Data publikacji:

Łupież u dziecka. Przyczyny, objawy i leczenie

Łupież zwykle kojarzy się z osobami dorosłymi, jednak nieprzyjemna dolegliwość może pojawić się już u dzieci. Zwykle jego pierwsze objawy są zauważalne u kilkulatków, a przyczyną choroby jest nieprawidłowa pielęgnacja delikatnej skóry głowy. Jeśli łupież u dziecka nasila się i nie znika po zmianie szamponu lub częstości mycia głowy, jego powodem może być zakażenie wirusowe lub grzybicze. Dowiedz się więcej o łupieżu u dzieci.
Dziecko

Czym jest łupież?

Mianem łupieżu określa się chorobę skóry, która objawia się silnym łuszczeniem naskórka. Naskórek może odchodzić od skóry całymi płatami lub niewielkimi fragmentami, które charakterystycznie osypują się na ramionach i karku. Większe płaty często pozostają na włosach. Ich usunięcie jest możliwe jedynie w czasie czesania gęstym grzebieniem. Zdarza się, że łupież atakuje inne części ciała i pojawia się również na ramionach lub szyi.

U kogo występuje łupież?

Łupież może pojawić się w każdym wieku. Najrzadziej obserwuje się go u niemowląt, u których częściej występują inne problemy ze skórą głowy, np. ciemieniucha. Łupież u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym jest niezbyt powszechny, jednak już w okresie dojrzewania pojawia się okresowo u większości nastolatków.
Łupież u dziecka z reguły jest wynikiem błędów w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do mycia włosów, odżywek z syntetycznymi związkami i zbyt częste mycie głowy powodują nadmierne wysuszenie naskórka i jego nasilone łuszczenie. Jak pozbyć się łupieżu u dziecka w takiej sytuacji? Zwykle wystarczające jest zastosowanie innego szamponu do codziennej pielęgnacji i rzadsze mycie głowy. Dzięki temu skóra regeneruje się, a naskórek przestaje być pobudzany do intensywnego złuszczania.

Przyczyny łupieżu u dziecka

Prócz najpowszechniejszych błędów w pielęgnacji skóry głowy łupież u dziecka występuje z powodu zaburzeń hormonalnych. W okresie dojrzewania dochodzi do dużych wahań hormonów płciowych, co sprzyja nadmiernemu wydzielaniu łoju. Często zauważa się wtedy u nastolatków łupież tłusty. Jego leczenie polega na ograniczeniu łojotoku i normalizowaniu stanu skóry.
Jakie są inne przyczyny łupieżu u dzieci? Choroba może być wynikiem:
  • długiej ekspozycji na nadmierne słońce,
  • zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego,
  • stresu,
  • zakażenia drożdżakami,
  • zakażenia wirusowego,
  • zakażenia grzybem Malassezia furfur.

Jak leczyć łupież u dziecka?

W przypadku dzieci leczenie łupieżu wygląda podobnie jak u dorosłych. Choroba wywołana przez nieprawidłową pielęgnację skóry, ekspozycję na słońce lub przesuszenie naskórka powinna być leczona domowymi sposobami. Przede wszystkim ważne jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do skóry głowy ze skłonnościami do występowania łupieżu. Ponadto powinno się zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały. Powinno się też unikać przegrzewania skóry, zakładając dziecku czapki z naturalnych, przewiewnych włókien.
Domowe sposoby na łupież u dziecka polegają na stosowaniu odżywek i wcierek, które głęboko nawilżają skórę głowy i łagodzą stany zapalne. Po myciu i spłukaniu włosów wodą można wypłukać je dodatkową szklanką wody z dodatkiem dwóch łyżek octu. W przypadku nasilonych objawów taką mieszankę wciera się bezpośrednio w skórę głowy. Zamiast wody i octu do przygotowania wcierki można wykorzystać sok z cytryny.
Co na łupież u dziecka zadziała w przypadku zakażenia wirusowego lub grzybiczego? Zwykły łupież u dziecka, jeśli domowe sposoby zawiodą, leczy się za pomocą szamponów ze środkami grzybobójczym. Są to leki z zawartością ketokonazolu lub cyklopiroksolaminy. W ich składzie znajdzie się również siarczek selenu i pirytonian cynku. Dodatkowo walkę z drożdżakami wywołującymi łupież u dziecka wspiera się poprzez stosowanie preparatów z witaminą A i kwasem salicylowym. Ponadto środki przeciwłupieżowe powinny mieć właściwości hipoalergiczne. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, które cierpią na atopowe zapalenie skóry lub alergię.
Jeśli nadmierne łuszczenie naskórka ma podłoże wirusowe, najczęściej mówi się o łupieżu Gilberta. Jest to choroba, która dotyka dzieci mające z reguły więcej niż 10 lat. Jej objawy nasilają się wiosną i jesienią. Ogniska zapalne są pokryte w środku łuskami i występują głównie na tułowiu. Podobne zmiany pojawiają się następnie w innych miejscach na skórze, a ich charakterystyczną cechą jest brak świądu.

W przypadku łupieżu Gilberta nie istnieje leczenie przyczynowe. Organizm sam zwalcza chorobę. Jedyne leczenie polega na łagodzeniu objawów. W tym celu stosuje się kosmetyki o działaniu nawilżającym i regenerującym naskórek oraz ewentualne leki przeciwhistaminowe.

Łupież pstry u dzieci

Jedną z odmian łupieżu jest łupież pstry, który wywołuje grzyb Malassezia furfur. Choroba objawia się występowaniem brunatnych plam na karku, plecach, ramionach i w górnej części klatki piersiowej. Powierzchnia zmian łuszczy się i swędzi. Brak leczenia może doprowadzić do powstania blizn.
Łupież pstry u dzieci leczy się za pomocą preparatów grzybobójczych. Nakłada się je miejscowo na zajęte chorobowo części ciała. Dodatkowo powinno się sięgnąć po mydła z zawartością kwasu salicylowego i preparaty zawierające pityronian cynku lub cyklopirox. W przypadku niezadowalających efektów leczenia miejscowego, dermatolog może zalecić na łupież pstry stosowanie leków doustnych. Podczas ich przyjmowania powinno się sięgać po leki o działaniu osłonowym, które zabezpieczą wątrobę i nerki przed negatywnym wpływem farmaceutyków zwalczających grzyby.
Autor: Monika Kocher