Data publikacji:

Wrotki dla dzieci: jakie wybrać? Co lepsze – wrotki czy rolki?

Wrotki i rolki to doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Stanowią nie tylko świetną rozrywkę, ale również cenną umiejętność, która może przydać się w życiu dorosłym (np. podczas dojazdów do pracy w zakorkowanym mieście). Jest to opcja przyjazna środowisku, dostarczająca mnóstwa świetnej zabawy i siłą rzeczy zmuszająca do aktywności fizycznej, do której nie wszyscy garną się chętnie. Powstaje jednak kluczowe pytanie: co wybrać? W sprzedaży dostępne są zarówno wrotki dla dzieci, jak i wiele modeli rolek. Sprawdź, jakie zalety mają obie opcje i dopasuj idealne rozwiązanie dla swojego dziecka!
wrotki dal dzieci

Wrotki i rolki dla dzieci – czym się od siebie różnią?

Decydując się na jazdę na rolkach lub wrotkach, warto poznać różnice pomiędzy obydwoma typami produktów. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy zakup ma być dedykowany dziecku. Jednym z kluczowych aspektów będzie tu zapewne bezpieczeństwo i to, na czym łatwiej się jeździ. Aby to ocenić, należy poznać cechy charakterystyczne zarówno wrotek, jak i rolek.
Jeden z głównych elementów, jakie odróżniają wrotki od rolek, to rozkład kółek. We wrotkach ułożone są one w dwóch rzędach. Rolki natomiast posiadają je rozmieszczone jedno za drugim, w rzędzie. Układ występujący we wrotkach powoduje, że to właśnie na nich będzie znacznie łatwiej złapać równowagę i już samo ustanie na nich, będzie dużo pewniejsze. Można zatem śmiało stwierdzić, że przykładowo wrotki dla 3-latka będą więc wyborem bezpieczniejszym.

Co będzie bezpieczniejsze dla dziecka wrotki czy rolki?

W przypadku rolek czy wrotek dziecięcych dla każdego rodzica istotne jest bezpieczeństwo. Oczywiście do upadku może dojść zarówno na jednym, jak i drugim, jednak jest kilka aspektów, dzięki którym skutki takiego upadku będą z pewnością mniej odczuwalne.
Kluczową kwestią będzie tu prędkość, jaką można rozwinąć. W przypadku wrotek będzie ona znacznie mniejsza niż na rolkach. Dlatego wrotki dla 4-latka czy starszego dziecka, które jest bardzo aktywne, będą wyjściem bezpieczniejszym. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy dziecko ma już opanowane podstawowe umiejętności jazdy na podobnym sprzęcie. Wówczas wybrać można rolki, które pozwolą na doskonalenie już posiadanych umiejętności.
Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy wybierzemy wrotki, czy rolki, dziecko wyposażyć trzeba w komplet ochraniaczy oraz kask. Zabezpieczą one miejsca szczególnie narażone na kontuzje i uszkodzenia podczas upadków, które w przypadku większości maluchów są po prostu nieuniknione.

Kiedy rolki będą lepszym wyborem dla dziecka?

Rolki stanowić będą idealny wybór dla dzieci, które szczególnie lubią tego typu jazdę lub chciałyby uczyć się w przyszłości jeździć również na łyżwach. Sposób jazdy na rolkach jest dużo bardziej zbliżony do techniki łyżwiarskiej, dzięki czemu dzieciom umiejącym poruszać się na rolkach, znaczniej łatwiej będzie zdobywać umiejętności jazdy na lodzie.
Ważną kwestią, którą należy poruszyć w przypadku zastanawiania się, co będzie lepsze dla dziecka: wrotki czy rolki, jest również kwestia hamowania. We wrotkach hamulce znajdują się z przodu, a cały proces hamowania wymaga nieco większego wyczucia niż w rolkach. Zbyt intensywny nacisk na hamulec spowodować może gwałtowne zatrzymanie i wyrzucenie do przodu. W rolkach hamulec znajduje się natomiast z tyłu. Hamowanie jest więc procesem nieco łagodniejszym, które nie spowoduje aż tak drastycznej zmiany prędkości czy zatrzymania.

Jakie rolki i wrotki wybrać dla dziecka?

Na rynku dostępny jest ogromny wybór rolek i wrotek dla dzieci. Niezależnie od tego, na co ostatecznie padnie wybór, ważne i praktyczne jest to, aby sprzęt rósł wraz z dzieckiem. Aby jazda była bezpieczna i komfortowa, wrotki i rolki powinny być dopasowane rozmiarem do dziecięcej stopy, która rośnie bardzo szybko. Aby więc nie wydawać co kilka miesięcy kolejnych pieniędzy na coraz większe modele, w sprzedaży znajdują się wrotki dziecięce regulowane. Wyposażone zostały one w konstrukcję, która umożliwia używanie sprzętu na przestrzeni kilku rozmiarów, dzięki czemu zakup wystarczy na dłużej.
Wrotki regulowane dla dzieci mają swoje odpowiedniki również wśród rolek. Zwolennicy drugiej opcji także skorzystać mogą z różnorodnych ofert rolek regulowanych, które rosnąć będą wraz z dziećmi. Ponadto zarówno wrotki, jak i rolki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający mali klienci znajdą wśród nich wymarzoną parę dla siebie.
Wrotki oraz rolki to doskonały pomysł na zorganizowanie dzieciom czasu wolnego z dala od telewizji czy komputera. Dzięki takiej propozycji każde dziecko chętnie skorzysta z aktywności na świeżym powietrzu, co korzystnie wpłynie również na kształtowanie jego postawy, koordynacji ruchowej i umiejętność trzymania równowagi. Wrotki czy rolki to też idealny pomysł na prezent, który spodoba się zarówno dzieciom, jak i młodzieży oraz pasować będzie na wiele różnych okazji, w tym urodziny, Dzień Dziecka czy Gwiazdkę.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!