Data modyfikacji:

Szczotkowanie na sucho w ciąży - czy to dobry pomysł?

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie w ciele przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, które są wynikiem szalejących hormonów oraz przybierania na wadze. Wiele kobiet skarży się na zły stan skóry, która robi się wiotka, szorstka, pojawia się cellulit i rozstępy. Aby temu zapobiec, warto stosować dobre kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne. Dużą popularnością cieszy się szczotkowanie na sucho w ciąży. Na czym dokładnie polega zabieg i czy szczotkowanie na sucho można stosować w każdym okresie ciąży?
ciąża

Szczotkowanie na sucho w ciąży – jak wykonać zabieg?

Szczotkowanie polega na masowaniu ciała suchą szczotką, bez użycia olejków i balsamów. Zabieg najlepiej wykonywać kilka razy w tygodniu, z jednodniową przerwą na regeneracje. Szczotkowanie można przeprowadzać rano przed prysznicem lub na koniec dnia, przed wieczorną kąpielą. Poranne szczotkowanie, oprócz poprawy stany skóry, dodaje energii i pobudza do działania.

Zabieg wykonywany wieczorem odpręża, pozwala się zrelaksować, zapewnia spokojny sen. Całość zajmuje 5-10 minut, a przynosi rewelacyjne efekty. Szczotkowanie ciała w ciąży należy zacząć od dolnych partii ciała i kierować się ku górze. Ruch szczotką powinien być skierowany w stronę serca, co oznacza, że szczotkując np. uda, szczotkę należy pociągać ku górze. Należy zacząć od szczotkowania stóp, przesuwać się ku górze, na łydki, kolana, uda, następnie pośladki, brzuch, piersi, dłonie, ramiona i plecy. Panie, które stosują szczotkowanie na sucho po porodzie i karmią piersią, powinny zrezygnować z masażu biustu.

Dużą uwagę warto poświęcić rejonom najbardziej narażonych na zgrubienia czy cellulit. Są to głównie uda i pośladki. Jeżeli szczotkowany jest również brzuch, to należy robić to delikatnie. Lekarze i położne radzą jednak, aby ominąć ten fragment ciała i poświęcić mu uwagę, gdy dziecko przyjdzie na świat. Po zabiegu warto zastosować olejki przeciw rozstępom lub balsamy nawilżające. Dzięki temu, że ciało jest rozgrzane, aktywne substancje szybciej wnikną w najgłębszy warstwy i poprawią stan skóry.

Jakie efekty daje szczotkowanie na sucho w ciąży?

Szczotkowanie w ciąży i po porodzie pomaga zadbać o kondycję skóry. To forma peelingu mechanicznego, która pozwala usunąć martwy naskórek, zapewnia gładką i elastyczną skórę. Regularnie wykonywane redukuje pojawiające się rozstępy, zmniejsza cellulit, jest również świetną formę relaksu. Inne efekty, które można zaobserwować, to:
• złuszczenie martwego naskórka,
• ujędrnienie skóry,
• zlikwidowanie suchości kolan i łokci,
• poprawa ukrwienia skóry,
• wygładzenie skóry,
• poprawa kolorytu skóry
• usunięcie toksyn z organizmu,
 • zmniejszenie obrzęków na nogach,
• lepsze wchłanianie się kosmetyków,
• stymulowanie układu limfatycznego do pracy,
• zmniejszenie problemu wrastających włosków na nogach.

Czy szczotkowanie na sucho w ciąży jest bezpieczne?

Wiele kobiet obawia się, że zabiegi pielęgnacyjne, w tym szczotkowanie na sucho, mogą być niebezpieczne dla dziecka. Oczywiście, niektóre zabiegi są zabronione, ale szczotkowanie jest dozwolone, nie powoduje zagrożenia zarówno dla przyszłej mamy, jak i nienarodzonego dziecka. Zabieg jest małoinwazyjny, mogą go stosować wszystkie zdrowe panie, których ciąża jest niezagrożona, fizjologiczna.

W przypadku, gdy przyszła mama jest zagrożona przedwczesnym porodem, a lekarz zdiagnozował ryzyko przedwczesnego porodu, należy zrezygnować z zabiegu. W zaawansowanej ciąży nie jest polecane szczotkowanie brzucha. Aby upewnić się, że zabieg jest całkowicie bezpieczny, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Zabieg nie jest wskazany dla kobiet cierpiących na atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry. Przeciwwskazaniem jest łuszczyca, oparzenia, otwarte rany, skaleczenia czy stany zapalne.

Szczotkowanie na sucho po porodzie

Masaż na sucho warto wykonywać również po urodzeniu dziecka, kiedy skóra nie jest w najlepszej kondycji. Wiele pań skarży się na rozciągniętą, luźną skórę, pozbawioną jędrności, elastyczności, z rozstępami i cellulitem. Szczotkowanie na sucho jest antidotum na te problemy. W połączeniu z ćwiczeniami i dobrymi kosmetyki przynosi doskonałe rezultaty. Pomaga pozbyć się nadmiaru skóry, zmniejsza rozstępy, pobudza ukrwienie, ułatwia odpływ limfy. Ma działanie odżywcze na skórę, poprawia napięcie powięzi. Jest świetnym sposobem na poprawę wyglądu ściany brzucha i powrót do stanu sprzed ciąży.

Jaką szczotkę wybrać?

Szczotki dostępne są w drogeriach, aptekach i markerach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Do szczotkowania na sucho w ciąży najlepiej wybrać szczotki z miękkim włosiem, które nie podrażni wrażliwej skóry. Bardziej miękkie są szczotki z włosia zwierzęcego, np. końskiego lub z dzika, ewentualnie szczotki z włosia syntetycznego. Aby ułatwić wykonywanie zabiegu, najlepiej kupić szczotkę z paskiem na dłoń lub na wygodnej rączce. Ceny szczotek wahają się od 30 do 100 zł. Wydatek jest jednorazowy, nic więcej nie jest potrzebne. Warto zwracać uwagę na stan skóry po zabiegu. Powinna być lekko zaczerwieniona, ale nie może być podrażniona. Jeżeli tak jest, to znak, że szczotka jest za twarda, ma za ostre włosie lub zabieg wykonywany jest ze zbyt dużą intensywnością.
Pielęgnacja w ciąży jest bardzo ważna. Sprawia, że kobieta czuje się zadbana, poprawia jej to samopoczucie, a także sprawia, że skóra po porodzie jest gładka i zadbana. Szczotkowanie ciała w ciąży i po porodzie ma same plusy. To zabieg, który nie wymaga dużych nakładów finansowych, można wykonać go w domu, a przynosi znakomite rezultaty.
Autorka: Dorota Koszutowska