Data modyfikacji:

Jaka hulajnoga dla dziecka w różnym wieku? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Piękna pogoda zachęca do wyjścia z najmłodszymi. Jednak, aby nasze pociechy nie narzekały na brak zajęć w trakcie spaceru, warto wyposażyć je w szybkie i bardzo modne hulajnogi. Jak wybrać takie, które będą nie tylko atrakcyjne, ale i bezpieczne oraz wygodne?

Hulajnoga dla dziecka – jak ją wybrać?

Wbrew pozorom, sprawa nie jest prosta – odpowiednio dobrana hulajnoga sprawi dziecku wielką frajdę i będzie stanowić powód do ciągłej aktywności fizycznej, ale już nieprzemyślany wybór i spontanicznie zakupiony sprzęt może na wiele miesięcy zniechęcić smyka do ruchowych szaleństw. W grę wchodzi także kwestia bezpieczeństwa, zatem warto dokładnie przemyśleć temat i przeanalizować go pod kilkoma względami.

Jaka hulajnoga dla dziecka? Wybór pod kątem przeznaczenia

Hulajnoga rekreacyjna

Sprawdzi się w przypadku większości dzieci – to hulajnoga przeznaczona na spacery z rodzicami, do spokojnej jazdy na chodniku czy nieco szybszego „śmiganie” po alejkowych parkach. Jest dosyć delikatna, zatem zdecydowanie nie nadaje się do szarżowanie w skate parkach.

Występuje za to w wielu rozmiarach, więc można ją kupić nawet 3-letniemu dziecku. To idealna hulajnoga dla dziecka, które dopiero rozpoczyna przygodę z tego typu jednośladami. 

Hulajnoga wyczynowa

Jeśli dziecko nie jest już początkujące, a co więcej – uwielbia wjeżdżać hulajnogą na rampy, regularnie ćwiczy i podnosi swoje umiejętności, a nawet wymyśla wciąż nowe triki, potrzebuje już hulajnogi wyczynowej.

Jej wielką korzyścią jest zdecydowanie większa wytrzymałość – taki model wytrzyma najróżniejsze akrobacje. Nie nadaje się jednak dla początkujących, ponieważ nie jest już tak zwrotny i komfortowy w użytkowaniu, jak ten rekreacyjny.

Hulajnoga dla dziecka – wybór pod kątem wieku

Gdy już zastanawiamy się nad tym, jaka hulajnoga dla dziecka będzie idealna, to nie możemy zapomnieć o kwestii wieku. Jaki sprzęt kupuje się dla przedszkolaka, a jaki dla dziecka w wieku szkolnym?

Dla maluszka

Hulajnogi dla najmłodszych dzieci łatwo rozpoznać – charakteryzują się między innymi tym, że są bardzo kolorowe, szerokie i mają trzy koła. Dzięki temu ryzyko upadku jest minimalne, a malec czuje się pewnie w trakcie pokonywania pierwszych kilometrów.

Dla starszaka

Jeśli dziecko ma już 5 lat, można zaproponować mu hulajnogę na dwóch kołach – smyk nie powinien mieć większych problemów ze złapaniem równowagi. Jeszcze starsze dziecko może mieć już całkiem wąską podstawę na stopę (tzw. deckę).

Hulajnoga dla dziecka – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Rynek jest niemal dosłownie zalany różnego typu hulajnogami, jednak wiele produktów nie spełnia oczekiwań rodziców. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny zakup, należy zwrócić uwagę na:

Regulację hulajnogi

Hulajnoga dla dziecka powinna służyć długo, ale nie trzeba (a nawet jest to niewskazane) kupować jej w rozmiarze „na zapas” – o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór modelu, który będzie miał regulowaną wysokość kierownicy.

Hamulec w hulajnodze

Zazwyczaj jest to hamulec tylny – aby się zatrzymać, dziecko musi po prostu dotknąć koła. To w zupełności wystarczy, aczkolwiek można jeszcze poszukać hulajnogi ze wzmocnionym systemem hamowania.

Ramę w hulajnodze

Zasada jest prosta – dobra hulajnoga dla dziecka to hulajnoga lekka. W przypadku pojazdów dla najmłodszych oznacza to plastikową ramę, z kolei hulajnogi dla starszaków powinny być aluminiowe. 

Koła

Najmniej trwałe są kola plastikowe – niestety, szybko pękają, przez co sprzęt oczywiście nie nadaje się do użytku. Kauczukowe są nieco bardziej odporne na ścieranie i mocno „trzymają się” podłoża.

Jednak wielu rodziców twierdzi, że zdecydowanie najwygodniejsza i najbezpieczniejsza hulajnoga dla dziecka to ta na dmuchanych oponach na felgach.

Obicie rączek

Jeśli wybraliśmy już kilka modeli i nadal nie wiemy, jaka hulajnoga dla dziecka będzie tą najlepszą, warto zwrócić uwagę na rączki. Powinny być pokryte albo gąbką, albo innym materiałem, który będzie wchłaniał pot i tym samym zapobiegał ślizganiu się dłoni. 

Opcję 2 w 1

Najlepsza hulajnoga dla dziecka w wieku przedszkolnym to taka, która w mgnieniu oka może zmienić się w… mały rower. Ceny takich modeli nie należą do najniższych, ale to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy malec chce na chwilkę usiąść.

Hulajnoga dla dziecka – jakie akcesoria?

Niestety, nawet na najlepszej hulajnodze dziecko może stracić równowagę, czego konsekwencją zwykle są bolesne otarcia skóry, albo, co gorsza, stłuczenia głowy. Dlatego wraz z hulajnogą należy zakupić akcesoria zwiększające bezpieczeństwo smyka. 

Przede wszystkim będzie to kask, który ochroni głowę malca przed niebezpiecznymi urazami. Należy zwrócić uwagę na to, aby miał on odpowiedni rozmiar – jeśli będzie zbyt duży lub za mały, nie spełni dobrze swojej roli, a przy tym będzie niewygodny.
Dobrym pomysłem jest także zakup specjalnych ochraniaczy, które zapobiegną nie tylko bolesnym otarciom, ale nawet i poważniejszym uszkodzeniom stawów.