Data modyfikacji:

Jakie kosmetyki stosować w ciąży?

Kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, zalewa nas fala emocji. Jest radość, łzy wzruszenia, czasem strach i tysiąc myśli w głowie. Wiele kobiet obawia się nadchodzących zmian, także tych fizycznych. Dla organizmu, te 9 miesięcy, to ogromny wysiłek. Dodatkowe kilogramy, nagromadzenie tkanki tłuszczowej, zbierająca się woda, pojawiający się cellulit czy rozstępy  to najczęstsze koszmary przyszłych mam. Oczywiście możemy, a nawet powinnyśmy sobie pomóc. Ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, umiarkowany wysiłek fizyczny oraz odpowiednia pielęgnacja.  O tym jakie kosmetyki stosować  w ciąży 
i jakie produkty są bezpieczne dla przyszłych mam przeczytacie poniżej. 

Produkty dedykowane

Rynek kosmetyczny ułatwia kobietom w ciąży poszukiwania idealnej pielęgnacji. Znane marki mają w swojej ofercie całe linie dedykowane przyszłym mamom, a produkty stoją 
w sklepach na specjalnie oznaczonym miejscu. Szeroka gama kosmetyków oferuje nam produkty na rozstępy, balsamy ujędrniające i nawilżające, preparaty do biustu, żele na opuchnięte nogi, płyny do higieny intymnej czy olejki do masażu. Z pewnością każda przyszła mama znajdzie linię idealną dla siebie. Do popularnych i polecanych przez mamy marek należą m.in. Mustela, Bielenda Sexi Mama, Ziaja Mama Mia czy Palmers.
Zwolenniczki pielęgnacji naturalnej mogą korzystać z oferty eco kosmetyków. 
Należy wybierać te, opatrzone specjalnym certyfikatem (np. ECOCERT), gwarantującym wykorzystanie naturalnych i organicznych składników. Pamiętajmy przy tym, że ciąża to nie jest najlepszy na czas na eksperymentowanie. Nawet naturalne kosmetyki mogą zawierać składniki powodujące uczulenia. Do najczęstszych, potencjalnych alergenów należą: wazelina, wosk owczy, lanolina, intensywne olejki eteryczne – miętowy, cytrynowy, cynamonowy i z bergamotki, a także miód i ziele dziurawca.

Pielęgnacja twarzy

Będąc w ciąży, skupiamy się często wyłącznie na rosnącym brzuszku i pojawiającym się cellulicie. Ale nie możemy zapominać o skórze naszej twarzy, która także wymaga zmiany dotychczasowej pielęgnacji. Hormony sprawiają, że nasz organizm przeżywa szok 
i diametralnie się zmienia. Skóra sucha może zacząć się przetłuszczać, na cerze tłustej nagle pojawiają się suche, swędzące plamki. Bardzo częstą przypadłością w ciąży są również pojawiające się przebarwienia. Najważniejsze jest, aby dobrać nową pielęgnację do obecnych potrzeb skóry.
Kosmetyki powinny mieć prosty skład, pozbawiony substancji ropopochodnych, SLS-ów, sztucznych konserwantów, barwników i zapychających silikonów. Bez względu na porę roku, stawiamy na kremy z wysokim filtrem, min. SPF 30.  Żel, pianka do mycia twarzy oraz tonik powinny być hipoalergiczne i bez alkoholu.  Bezpiecznym rozwiązaniem jest postawienie na dermokosmetyki z apteki.

Kosmetyki do biustu

Podczas tych magicznych 9 miesięcy, na duże zmiany narażony jest także nasz biust. O niego również należy zadbać, stosując odpowiednie kosmetyki. W drogeriach i aptekach znajdziemy specjalistyczne preparaty dla kobiet w ciąży. Pomagają one w utrzymaniu elastyczności biustu, zapobiegają powstawaniu rozstępów, a także przynoszą ukojenie 
i zmniejszają bolesność piersi. Serum ujędrniające do biustu najlepiej wmasowywać 2 razy dziennie, okrężnymi ruchami, omijając brodawki sutkowe. W składzie warto poszukać witaminy E, kolagenu i elastyny. 

Pielęgnacja brzuszka i ciała

O brzuszek od samego początku ciąży dba większość kobiet przerażonych wizją rozstępów. To fakt, nadmierne rozciąganie skóry prowadzi do zerwania włókien kolagenowych i sprzyja powstawaniu „tygrysich pręg”, zarówno w okolicy brzucha, jak i na udach i pośladkach. Ale w tym wypadku, za pojawienie się rozstępów, odpowiedzialne są nasze geny. Powinnyśmy jednak zadbać o elastyczność i odpowiednie nawilżenie naszej skóry. Raz w tygodniu stosujemy delikatny peeling- solny lub cukrowy, który możemy z łatwością przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy zmieszać kryształki cukru z mlekiem i oliwą lub sól himalajską z olejem kokosowym i kilkoma kroplami olejku eterycznego. Codziennie rano
i wieczorem, nadkładamy krem ujędrniający, wykonując przy tym delikatny masaż. Balsam na rozstępy powinien zawierać kwas hialuronowy odpowiedzialny za nawilżenie, witaminę E, naturalne oleje – np. migdałowy lub bawełniany, masło shea czy kakaowe. Doskonale sprawdzają się także produkty w formie olejku, które możemy nakładać na mokrą skórę pod prysznicem.

Chłodzący żel do nóg

Przyszłej mamie przyda się także chłodzący żel do nóg. W ostatnich miesiącach ciąży, nogi puchną i towarzyszy im będzie uczucie ciężkości. Ulgę przyniesie preparat z kasztanowcem, wyciągiem z liści oczaru wirginijskiego i orzeźwiającym mentolem. Żel nadkładamy zawsze w kierunku od stóp do ud.

Płyn do higieny intymnej

W trakcie ciąży jesteśmy jeszcze mocniej narażone na infekcje układu moczowego i stref intymnych, dlatego nie zapominajmy o odpowiednim płynie do higieny intymnej. Powinien posiadać właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze oraz zawierać kwas mlekowy, który pozwoli na utrzymanie właściwego pH.

Olejek do masażu krocza

Przed samym porodem, około 34 tygodnia, warto włączyć do pielęgnacji olejek do masażu krocza. Codzienne zabiegi, wykonywane po wieczornym prysznicu, pomogą uelastycznić tkanki i przygotować okolice intymne do trudów porodu. W drogeriach znajdziemy olejki specjalistyczne, jednak do takiego masażu możemy również wykorzystać naturalny i 100% olejek migdałowy czy z awokado. Po porodzie możemy stosować je do pielęgnacji delikatnej i wrażliwej skóry maluszka oraz do masażu blizny po cesarskim cięciu.

Makijaż

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby przyszła mama malowała się na co dzień. Niestety, a dnia na dzień, może okazać się, że ulubiony tusz, czy podkład, zaczyna uczulać 
i podrażniać skórę. To wszystko za sprawą szalejących w organizmie hormonów. Podobnie, jak przy wyborze kremu do twarzy, podkład i puder dobieramy do obecnego stanu naszej cery. Może ona w ciąży wymagać np. zmatowienia, a nie rozświetlenia jak dotychczas.  Jeżeli musicie zakupić nowe kosmetyki, wybierzcie się wcześniej do perfumerii i przetestujcie je. Pamiętajcie również o tym, że warto wybierać te hipoalergiczne. Podczas tych 9 miesięcy zrezygnujcie z błyszczyków i pomadek do ust, ponieważ większość z nich zawiera szkodliwą w ciąży witaminę A.

Kosmetyki zakazane w ciąży

Każda przyszła mama edukuje się, czyta i unika potencjalnych zagrożeń. Pragnie, aby jej maluszek, rozwijający się w brzuchu, był bezpieczny. Dlatego tak ważne jest, aby w ciąży wystrzegać się pewnych składników, które mogą przenikać przez łożysko i szkodzić dziecku. Należy do nich kofeina, kwasy owocowe AHA, kwas salicylowy, formaldehyd, ftalany, SLS, sles, olejek rozmarynowy, a także witamina A (retinol). Unikać należy produktów samoopalających, balsamów antycellulitowych, kosmetyków antytrądzikowych, złuszczających masek do stóp oraz popularnych odżywek na porost rzęs, zawierających bimatoprost. Odstawiamy płyny i pasty do zębów zawierające fluor. W ciąży nie powinno się także wykonywać zabiegów trwałej ondulacji oraz prostowania keratynowego. 

Autor: Daria Dziechciarz