Data publikacji:

Ciekawe zabawy integracyjne dla młodzieży: kilka propozycji

Wbrew pozorom zabawy integracyjne nie są zarezerwowane wyłącznie dla najmłodszych dzieci. Równie świetnie sprawdzają się w przypadku młodzieży, ucząc nastolatków współpracy i zapewniając im rozrywkę w wolnym czasie. Szukasz pomysłu na kreatywne zabawy integracyjne dla młodzieży na godzinę wychowawczą i nie tylko? Przychodzimy z pomocą. Przygotowaliśmy kilka propozycji.
zabawy integracyjne dla młodzieży

Dlaczego zabawy integracyjne dla młodzieży to dobry pomysł?

Dlaczego zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży są dobrym pomysłem? To przede wszystkim szansa na współpracę z rówieśnikami oraz zapoznanie się z innymi osobami z klasy, grupy kolonijnej i nie tylko.
To także możliwość pokazania swoich mocnych stron i zwiększenia pewności siebie w większej grupie. Co więcej, gry i zabawy integracyjne dla młodzieży pomagają w redukcji stresu, pozwalają spędzić aktywnie wolny czas oraz uczą współzawodnictwa i rozwijają nowe umiejętności.
Jak widzisz, lista korzyści jest całkiem spora. Poniżej znajdziesz nasze pomysły na kreatywne oraz śmieszne gry i zabawy integracyjne dla młodzieży.

Zabawy integracyjne dla młodzieży przy ognisku. Kultowa gra „Zgadnij kto to”

Pierwszym pomysłem na zabawy integracyjne dla młodzieży, które sprawdzą się przy ognisku, na godzinie wychowawczej czy nawet na świeżym powietrzu, jest odwrócona wersja kultowej już gry „Zgadnij kto to”. Zamiast zgadywać, kim jest przeciwnik, wybrany uczestnik musi sam odgadnąć postać z bajki, filmu albo książki, którą wybrali dla niego rówieśnicy. Zasady są proste: na pytania można odpowiadać „tak” lub „nie”. Gwarantujemy mnóstwo śmiechu i zabawy.

Oryginalne zabawy integracyjne dla młodzieży na godzinę wychowawczą: „Dwie prawdy i kłamstwo”

Jeśli chcesz zorganizować zabawę integracyjną dla młodzieży na godzinę wychowawczą, podczas której nastolatkowie lepiej się poznają na początku roku szkolnego, to strzałem w dziesiątkę jest gra „Dwie prawdy i kłamstwo”. Jej zasady są banalnie proste, dzięki czemu ich zrozumienie nie będzie problemem. Równie łatwe jest zorganizowanie tej zasady, ponieważ nie wymaga przygotowywania dodatkowych materiałów.
Na czym polega? W „Dwóch prawdach i kłamstwie”, jak wskazuje sama nazwa, każdy mówi o sobie trzy rzeczy, z których dwie są prawdą, a jedna kłamstwem. Pozostali uczestnicy gry muszą zgadnąć, które ze stwierdzeń jest fałszywe.

„Nigdy w życiu” – zabawa integracyjna dla młodzieży licealnej

Równie prosta w przygotowaniu jest zabawa integracyjna dla młodzieży licealnej pod nazwą „Nigdy w życiu”, w którą grała kiedyś większość z nas. Najlepszym pomysłem jest posadzenie wszystkich uczestników w kółku tak, aby każdy się dobrze widział. Każdy z licealistów wyciąga obie ręce z wyprostowanymi palcami i mówi jedną rzecz, której nigdy wcześniej nie zrobiło. Jeżeli ktoś z kółka to zrobił, musi zgiąć palec. Gdy jeden z nastolatków schowa wszystkie z nich, gra się kończy.
Podobnie jak w przypadku „Dwóch prawd i kłamstwa”, tak i „Nigdy w życiu” jest doskonałym sposobem na poznanie rówieśników to zarówno w klasie, jak i w grupie nowych znajomych.

Jakie inne gry i zabawy integracyjne dla młodzieży polecamy?

Lista innych polecanych zabaw integracyjnych dla młodzieży jest naprawdę długa, zwłaszcza jeśli masz dostęp do internetu. Możesz zorganizować nastolatkom grę w kodowany list, w której trzeba wspólnie odkodować zaszyfrowaną wiadomość. To dobry wybór, jeśli chcesz wesprzeć myślenie analityczne młodzieży i nauczyć nastolatków pracy zespołowej.
Równie świetnie sprawdzi się gra w podchody, będąca rewelacyjnym pomysłem na zabawę integracyjną dla młodzieży na świeżym powietrzu. Dzięki niej pomożesz nastolatkom w nauce orientacji w terenie. Jakie są zasady? Należy podzielić uczestników na dwie grupy. Jedna z nich ucieka, zostawiając wskazówki. Druga z nich ma za zadanie jak najszybciej odnaleźć pierwszą grupę.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.