Data modyfikacji:

Jak przygotować się do ciąży? Przygotowanie do rodzicielstwa

Natura tak to sobie wymyśliła, że zdrowa kobieta nie musi się specjalnie przygotowywać do zajścia w ciążę. Warto jednak zapoznać się ze wskazówkami, które pomogą ci nie tylko zajść w upragnioną ciążę jak najszybciej, ale też zadbają o twoje zdrowie i zmniejszą ryzyko poronienia lub urodzenia przedwcześnie w przyszłości. Poznaj pięć najważniejszych porad, do których powinna zastosować się każda kobieta starająca się o dziecko.

jak przygotować się do ciąży

Jak przygotować się do ciąży? Poradnik

  • Przyjmuj kwas foliowy jeszcze przed zajściem w ciążę. Oczywiście nie musisz tego robić, ale możesz. Lekarze i naukowcy zalecają suplementować ten związek za pomocą odpowiednich preparatów, które dostaniesz w każdej aptece (także tej internetowej). Niedobór kwasu foliowego w diecie ciężarnej może prowadzić do rozszczepu cewy nerwowej u płodu, dlatego jeśli możesz, suplementuj go już na etapie planowania założenia rodziny w najbliższej przyszłości.

Sprawdź również, jak pokonać przeziębienie w ciąży.

  • Idź do dentysty! Ciąża oczywiście nie jest przeciwwskazaniem do pójścia do dentysty, ale lepiej zrobić przegląd stanu zębów jeszcze przed ciążą. Musisz wiedzieć, że próchnica może być przyczyną poronie-nia czy przedwczesnego porodu, dlatego lepiej wyleczyć wszystkie zęby jak najszybciej.
  • Nie chorowałaś na ospę ani różyczkę? Koniecznie przeczytaj ten punkt. Poinformuj lekarza rodzinnego, że chcesz niebawem zajść w ciążę, ale nie przechorowałaś obu lub jednej z chorób zakaźnych, które są charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Specjalista skieruje cię na badanie krwi, które odpowie, czy masz dostateczną ilość przeciwciał przeciwko patogenom, które wywołują schorzenie, czy konieczne jest szczepienie. Lekarz może też wypisać ci skierowanie na inne badania, które mają sprawdzić poziom przeciwciał przeciwko toksoplazmozie i cytomegalii. Pomyśl też o wykluczeniu zarażenia wirusem HIV czy krętkiem kiły.
  • Udaj się na badanie ginekologiczne z cytologią oraz USG piersi lub mammografię. Musisz wiedzieć, że nowotwory piersi czy macicy zdarzają się także w okresie rozrodczym, dlatego lepiej upewnić się jeszcze przed zajściem w ciążę, że w twoim organizmie nie toczy się proces nowotworowy.
  • Umów się do endokrynologa na wizytę kontrolną. Wiele kobiet cierpi na niedoczynność tarczycy. Oznacza to, że gruczoł tarczycy nie produkuje lub nie wydziela odpowiedniej ilości hormonu. A jak wiadomo, wszystkie zaburzenia hormonalne, które toczą się w twoim organizmie, mogą negatywnie wpływać na przebieg ciąży. Możesz też poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na badania krwi w kierunku schorzeń tarczycy.

Jak przygotować się do ciąży? Dieta

Unikaj jedzenia niegotowanych potraw, które mogą być źródłem groźnych drobnoustrojów i pasożytów - tasiemców, glist czy pierwotniaków. Chodzi tutaj nie tylko o zrezygnowanie z jedzenia sushi z surową rybą, ale też o jedzenie tylko mocno wysmażonych steków czy kiełbas z grilla. 

Zrezygnuj też z picia niepasteryzowanego mleka i całego nabiału, które nie zostało poddane procesowi pasteryzacji. Postaw na świeże warzywa i owoce oraz jedz przynajmniej raz w tygodniu rybę na parze. Staraj się jeść pięć razy dziennie.

Jak przygotować się do ciąży po 35. roku życia?

Wraz z wiekiem płodność kobiety spada, ale nie oznacza to oczywiście, że 35-latka nie ma szans zajść w ciążę. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem o badaniach, które mogą ocenić twoją płodność. Chodzi tutaj o badanie USG przezpochwowe, dzięki którego specjalista może ocenić liczbę pęcherzyków antralnych oraz o badanie stężenia poziomu hormonu AMH, które oznacza się z krwi kobiety.

Autorka: Natalia Ciszewska

Przygotowanie do ciąży - najczęściej zadawane pytania

Jakie są pierwsze kroki, aby przygotować się do ciąży?
Pierwsze kroki, aby przygotować się do ciąży, to przede wszystkim skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem. Lekarz może przeprowadzić badania, aby upewnić się, że jesteś zdrowa i pod względem zdrowia gotowa na ciążę. Może również doradzić w kwestii zdrowego stylu życia, diety i suplementów, które mogą być przydatne przed zajściem w ciążę.

Czy istnieją jakieś suplementy, które powinny być przyjmowane przed ciążą?
Lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów, takich jak kwas foliowy czy witamina D, aby pomóc w prawidłowym rozwoju płodu i zwiększyć prawdopodobieństwo ciąży. Jednak decyzja co do przyjmowanych suplementów należeć będzie do lekarza i powinna być dopasowana do indywidualnej sytuacji.

Jakie inne kroki mogę podjąć, aby przygotować się do ciąży?
Oprócz konsultacji z lekarzem i zdrowego stylu życia, inne kroki, które można podjąć, to np: regularne monitorowanie cyklu menstruacyjnego, unikanie stresu, nie palenie tytoniu i unikanie alkoholu, dbanie o swoje zdrowie emocjonalne i fizyczne.