do okolic brody, ma optymalną dla niego długość. Czasem sugeruje się też skorzystanie z nieco bardziej dokładnego prostego równania. Do bazowej liczby 100 dodajemy wagę dziecka wyrażoną w kilogramach, a otrzymana suma wskazuje na najlepszą długości deski. Dziecko o wadze 30 kg powinno więc sięgnąć po snowboard o długości sięgającej 130 cm.
Obecnie rodzice i opiekunowie korzystają jednak głównie z gotowymi tabel i kalkulatorów wzrostu, które udostępniają producenci. Dzięki nimi łatwo sprawdzimy, która z desek będzie odpowiednia dla dziecka. 
Warto zaznaczyć, że prawie wszystkie snowboardy dla dzieci to elastyczne i miękkie modele, które przeznaczone są do jazdy na dobrze przygotowanych i ubitych stokach, przez co są idealne dla początkujących. Dodajmy, że modele tego typu nadają się też do zabawy w snowparkach, ponieważ sprawdzają się podczas wykonywania trików oraz skoków. Bardziej doświadczone w szusowaniu dziecko ma więc szansę spróbować swoich sił także podczas wykonywania prostych ewolucji.

Rosnące dziecko a wymiana deski snowboardowej

Każdy rodzic dobrze wie, że dzieci potrafią zaskoczyć tempem, w jakim rosną. Może się więc okazać, że dobrana rok temu deska będzie w nowym sezonie zwyczajnie zbyt krótka. Z tego też powodu, dla oszczędności opiekunowie decydują się na wypożyczanie sprzętu, przynajmniej do czasu, aż maluch nie stanie się nastolatkiem. Na szczęście nie ma specjalnie dużych problemów z dostępem do tego typu usług, zarówno w dużych miastach, jak i w kurortach narciarskich. 

Buty snowboardowe i wiązania dla dziecka

Niewłaściwie dobrane buty nie tylko pogorszą komfort jazdy, ale utrudniają także wykonywanie manewrów w trakcie jazdy, co może być przyczyną wypadków. Obuwie powinno być więc odpowiednio dobrane do stopy dziecka. Przede wszystkim wybieramy odpowiedni flex obuwia, który podawany jest w skali od 1 do 10. Powinien być on dopasowany do deski – w przypadku modeli dla dzieci musi być on miękki, co oznacza, że poszukujemy modeli z oznaczeniem od 1 do 4. Pamiętajmy też, aby stopa w bucie nie była ściśnięta, bowiem będzie chroniona grubą skarpetą. Przyjmuje się, że pomiędzy wewnętrzną wkładką a czubkiem dużego palca zachowujemy od 10 mm do 15 mm luzu.
Zdjęcie: Envato Elements