Data publikacji:

Jaki śpiwór dla dziecka pod namiot wybrać? Czy warto?

Kempingowanie to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i zbliżenie się do natury. Dla wielu rodziców i ich dzieci wypady pod namiot to okazje do zacieśnienia więzi i stworzenia niezapomnianych wspomnień. Aby wycieczka była bezpieczna i komfortowa, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego sprzętu – sobie oraz maluchowi. Do takich elementów należy śpiwór dla dziecka. Na jaki się zdecydować, czym kierować się przy wyborze i czy w ogóle warto kupować specjalny śpiwór dla dziecka pod namiot? Podpowiadamy!
Śpiwór dla dziecka

Śpiwór dla dziecka 4 lata i starszego – czy warto?

Wybierając się na wycieczkę i zabierając ze sobą swoją pociechę, należy pamiętać o zapewnieniu jej bezpiecznego i wygodnego miejsca do spania. Z tego względu śpiwór turystyczny dla dziecka jest konieczny. Powinien zapewniać właściwą izolację termiczną, dzięki czemu maluch nie zmarznie nawet podczas chłodniejszych nocy. Jest to szczególnie istotne, ponieważ dzieci nierzadko mają trudności z regulacją temperatury ciała i potrzebują porządnego zabezpieczenia przed zimnem.
Usypianie dziecka w jednym śpiworze z rodzicem może być niewygodne, a także niepraktyczne. Zwłaszcza jeśli zaistnieje konieczność zaspokojenia potrzeby fizjologicznej lub po prostu któraś z osób wierci się w nocy. Warto także pamiętać o bezpieczeństwie – śpiwór dla dziecka 6 lat lub w innym wieku zapewnia swobodę i odpowiedni przepływ powietrza. Eliminuje pobudki i zagrożenia związane z nieprawidłową temperaturą oraz trudnościami w oddychaniu.
Tak więc planując kempingowanie, zdecydowanie warto zakupić ciepły śpiwór dla dziecka. Komfortowo i bezpiecznie przespane noce pozwolą bez problemu gromadzić energię na kolejne przygody. Wypoczęte dziecko będzie mniej marudne i gotowe na zdobywanie nowych doświadczeń.

Śpiwór dla dziecka pod namiot – rodzaje

Obecnie na rynku dostępne jest bardzo wiele śpiworów dedykowanych dzieciom. Różnią się między sobą designem, wymiarami, a także konstrukcją. Jednym z popularnych rodzajów są śpiwory typu mumia. Charakteryzują się podłużnym, wąskim kształtem, który dokładnie dopasowuje się do ciała dziecka, zapewniając bardzo dobrą izolację termiczną. To doskonały śpiwór dla dziecka 5 lat, a także starszego. Niezaprzeczalnym plusem jest często spotykana obecność kaptura, który zapewnia dodatkową wygodę i ochronę głowy przed chłodem.
Innym rodzajem, który cieszy się dużą popularnością, są śpiwory prostokątne, zwane także kopertami. Oferują dużą swobodę ruchu i więcej miejsca niż mumie, jednak nie zapewniają tak dobrej izolacji jak one. Świetnie sprawdzają się jako śpiwór dla dziecka 8 lat lub starszego, które większość nocy przesypia spokojnie i nie ma tendencji do odkrywania się. Prostokątne śpiwory dobrze sprawdzają się na letnich obozach czy wypadach pod namiot. Warto także pamiętać, że często można je rozłożyć i wykorzystać w formie kołdry.
To, jaki śpiwór dla dziecka pod namiot najlepiej wybrać, zależy więc w dużej mierze od pory planowanego wyjazdu oraz przewidywanej pogody. Prognozowane warunki atmosferyczne są istotnym kryterium.

Śpiwór turystyczny dla dziecka – czym kierować się przy zakupie?

Izolacja termiczna to najważniejsza funkcja śpiwora. Podczas snu naturalna temperatura ciała człowieka delikatnie spada, dlatego dziecko powinno być dobrze zabezpieczone przed chłodem. Z tego względu warto wybierać modele syntetyczne, które przy okazji często są także wodoodporne. Wysokiej jakości śpiwory zapewniają również odprowadzanie wilgoci, dzięki czemu dziecko nie poci się nawet podczas ciepłych nocy. Śpiwór dla dziecka 10 lat czy w innym wieku powinien także być miły dla skóry i nieuczulający.
Syntetyczne materiały są doskonałym wyborem także wtedy, gdy chodzi o wypełnienie śpiwora. Naturalna kołdra świetnie sprawdza się w domowym zaciszu, jednak w warunkach namiotowych jest narażona na wilgoć, przez co mogą się w niej rozwijać drobnoustroje. Z tego względu lepiej wybierać sztuczne włókna, które w takich okolicznościach zapewniają większą higienę i nie sprzyjają pojawieniu się bakterii czy pleśni. Śpiwór turystyczny dla dziecka nie może nasiąkać ani długo schnąć.
Istotnym kryterium jest również rozmiar śpiwora. Powinien być dopasowany do wymiarów dziecka. Zbyt mały nie będzie zapewniał odpowiedniej wygody, natomiast zbyt duży nie zapewni właściwej ochrony termicznej. Choć można zdecydować się na model nieco większy niż potrzebny, aby posłużył dłużej, nie może to być zbyt duża różnica. Przedział wzrostu, dla którego nadaje się dany śpiwór, jest zazwyczaj umieszczony na opakowaniu. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ śpiwór dla dziecka 160 cm będzie zupełnie inny niż ten 130 cm lub 170 cm.

Jak uszyć śpiwór dla dziecka?

Samodzielne stworzenie śpiwora dla swojej pociechy jest możliwe, jednak może okazać się niełatwe. Wymaga doboru odpowiedniego materiału zewnętrznego, delikatnej wewnętrznej podszewki, oddychającego i nieuczulającego wypełnienia, a także umiejętności zszycia ich ze sobą w odpowiedni sposób. Trudnością może okazać się również wszycie zamków lub rzepów, które będą spinać całość.
Ciepły śpiwór dla dziecka jest bardzo ważny podczas kempingowania, dlatego lepiej zdecydować się na zakup odpowiedniego produktu, zwłaszcza jeżeli nie ma się krawieckiego doświadczenia. Samodzielnie wykonany śpiwór dla dziecka 7 lat może się także okazać bardziej kosztowny niż gotowe rozwiązanie.
Jeżeli jednak posiadasz śpiwór na osobę dorosłą lub dużą pociechę i zastanawiasz się, jak uszyć śpiwór dla dziecka z tego materiału, zadanie jest nieco łatwiejsze. Nie ma bowiem konieczności modyfikowania całej konstrukcji, a wystarczy delikatnie przeszyć wybrane miejsca, by dopasować śpiwór do wymiarów malucha.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!