Data modyfikacji:

Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy?

Noworodki to bardzo zróżnicowana grupa wiekowa, ponieważ noworodkiem jest zarówno dziecko, które przyszło na świat w 36. tygodniu ciąży, jak i to, które urodziło się w 24. tygodniu trwania ciąży. Dzięki postępowi medycyny, dzieci o masie urodzeniowej 500 gramów mają szansę na normalne życie. Sprawdź, od którego tygodnia trwania ciąży dziecko ma szanse na przeżycie po przedwczesnym porodzie. Dowiedz się, w którym tygodniu trwania ciąży płuca są dostatecznie rozwinięte, by maluch miał szansę na zdrowe życie po porodzie.
najniebezpieczniejszy tydzień ciąży

Przeczytaj również: Wysokie ciśnienie w ciąży. Jakie są przyczyny i objawy?

Który tydzień ciąży jest najbardziej niebezpieczny?

Najbardziej niebezpieczny okres ciąży to pierwszy trymestr, czyli okres od 1. do 13. tygodnia trwania ciąży. Ryzyko poronienia jest wówczas największe. Według statystyk, drugi trymestr jest bezpieczniejszy a najmniejsze ryzyko śmierci płodu stwierdza się w trzecim trymestrze.
Pierwszy trymestr ciąży jest najbardziej niebezpieczny. Co ważne, do samoistnych poronień dochodzi często, choć sama kobieta nie zawsze jest tego świadoma. Poronienie przed 6. tygodniem ciąży jest często uznawane po prostu za krwawienie miesiączkowe.

Dzieci urodzone przedwcześnie, przed 23. tygodniem życia, mają znikome szanse na przeżycie, ponieważ ich płuca nie są wówczas dostatecznie rozwinięte i nawet intensywna terapia po porodzie nie jest w stanie sprawić, by wymiana gazowa przebiegała chociażby na dostatecznym poziomie.
Objawy, które mogą świadczyć o poronieniu lub przedwczesnym porodzie:
  • krwawienie z pochwy lub plamienie – może świadczyć o tym, że ciąża rozwija się nieprawidłowo, szyjka rozwiera się za szybko lub problem dotyczy łożyska,
  • silny, przeszywający ból w podbrzuszu – to charakterystyczny objaw ciąży pozamacicznej lub odklejenia się łożyska,
  • rytmiczne skurcze macicy – mogą świadczyć o przedwczesnym porodzie,
  • brak ruchów dziecka przez kilka godzin w trzecim trymestrze – mogą świadczyć o obumarciu płodu, ale może to też być objaw przyjęcia niektórych leków.

Który tydzień ciąży jest już bezpieczny?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, bo dla każdego coś innego kryje się za słowem „bezpieczny”. Dla jednych rodzin będzie to moment, w którym dziecko ma wykształcone wszystkie narządy i będzie w stanie samodzielnie funkcjonować od razu po porodzie. Dla innych oznacza to moment, w którym dziecko urodzone przedwcześnie będzie miało szansę na przeżycie.
Z zupełnie innymi problemami będą musieli się mierzyć rodzice tzw. „późnych wcześniaków”, czyli dzieci, które przyszły na świat między 34. a 36. tygodniem trwania ciąży oraz rodzice dzieci, które urodziły się np. między 24. a 28. tygodniem trwania ciąży. Maluchy, które urodziły się przed 28. tygodniem ciąży to tzw. „wczesne wcześniaki”.

Dzięki postępowi nauki i medycyny, obecnie możliwe jest ratowanie wcześniaków, które urodziły się po 23. tygodniu ciąży, chociaż istnieją także przypadki, gdy dzieci urodzone w 21. czy 22. tygodniu także udało się uratować. To niewiarygodne, ale dzieci mieszczące się dłoni, które ważą około 500-750 gramów, są w stanie normalnie funkcjonować w przyszłości. Szanse na przeżycie dzieci urodzonych po 23. tygodniu życia szacuje się na około 60%. Wiele z nich może też borykać się z powikłaniami, które będą wynikały z przedwczesnego urodzenia. Mogą to być problemy z widzeniem, upośledzenie psychoruchowe lub intelektualne oraz wiele innych. Najważniejsze jednak jest to, że mają szansę na normalne życie.

Opieka nad wcześniakiem w szpitalu

Lekarzem, który zajmuje się wcześniakami jest neonatolog. Najważniejszym zadaniem oddziału intensywnej terapii noworodkowej jest ustabilizowanie maluszka i zapobiegnięcie niewydolności krążeniowo-oddechowej. Dziecko może zostać umieszczone w inkubatorze, w którym będzie miało zapewnioną stałą, wyższą (w porównaniu do temperatury otoczenia) temperaturę i może też być podłączone do respiratora.
Autorka: Natalia Ciszewska