Data modyfikacji:

Przepisy na szybkie ciasta wielkanocne

Wielkanoc jest żywa, kolorowa i słoneczna i dokładnie takie same mają być ciasta, które z jej okazji przygotujemy. Oto kilka niezwykle prostych przepisów na słodkości, tak prostych, że wykonać je może już nawet kilkulatek. Ale kuchnia to zabawa, a bawić się lepiej w grupie.
Udanego, rodzinnego pieczenia! 

Mazurek „Milion kalorii”


To jest ciasto bez którego nasza rodzina nie wyobraża sobie Wielkanocy. Przepis znalazłam kilka lat temu w internecie, ale przez lata modyfikowaliśmy go wedle uznania. Poniżej efekt ostatniej modyfikacji:

Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 szklanki kakao
- 1/3 zimnego masła
- 2 małe chałwy
- kajmak
- orzechy, wiórki kokosowe
- biała czekolada
- czarna czekolada

Już po samych składnikach widać, że jest to ciasto dla fanów czekolady i bakalii. Osobiście uważam, że jego najważniejszymi składnikami są kruchy, kakaowy spód i chałwa. Z resztą można kombinować. W oryginalnym przepisie, ciasto polewało się roztopioną gorzką czekoladą. My, fani kajmaku, zamieniliśmy polewę na kajmakową. 

Sposób przygotowania: 
Mąkę mieszamy z z cukrem i kakao. Dodajemy pokrojone w kostkę masło i rozgniatamy palcami na kruche ciasto. To jest najlepsza zabawa dla dzieci, dlatego ten etap u nas wykonują wyłącznie dzieci. Lepiej to robić dłońmi, niż robotem, bo palce lepiej sobie poradzą z równomiernym połączeniem zimnego masła z mąką. Ale, jeśli ktoś woli użyć robota, nie widzę żadnych przeciwwskazań. Gdy ze składników zrobi się sypka jak mokry piasek masa (nie musi być spójna!), przesypujemy ją do formy z wyłożonym papierem. Nie wiedzieć czemu , ale do tego ciasta lubię kwadratową foremkę 20 cm/20 cm. Piekarnik podgrzewamy do 180 st. Cel i pieczemy spód przez nie więcej niż 20 min. Gdy po tym czasie wyciągniemy go z piekarnika, na ciepłym rozsmarowujemy kajmak ( na ciepłym lepiej się go rozprowadza), potem w palcach rozkruszamy chałwę na całą powierzchnię, a potem to już hulaj dusza, piekła nie ma. Orzechy (lubimy słone ziemne, bo fajnie łamią słodkość kajmaku), pokruszona biała i ciemna czekolada, niektórzy dodają żurawinę, wiórki kokosowe, albo ulubione ciastka: oreo, owsiane, co lubicie. Gdy te wszystkie cuda mamy na wierzchu, wkładamy do piekarnika na kolejne 20 min, żeby czekolada z chałwą się roztopiły. Potem już tylko jeść. Ostrzegam, ciasto znika w 5 minut, mimo pełnej świadomości, że naprawdę ma chyba milion kalorii. Pamiętam święta, gdy z kuzynką, każdego świątecznego dnia, piekłyśmy kolejne. 

Babka z majonezem

Majonez to obowiązkowy składnik wielkanocnych dań, ale żeby w cieście? Takie było moje pierwsze skojarzenie, gdy zabierałam się za jej pieczenie. Dziś wiem, że majonez ma tu kluczowe znaczenie i naprawdę warto na niego postawić. 

Składniki: 

- 2/3 szklanki cukru
- 1/2 szklanki mąki
- 1/2 mąki ziemniaczanek
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- budyń w proszku (najlepiej waniliowy)
- 4 duże łyżki majonezu

Najpierw trzeba oddzielić żółtka od białek. Białka ubijać na sztywną pianę, dodając powoli cukru. Gdy mamy gładką i lśniąca białą masę, delikatnie dodajemy żółtka, mieszając dużą łyżką. Potem powoli dodajemy mąki i proszek do pieczenia, mieszając ręcznie albo robotem na bardzo wolnych obrotach (osobiście proponuję ręcznie). Na sam koniec dodajemy majonez, również cały czas delikatnie mieszając. Formę do babki natłuszczamy masłem, posypujemy bułka tartą i przelewamy do niej ciasto. Pieczemy przez około 45 minut w piekarniku nagrzanym do 170 st. Cel. Nie zapomnijcie na sam koniec, gdy już baba całkiem ostygnie posypać ją obficie cukrem pudrem. Jest też opcja polania jej lukrem i obsypania skórką cytrynową. Jak kto lubi. 

Sernik na zimno

Taki mamy zwyczaj, że w Święta Bożego Narodzenia przygotowujemy sernik pieczony, a na Wielkanoc, z pierwszymi promieniami zapowiadającego lato słońca, już tylko wersję na zimno.
Zwłaszcza, że przygotowanie tego ciasta zajmuje deklarowane na początku 5 minut. No, może ciut więcej.

Składniki:
- ulubione herbatniki (owsiane, maślane, oreo, wszystko w zgodzie z upodobaniem podniebienia) 
- 1/2 kg serca twarogowego już zmielonego, jeśli nie, wystarczy półtłusty, który należy mocno zblendować z odrobiną cukru do smaku
- łyżka stołowa żelatyny
- 2 opakowania galaretek (proponuję cytrynową, bo żółty kolor, to kolor Wielkanocy)
- 1 jajko
- śmietanka 30 %
- 2/3 szklanki cukru pudru

W tym przypadku preferuję okrągłą tortownicę, około 20 cm. Na jej dnie, należy ułożyć herbatniki, w całości, nie powinno się ich kruszyć. Żółtko oddzielić od białka. Jedną galaretkę połączyć z żelatyną i zalać gorącą wodą (150 ml). Drugą galaretkę rozpuść w podwójnej ilości wody, czyli dodaj około szklankę. Masę serową delikatnie trzeba połączyć z cukrem pudrem. W jednym pojemniku ubij śmietanę, a w drugim białko jajka. Do masy serowej dodaj schłodzoną i lekko zgęstniałą galaretkę ( mniejszą porcję z żelatyną). Potem dodaj ubitą śmietanę i białko. Trzeba pamiętać, by cały czas bardzo delikatnie łączyć składniki. Masę przełóż do formy na ułożone wcześniej ciastka. Na jej wierzch można położyć plastry cytryny ze skórką. Potem zalej galaretką i włóż do lodówki na co najmniej 3 godziny. Gotowe!

Keks

Bakalie to jeden z głównych bohaterów wielkanocnych ciast. Im jest ich więcej tym lepiej. Keks byłby zupełnie byle jaki bez bakalii, a po ich dodaniu, to ciasto natychmiast zyskuje wielkanocny charakter - jest słodkie, kolorowe i bardzo proste w przygotowaniu.

Składniki:

- różne rodzaje bakalii
- kostka masła
- szklanka mąki
- szklanka cukru
- 5 jajek
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- odrobina bułki tartej do posypania blachy
- olej

Zacznij od roztopienia masła. Połącz je z cukrem i ubijaj na niemal białą masę. Oddziel białka od żółtek. Żółtka dodaj do masła i cukru cały czas delikatnie mieszając, potem dodaj mąkę i proszek do pieczenia. Białka ubij na sztywno i dodaj delikatnie do podstawowej masy. Na końcu wrzuć ulubione bakalie. Przelej masę do nasmarowanej olejem i posypanej bułką keksówki, nagrzej piekarnik do 180 st. Cel i piecz przez około godzinę. Keks można na koniec polać lukrem. 

Pamiętajcie ciasta na Wielkanoc, to wielka moc na stole. Wesołych Świąt!

Autorka:
 Katarzyna Berg