Data publikacji:

Czym smarować brzuch w ciąży, by zapobiec rozstępom?

W ciąży ciało kobiety przechodzi intensywne zmiany. Jedną z tych, których najbardziej obawiają się przyszłe mamy są rozstępy na brzuchu. Nieestetycznym bliznom można jednak zapobiec – wystarczy wiedzieć, czym smarować brzuch w ciąży, aby zwiększyć elastyczność skóry.

czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży, żeby nie mieć rozstępów?

  1. Rozstępy w ciąży – skąd się biorą?
  2. Jak dbać o brzuch w ciąży?
  3. Czym smarować brzuch w ciąży?
  4. Masaże skóry przeciw rozstępom
  5. Dieta na rozstępy w ciąży?

Rozstępy w ciąży – skąd się biorą?

Rozstępy to nic innego jak blizny, które pojawiają się na skutek silnego rozciągnięcia skóry. Problem ten często dotyczy osób, które szybko przybrały na wadze, dorastających nastolatek, ale przede wszystkim kobiet w ciąży.

Rozstępy u przyszłych mam są efektem szybko powiększającego się brzucha, ale także przyrostu tkanki tłuszczowej na pośladkach oraz udach. Choć są zupełnie naturalne, dla wielu kobiet stanowią ogromny problem, który przyczynia się do zmniejszenia pewności siebie i zadowolenia ze swojego wyglądu.

Jak dbać o brzuch w ciąży?

Jeśli spodziewasz się dziecka, musisz wiedzieć, że rozstępom w ciąży można zapobiec. Kluczem do sukcesu jest intensywna pielęgnacja skóry, ukierunkowana na jej wzmacnianie i uelastycznianie. O skórę brzucha należy troszczyć się codziennie, od pierwszych dni ciąży.

Czym smarować brzuch w ciąży?

Podstawą pielęgnacji, która zapobiegnie powstawaniu rozstępów jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Najlepszym wyborem będą kremy, balsamy i oliwki dedykowane przyszłym mamom. Przed zakupem upewnij się, że produkt do pielęgnacji skóry jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.
Które z kosmetyków do ciała zadziałają najlepiej na brzuch przyszłej mamy? Wybieraj produkty bogate w nawilżające, ujędrniające olejki, takie jak olej arganowy, jojoba, macadamia, olej migdałowy. Ponadto kondycję skóry poprawią składniki o działaniu odmładzającym, w tym koenzym Q10 i kwas hialuronowy.
Wśród składników silnie uelastyczniających skórę znajdują się również wyciągi roślinne. W kremach do ciała poszukuj m.in. wyciągu z bluszczu oraz soku aloesowego.

Masaże skóry przeciw rozstępom

Aby zapobiec powstawaniu rozstępów, warto zadbać o właściwe ukrwienie skóry w ciąży. Lepsze krążenie wpływa na dotlenienie skóry w głębszych partiach, co przekłada się na sprawniejszą odbudowę włókien kolagenowych.

Podczas codziennej aplikacji kremu na brzuch, znajdź czas na kilkuminutowy masaż. Ten prosty trik sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna, a składniki aktywne z kosmetyku wnikną w nią jeszcze dokładniej. Poza tym rozcieranie i głaskanie skóry brzucha jest bardzo przyjemne dla maleństwa.

Biorąc kąpiel, brzuch możesz polewać naprzemiennie chłodnym i ciepłym strumieniem wody. To kolejna metoda, dzięki której ukrwienie skóry brzucha znacznie się polepszy.

Dieta na rozstępy w ciąży?

Odpowiednia pielęgnacja to nie wszystko. Aby skóra w ciąży była piękna i zdrowa, warto przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi.

Aby zmniejszyć ryzyko powstawania rozstępów na brzuchu, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zakładamy, że nie zapominasz o nim przede wszystkim przez wzgląd na bobasa, jednak woda ma również ogromne znaczenie dla kondycji twojej skóry. Nawilżając ją „od wewnątrz”, zwiększysz jej elastyczność i odporność na działanie szkodliwych czynników.

Ponadto w twojej diecie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw, owoców, pełnego ziarna oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Unikaj produktów, które na skórę działają wysuszająco i odwadniająco, a więc słonych i ostrych potraw, nadmiaru kawy i herbaty.
Autorka: Joanna Stanuch