Data publikacji:

Kiedy kłaść dziecko na brzuchu?

Kiedy świeżo upieczeni rodzice wracają z maluszkiem do domu, mają zazwyczaj pełną głowę wątpliwości. Dotyczą one nie tylko spraw ogólnych, takich jak karmienie, sen czy przewijanie noworodka, ale również np. kwestii związanych z układaniem go na brzuszku. Czy to naprawdę potrzebne? Co z niewygojonym kikutem po pępowinie? I co robić, gdy malec protestuje? Sprawdź, kiedy kłaść dziecko na brzuchu i poznaj odpowiedzi na pozostałe pytania.
kiedy kłaśc dziecko na brzuchu

Dlaczego dziecko powinno leżeć na brzuszku?

Leżenie na brzuszku uważane jest za bardzo korzystne dla rozwoju dziecka. Pozycja ta sprzyja budowaniu siły mięśni całego ciała oraz rozwijaniu koordynacji ruchowej – ma to duże znaczenie w kontekście zbliżających się etapów pełzania, raczkowania i chodzenia.

Dzieci, które często leżą na brzuszku, rzadziej mają nieprawidłowo ukształtowane (spłaszczone) główki. Poza tym pozycja ta ułatwia wydalanie gazów, co przekłada się na zmniejszenie nasilenia kolek.

Jak widać, korzyści jest naprawdę sporo. Pozostaje zatem pytanie – kiedy kłaść dziecko na brzuchu?

Kiedy pierwszy raz położyć noworodka na brzuchu?

Jeśli zastanawiasz się, od kiedy można kłaść dziecko na brzuchu, to mamy dla ciebie doskonałą wiadomość – obejdzie się bez liczenia dni czy tygodni. Dziecko można kłaść na brzuchu już od pierwszego dnia jego życia (co zresztą często dzieje się na sali porodowej, gdy maluszek umieszczany jest na brzuchu mamy).

Od kiedy kłaść dziecko na brzuchu, jeśli kikut pępowiny nie odpadł?

Jednym z częstych pytań, które zadają świeżo upieczeni rodzice, brzmi: „Kiedy kłaść dziecko na brzuchu – przed odpadnięciem kikuta pępowiny czy dopiero po?”. Skoro maluszek może przebywać w takiej pozycji już od pierwszego dnia życia, to odpowiedź nasuwa się sama – kikut pępowiny w niczym nie przeszkadza.

Nie martw się – nawet jeżeli kikut trzyma się jeszcze całkiem solidnie, to z pewnością dziecko nie odczuje żadnych dolegliwości z powodu leżenia na brzuszku. Poznasz to zresztą po jego samopoczuciu – jeśli nie będzie płakać, a jedynie podejmie próby utrzymania główki i rozejrzenia się, to znaczy, że wszystko jest w porządku.

Kiedy kłaść dziecko na brzuchu po jedzeniu?

A może zastanawiasz się, kiedy kłaść dziecko na brzuchu po jedzeniu? Oczywiście w żadnym razie nie należy robić tego bezpośrednio po posiłku – będzie to dla malca wyjątkowo nieprzyjemne i przyczyni się do zwrócenia części pokarmu. Z drugiej strony – głodny noworodek również nie będzie miał ochoty „trenować”, zatem odstęp czasowy nie powinien być zbyt długi. Zakłada się, że maluszka można położyć na brzuchu godzinę po jego posiłku.

Jak długo dziecko może leżeć na brzuchu?

Nie istnieją żadne „górne limity” czasowe, jeśli chodzi o leżenie dziecka na brzuchu. W tej kwestii należy kierować się przede wszystkim zachowaniem maluszka. Jeśli nie płacze, jest spokojny i próbuje się rozglądać, nie zmieniaj mu pozycji. Gdy jednak noworodek daje ci sygnały, że ma już dość tej „zabawy”, ostrożnie przewróć go na brzuszek lub weź go na ręce – nic na siłę.

Układanie dziecka na brzuchu – na co zwrócić uwagę?

Ważne jest nie tylko to, kiedy kłaść dziecko na brzuchu, ale także – by robić to poprawnie. Przede wszystkim pamiętaj, że:
  • dziecko powinno leżeć na stabilnym, ale nie na twardym podłożu – zwłaszcza jeśli główka mu czasem „opada”; idealnie sprawdzą się piankowe maty, odradza się natomiast układania dziecka na brzuchu na kanapie czy łóżku sypialnianym,
  • dziecko, które leży na brzuszku, musi być pod stałą opieką rodzica – nie spuszczaj malca z oczu,
  • kiedy dziecko zacznie już troszkę lepiej widzieć, podsuwaj mu nietłukące się lusterko – zachęci je to do „treningu”.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.