Data publikacji:

Inhalacje na suchy kaszel u dziecka: jak je przygotować?

Inhalacje na suchy kaszel to znany domowy sposób na nawilżenie błon śluzowych układu oddechowego oraz ułatwienie odkrztuszania zalegającej wydzieliny. Ich zaletą jest to, że są bardzo bezpieczne i nie wymagają stosowania żadnych środków przepisywanych na receptę. Podpowiadamy, czego użyć do przygotowania inhalacji na kaszel dla dziecka. Sprawdź!
Inhalacje na suchy kaszel u dziecka

Inhalacje na kaszel – kiedy je wykonywać?

Kaszel, zwłaszcza suchy i duszący, należy do najbardziej uporczywych objawów dziecięcych przeziębień. W nocy nie pozwala spać, z kolei za dnia skutecznie pogarsza samopoczucie dziecka. Choć ten objaw infekcji jest zdecydowanie potrzebny (ułatwia usuwanie drobnoustrojów z organizmu), może zaburzyć codzienność wszystkich domowników.
Na szczęście, tak jak samo przeziębienie, klasyczny suchy kaszel u dziecka z reguły nie trwa dłużej niż tydzień. Ponadto na rynku znajdziesz wiele syropów i tabletek na kaszel u maluchów, jednak warto pamiętać o jeszcze jednym, starym sposobie: inhalacji. Na czym polega i jak ją wykonać?

Co na suchy kaszel u dziecka? Inhalacje – skuteczna metoda

Inhalacja na kaszel polega na wdychaniu pary wodnej, która jest skutkiem podgrzania wody z odpowiednimi dodatkami. Zwykle są to substancje o działaniu mukolitycznym, przeciwwirusowym i nawilżającym. Warto więc wiedzieć, że inhalacje można wykonywać zarówno przy suchym, jak i mokrym kaszlu. W pierwszym wypadku nawilżą i zregenerują one błonę śluzową, z kolei w drugim – ułatwią odkrztuszanie wydzieliny. Inhalacja na kaszel może być bardzo dobrym sposobem wsparcia leczenia malucha podczas przeziębienia, zapalenia oskrzeli i innych chorób objawiających się infekcją dolnych dróg oddechowych.

Czego potrzeba do wykonania inhalacji?

Inhalację na kaszel u dziecka możesz wykonać z użyciem zwykłego garnuszka lub kubka, do którego należy wlać ciepłą wodę z odpowiednim dodatkiem. Wówczas wystarczy, że maluch będzie wdychać parę wodną unoszącą się znad naczynia. Innym sposobem jest inwestycja w specjalny nebulizator. To urządzenie złożone ze zbiornika, węża oraz maski, którą dziecko nakłada na usta i twarz, by wdychać parę wodną. Zakup nebulizatora okaże się dobrym rozwiązaniem w przypadku niemowląt, a także dzieci, które często chorują. Zaletą tego sprzętu jest to, że kieruje on parę wodną bezpośrednio do układu oddechowego, działając na kaszel intensywniej.
Przed zakupem nebulizatora sprawdź, jakiego rodzaju preparaty mogą być w nim stosowane. Niektóre urządzenia można wypełniać wodą zmieszaną z różnymi składnikami, takimi jak napary ziołowe, z kolei inne dopuszczają wyłącznie stosowanie soli fizjologicznej oraz dedykowanych leków.

Jakie inhalacje na suchy kaszel u dziecka?

Z czego wykonywać inhalacje na suchy kaszel u dziecka, aby jak najszybciej zniwelować uporczywe dolegliwości? Oto kilka preparatów, które warto mieć w domowej apteczce!

Inhalacje z soli fizjologicznej na suchy kaszel u dziecka

Inhalacje z soli na suchy kaszel u dziecka są zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem. Skutecznie nawilżają błonę śluzową, ułatwiają odkrztuszanie i zmniejszają ból. Co ważne, sól fizjologiczną można stosować nawet u niemowląt – jest bezpieczna i hipoalergiczna. Inhalacje solne wykonuje się wraz ze specjalnym nebulizatorem.

Inhalacje z olejkami eterycznymi

Innym sposobem przygotowania inhalacji dla dziecka jest użycie gorącej wody i kilku kropli odpowiedniego olejku eterycznego. Warto wybrać ten o działaniu bakteriobójczym – na przykład eukaliptusowy, herbaciany czy sosnowy. Należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne mogą silnie uczulać – nie wolno ich podawać alergikom. Uwaga: olejków eterycznych nie należy stosować w nebulizatorach.

Ziołowe inhalacje na kaszel u dziecka

Inhalację na kaszel przygotujesz także, stosując popularne zioła. Gorące napary z rumianku, lipy, szałwii czy nagietka mają działanie antybakteryjne i antywirusowe, nawilżające i regenerujące. Z pewnością przyniosą szybką ulgę w kaszlu.

Inhalacje czystą parą wodną

U dzieci uczulonych na zioła czy olejki eteryczne można zastosować także inhalację z użyciem zwykłej, czystej wody. Gorąca para wodna nawilża śluzówkę i rozrzedza plwocinę.

Jak często wykonywać inhalacje na kaszel?

Inhalacja to bezpieczny zabieg, który można wykonywać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Ważna jest regularność: warto inhalować dziecko do czasu, gdy zauważysz poprawę w jego stanie zdrowia. Jeśli kaszel ma tendencję do nasilania się wieczorem, ostatnią inhalację należy przeprowadzić nie później niż 3 godziny przed położeniem dziecka spać. Inhalacja powoduje wzmożone odkrztuszanie wydzieliny, co może skutkować problemami z zaśnięciem.

Przeciwwskazania do wykonywania inhalacji u dziecka

Warto wiedzieć, że inhalacja nie jest wskazana w każdym przypadku kaszlu. Lekarze podkreślają, że nie można wykonywać jej w przypadku ostrego zapalenia krtani, krwotoków z dróg oddechowych, chorób serca i przewlekłych chorób układu oddechowego (np. gruźlicy lub nowotworów). Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy twoje dziecko może korzystać z inhalacji, zapytaj o to lekarza pediatrę.

Inhalacje na suchy kaszel u dziecka – podsumowanie

Domowa inhalacja to skuteczny i bezpieczny sposób na ograniczenie kaszlu u dziecka. Wykonywane regularnie będą świetnym wsparciem farmakoterapii. Jeśli twoje dziecko często się przeziębia, warto zainwestować w specjalne urządzenie do inhalacji – nebulizator – które podnosi ich efektywność.
Zdjęcie: Evanto
Autor: Joanna Plech