Data modyfikacji:

Dieta rocznego dziecka: co wolno, a czego nie

Autor:

Po ukończeniu 12. miesiąca życia Twój maluch wkracza w nowy etap. To samo tyczy się jego diety. Dowiedz się, co roczne dziecko może jeść, a czego kategorycznie należy unikać. Przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące prawidłowego żywienia rocznych malców.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Liczba posiłków: 5

Roczny maluch powinien spożywać śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Uważaj na wielkość porcji. Nie przekarmiaj malucha. Nie powinien też podjadać między posiłkami.

To, co je cała rodzina: NIE

Dieta rocznego dziecka jest inna, jeszcze wielu produktów nie wolno mu spożywać. Posiłki, które gotujesz dla pozostałych członków rodziny będą dla niego za ciężkie. Uważaj również na rosół! Możesz karmić malca zdrowym, chudym bulionem domowej roboty, w którym nie ma sztucznych dodatków (kostek rosołowych itp.).

Sól i cukier: NIE

Należy ograniczyć spożycie soli i cukru w diecie rocznego dziecka. Za duże ilości tych przypraw mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Uważnie czytaj etykiety.

Przyprawy: TAK

Możesz delikatnie doprawiać posiłki rocznego dziecka - nie przyrządzaj pikantnych potraw. Wykorzystuj w kuchni zioła. Potrawy będą bardziej aromatyczne, ale delikatniejsze dla żołądka.

Owoce i warzywa: TAK

Owoce i warzywa są dobrym źródłem witamin i minerałów, a także błonnika. Wprowadzając nowe gatunki, zachowaj szczególną ostrożność. Obserwuj, czy nie wywołują u malca reakcji alergicznych. Owoce, zwłaszcza suszone, będą dobrym zamiennikiem dla słodyczy.

Grzyby (leśne): NIE

Grzyby są ciężkostrawne. Dodatkowo w przypadku gatunków niehodowlanych istnieje duże ryzyko pomylenia grzybów jadalnych z tymi trującymi.

Nabiał: TAK

Nabiał jest dobrym źródłem białka i wapna. Możesz podawać jajka, jogurty naturalne, sery białe i żółte (wysokojakościowe). Obserwuj, czy produkty mleczne nie wywołują reakcji charakterystycznej dla nietolerancji laktozy. NIE dawaj dzieciom słodkich jogurtów i serków (wysoka zawartość cukrów i innych dodatków) oraz sera pleśniowego.

Mleko krowie: NIE

Mleko krowie jest dość ubogie, zawiera dużo sodu, który obciąża nerki i ze względu na wyższą zawartość laktozy jest ciężkostrawne. Nie należy podawać dzieciom mleka do 3. roku życia! Zamiast niego, podawaj mleko modyfikowane dla dzieci, które skończyły roczek.

Tłuszcze: TAK

Tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możesz podawać tłuszcze zwierzęce (masło) i stopniowo wporowadzać kolejne oleje roślinne.

Tłuszcze utwardzane: NIE

Tłuszcze trans są szkodliwe dla zdrowia. W produktach kryją się pod nazwami: utwardzony, uwodorniony, cukierniczy. Uważaj również na margarynę.

Kakao i czekolada: TAK

Możesz podawać je stopniowo, ale w niewielkich ilościach, gdyż kakao również jest silnym alergenem. Zamiast słodzonych napojów kakaowych wybieraj dobrej jakości kakao naturalne. To samo tyczy się czekolady.

Słodycze: NIE

Im wcześniej zaczniesz zapoznawać dziecko ze słodyczami, tym większy będziesz miała problem ze zmianą nawyków żywieniowych malca. Jeśli chcesz wprowadzić jakiś słodki deser, to ustal jedną porę dnia i/lub dzień tygodnia, w którym smakołyki będą dozwolone (oczywiście w rozsądnych ilościach).

Orzechy: TAK

Dieta rocznego dziecka może być wzbogacana orzechami. Zacznij od niewielkich ilości, najlepiej w rozdrobnionej postaci, żeby uniknąć zakrztuszenia.

Soczki i słodkie napoje: NIE

Napoje tego typu są bogate w cukry proste i bardzo często również w konserwanty.

WodaTAK

Woda dobrze wpływa na organizm dziecka, reguluje ważne procesy (w tym trawienie i wypróżnianie), a także oczyszcza z toksyn.

Mięso: TAK

W diecie rocznego dziecka powinny pojawić się chude mięsa, gotowane, pieczone lub grillowane. Przygotowując posiłek dla pociechy, pamiętaj o grillowaniu w folii aluminiowej - w ten sposób nie dojdzie do zanieczyszczenia jedzenia oparami z dymu. Nie podawaj malcowi niedogotowanego, niedopieczonego, wędzonego mięsa, a tym bardziej surowego.

Parówki, kupne wędliny, konserwy, gotowe hamburgery: NIE

Po pierwsze produkty te są pełne niezdrowych dodatków, m.in. zagęstników, soli, konserwantów. Po drugie bardzo często są to przetwory gorszego gatunku. Jeśli chcesz włączyć wędliny do diety malca, to zadbaj o ich najwyższą jakość.

Ryby: TAK

Ryby są źródłem białka i dobrych kwasów tłuszczowych omega-3. Raczej nie podawaj dziecku miecznika, makreli królewskiej, płytecznika, tuńczyka czy rekina, gdyż mięso tych ryb bywa bardzo zanieczyszczone. Ryby należy piec, grillować lub gotować (patrz: zalecenia dot. mięsa).

Rośliny strączkowe: TAK

Rośliny strączkowe wzbogacą dietę o wartościowe białka, minerały i witaminy. Niewskazane jest jednak podawanie soczewicy.

Miód: TAK

Jest bardzo zdrowy, ale uczula, dlatego wprowadzaj go stopniowo. Nie przesadzaj z jego ilością, gdyż on również należy do cukrów prostych (jest jednak znacznie bardziej wartościowy niż cukry rafinowane).

Produkty zbożowe: TAK

Wybieraj produkty pełnoziarniste: są bardzo sycące, dostarczają dużo błonnika i minerałów. Nie zaleca się podawania potraw, które zawierają białą mąkę. Zrezygnuj z bułek i chlebów z ziarnami, gdyż dziecko może się nimi zakrztusić. Radzimy bacznie obserwować reakcję organizmu na pieczywo (gluten).

Dania w proszku (sosy, zupy, kisiele, budynie): NIE

Dania w proszku oraz tzw. potrawy instant powstają na bazie białej mąki, ponadto zawierają niedozwolone w diecie rocznego dziecka glutaminian, konserwanty, wzmacniacze smaku, duże ilości soli i cukru.

ciasta wielkanocne

Przepisy na szybkie ciasta wielkanocne

2021-03-01
Wielkanoc jest żywa, kolorowa i słoneczna i dokładnie takie same mają być ciasta, które z jej okazji przygotujemy. Oto kilka niezwykle prostych przepisów na słodkości, tak prostych, że wykonać je może już nawet kilkulatek. Ale kuchnia to zabawa, a bawić się lepiej w grupie.
karmienie dziecka

Dziecko nie chce jeść? Nie popełniaj tych błędów

2019-09-05
Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice zamartwiają się, czy zbyt mała ilość jedzenia nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie. Dowiedz się więcej!
dziecko

Herbatki dla niemowląt – które będą najlepsze?

2019-08-16
Istnieją herbatki dla niemowląt, które możesz podawać maluszkowi bez obaw. Podpowiadamy, które z nich warto wybrać. Sprawdź!
Menu na urodziny

Menu na urodziny dziecka – jak je zaplanować?

2019-05-30
Zbliżają się urodziny twojego malucha, a ty nie wiesz jakie przekąski i danie przyrządzić, aby dzieci chętnie ich skosztowały? Przed wami kilka rad dotyczących przygotowania ciekawego i smacznego dziecięcego menu urodzinowego.
Jak zrobić lody bez cukru?

Lody bez cukru. Jak zrobić? Domowe przepisy

2019-04-09
Wystarczyło kilka dwa z dwucyfrową temperaturą i słońcem, bym sezon na "mamooo, a może zjemy lody?" mogła uznać za otwarty. Mamy niedaleko domu fantastyczną lod...
Domowe praliny

Przepisy na domowe pralinki

2019-02-27
Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty na odrobinę słodkości? Odrobina czekolady jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jednak, zamiast kupować sklepowe słodycze, zdecydowanie lepiej jest zrobić je w domu – wtedy masz wpływ nie tylko na ich skład, ale i możesz dowolnie je modyfikować. Mam dla ciebie przepis na przepyszne i proste w wykonaniu pralinki – zaangażuj w pomoc dzieciaki i zróbcie je samodzielnie!