Data modyfikacji:

Jakie sanki dla dziecka kupić? Jakie dla rocznego, a jakie dla przedszkolaka?

Uwielbiane od pokoleń, umilają dzieciom czas spędzony zimą na zewnątrz – sanki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z nich nawet najmłodsze maluchy. Grunt to dobór odpowiedniego modelu dostosowanego do wieku dziecka. Jakie sanki dla dziecka kupić, aby zimowe przejażdżki były pełne radości, ale i bezpieczne? Sprawdziliśmy, na które modele warto zwrócić szczególną uwagę!
jakie sanki dla dziecka

Trudno podać konkretny wiek, w którym dziecko może zacząć przejażdżki na sankach. Jeśli będzie w nich towarzyszył rodzic, bezpieczne sanki można zafundować nawet niemowlakowi. Do samodzielnych zjazdów z górek, dziecku niezbędna będzie rozwinięta koordynacja ruchowa oraz poczucie równowagi. Aby maluch mógł korzystać z sanek sam, powinien  umieć chodzić – i to dobrze. Niezależnie od tego, czy kupujesz sanki dla niemowlaka, czy starszego dziecka, powinny spełniać standardy bezpieczeństwa.
To, jak będą wyglądały sanki twojego dziecka, powinno być zdeterminowane jego wiekiem i umiejętnościami. Sanki niemowlęcia będą różniły się od tych przeznaczonych dla kilkulatka.

Przeczytaj także: Jaka hulajnoga dla dziecka?
  • Jakie sanki dla malucha będą najlepsze? Sanki dla niemowlaka obowiązkowo powinny mieć podparcie pod plecy, które zapewni dziecku ochronę przed wypadnięciem. Nawet, jeśli maluch podejmuje już próby chodzenia i ma nie najgorszą równowagę, wciąż może stracić ją podczas przejażdżki.

Jakie sanki - drewniane czy metalowe – lepiej kupić?

Bezpieczniejszym wyborem dla maluszka będą sanki drewniane lub te wykonane z miękkiego tworzywa (to szczególnie istotne w razie upadku). Cięższe, metalowe sanki zaleca się starszym dzieciom.
  • Rodzice małych dzieci powinni pomyśleć o modelu wyposażonym nie tylko w linkę do ciągnięcia, ale i drążek do pchania sanek. Takie rozwiązanie pozwoli na utrzymywanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem. Sanki z drążkiem dają także możliwość precyzyjnego manewrowania, np. na wąskich ścieżkach.
  • Niektórzy producenci sanek oferują modele wyposażone w śpiwór, który zapobiegnie przemarznięciu malucha. Warto jednak pamiętać, że nie każde dziecko będzie zadowolone z takiego rozwiązania – zwłaszcza, jeśli jest bardzo ruchliwe.
  • Jeśli twój maluch lubi aktywną jazdę na sankach, powinny one posiadać wygodne podnóżki – najlepiej wykonane z drewna.

Jakie sanki dla dzieci przedszkolnych?

  • Kilkuletnie dziecko z pewnością chętnie poprowadzi sanki samodzielnie, a nawet zjedzie z niewielkich górek. Warto więc wybrać te, które są łatwe w prowadzeniu i manewrowaniu.
  • Sanki, na których dziecko będzie zjeżdżać samodzielnie, powinny być dobrze wyważone – niezbyt ciężkie (aby maluch mógł nimi kierować), ale i niezbyt lekkie (aby dobrze trzymały się podłoża). Płozy mogą być drewniane lub metalowe, jednak reszta konstrukcji sanek powinna być wykonana z lekkiego materiału (drewna lub tworzywa).
  • Starsze dzieci mogą korzystać z sanek z oparciem lub bez niego.
  • Sanki przedszkolaka powinny być wyposażone w pasek umożliwiający wygodne ich wciąganie pod górkę.
Niezależnie od rodzaju sanek, na które się zdecydujesz, powinny one zawierać wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Certyfikat CE oznacza, że zostały one wyprodukowane zgodnie z normami Unii Europejskiej. TUV GS to dodatkowy, niemiecki certyfikat bezpieczeństwa, podobnie jak Oeko-Tex, który dotyczy materiałów wykorzystanych do produkcji sanek („Tekstylia godne zaufania”).
Aby zimowe szaleństwa były bezpieczne, stan sanek należy regularnie kontrolować. Rodzice powinni zwracać uwagę na stan płoz, a także i na to, czy sanki z czasem nie nabyły defektów (np. pęknięć czy wystających drzazg). Jeśli sanki zawierają elementy tekstylne, takie jak śpiworek, powinieneś pamiętać o regularnym czyszczeniu ich.
  • Klasyczne sanki metalowe, drewniane lub metalowo-drewniane – w tej grupie znajdziesz sanki dla dzieci z różnych przedziałów wiekowych. Klasyczne sanki sprawdzą się zarówno w przypadku niemowlaka, jak i starszego brzdąca. Ceny zwykłych sanek, w zależności od ich wyposażenia, wahają się od około 50 do 150 złotych.
  • Sanki imitujące skuter śnieżny, wykonane z tworzywa sztucznego – wyposażone w kierownicę, pozwalają na komfortową jazdę i dokładne manewrowanie. Po tego rodzaju sanki mogą sięgnąć dzieci w wieku szkolnym. Warto pamiętać, że ten model sanek jest najdroższy ze wszystkich.
  • Proste sanki wykonane z tworzywa sztucznego – tanie, lecz niezbyt trwałe, nie sprawdzą się w przypadku wymagających tras. Polecane starszym dzieciom.
Wiele osób decyduje się na zakup ślizgaczy, czyi tzw. „jabłuszek”, głównie ze względu na ich niską cenę (kosztują około 10 złotych). Warto jednak pamiętać, że taki gadżet nie chroni dziecka przed nierównościami podłoża, a na dodatek łatwo z nich spaść.

„Jabłuszka” powinny być stosowane przez starsze dzieci wyłącznie w bezpiecznych miejscach. Biorąc pod uwagę, że stosunkowo łatwo się psują, o wiele bardziej opłaca się zainwestować w dobrej jakości trwałe sanki.
Dobre sanki powinny zapewnić twojemu dziecku maksimum frajdy przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Podczas zakupu zwróć uwagę na cechy, które zapobiegną wypadnięciu z sanek, a także pozwolą na wygodne manewrowanie nimi.

Zdjęcie: Envato Elements