Data modyfikacji:

Pokój chłopca - inspiracje, aranżacje i pomysły

Jak urządzić pokój dla chłopca? O czym pamiętać szykując pokoik dla niemowlaka, a jak zaaranżować pokój dla kilkulatka lub starszego chłopca? Jeśli szukasz pomysłu na pokój chłopca, poznaj garść inspiracji.

pokój chłopięcy

Pokój dla niemowlaka

Pokój niemowlaka tak naprawdę musi spełniać potrzeby dziecka i rodzica. Niesamodzielny maluch w zasadzie korzystać będzie jedynie z łóżeczka – reszta wyposażenia to w gruncie rzeczy udogodnienia dla rodziców.

Czytaj również: Półka na książki dla dzieci

Na początek skupmy się na wspomnianym już łóżeczku. Najlepiej jest wybrać model, który będzie rósł wraz z dzieckiem. Przede wszystkim chodzi o możliwość regulacji wysokości położenia materaca. W pierwszych miesiącach życia dziecka największą wygodę zapewni wysoko położony materac, ponieważ rodzice nie będą musieli nisko się schylać, aby odłożyć niemowlaka. Z czasem położenie materaca zostanie obniżone, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Później przyjdzie czas na demontaż bocznych szczebli łóżka, aby maluch mógł z niego samodzielnie wychodzić.

Przeczytaj również: Jakie krzesło do biurka dla dzieci: ranking

Kolejny element to komoda z przewijakiem. Dobrym rozwiązaniem są modele, w którym przewijak można z czasem zdemontować, przez co mebel będzie funkcjonalny również wtedy, gdy dziecko będzie starsze. Do tego dodać trzeba też lampkę emitującą subtelne światło, która przyda się podczas nocnego karmienia i usypiania malucha. Ciekawym pomysłem są lampki ścienne lub stołowe w kształcie zwierzątek lub postaci z kreskówek. W pokoju dla niemowlaka warto uwzględnić również wygodny fotel do karmienia. Na pewno się przyda podczas nocnych pobudek.

Pokój dla kilkuletniego chłopca

W pokoju chłopca, który liczy sobie już kilka lat, obok głównej funkcji wypoczynkowej, jaką pełnić ma pokój malucha, naczelną ideą, jaka powinna przyświecać aranżacji tego pomieszczenia, jest dobra zabawa. Zanim maluch zacznie swoją przygodę z edukacją na szczeblu szkolnym, to właśnie przez zabawę poznawać będzie świat, dlatego warto tak urządzić pokój chłopca, aby sprzyjał miłemu i twórczemu spędzaniu czasu.

Jak to zrobić? Warto zdać się na zasady pedagogiki wypracowane przez Marię Montessori. Włoska pedagog postulowała, aby tak aranżować przestrzeń wokół dzieci, aby najbliższe otoczenie wspierało ich wszechstronny rozwój, zarówno intelektualny, jak i fizyczny czy kulturalny, poprzez spontaniczną zabawę.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, jeśli chcesz urządzić pokój dla kilkuletniego chłopca zgodny z ideą pedagogiki Montessori, wnętrze musi być przystosowane do wzrostu i wieku dziecka. Wszystkie meble w pomieszczeniu, czyli łóżko, krzesełka, foteliki, stoliki, regały, a nawet półki i wieszaki powinny znajdować się na takiej wysokości, aby dziecko miało do nich swobodny dostęp.

To pozwala zlikwidować niepotrzebne bariery, które mogłyby hamować dzieci w spontanicznej zabawie. I co więcej, nisko osadzone meble minimalizują ryzyko bolesnego upadku.

Kolejny element układanki, którą tworzy aranżacja pokoju chłopca zgodnie z ideami Montessori, to uporządkowana przestrzeń. Zaplanuj w pokoju dużo miejsca do przechowywania.

Zdaj się na zasobniki na nawet najdrobniejsze akcesoria, jak kredki, klocki itd., zaplanuj przechowywanie większych zabawek i ubrań. Warto też pamiętać o zachowaniu umiaru i minimalistycznym podejściu do gromadzenia dziecięcych akcesoriów. To również sprzyja utrzymaniu porządku.

Sercem pokoju kilkuletniego chłopca będzie miejsce do zabaw. To może być wygodna leżanka z dołączonym baldachimem, namiot tipi wyłożony w środku stosem miękkich poduszek czy niskie łóżko np. w modnej ramie przypominającej domek.

Do tego należy dodać jeszcze dekoracje. W tym przypadku świetnie sprawdzają się te inspirowane naturą. Tekstylia, jak poduszki, kocyki czy pościel zdobiona motywami zwierzątek, liści lub drzew to modny dodatek, który dodatkowo prezentuje się świetnie.

Pokój dla 10-letniego chłopca

W pokoju chłopca w wieku około 10 lat ważne jest nie tylko miejsce do zabawy, ale też do nauki. W pokoju powinno zatem znaleźć się spore biurko, na którego blacie będzie wystarczająco dużo miejsca na książki, zeszyty, komputer i inne akcesoria niezbędne do nauki i zabawy. Duży stolik lub biurko to również element zaczerpnięty z pedagogiki Marii Montessori.

Chłopiec w tym wieku najpewniej ma już przynajmniej kilka zainteresowań i pasji, dlatego dobrze zaplanuj system przechowywania. W praktyce świetnie sprawdzają się meble modułowe i kubiki, których układ można dostosować do indywidualnych potrzeb oraz warunków architektonicznych wnętrza.

Nie zapominaj też o dobrej zabawie – dziecko w wieku szkolnym swój własny pokój również wykorzystuje jako miejsce zabaw. Ciekawym urozmaiceniem mogą być drabinki czy mini ścianka wspinaczkowa.

Jak pomalować pokój chłopca?

W pokoju dziecięcym nie ma miejsca na nudę, dlatego jeśli szukasz ciekawego pomysłów na pokój dla chłopca, zdecydowanie postaw na kolor.

Modnym rozwiązaniem jest pokój chłopca w stylu skandynawskim, czyli neutralna baza, np. szarość czy beż lub delikatne pastelowe odcienie, uzupełnione o intensywniejsze kolory zarezerwowane dla dodatków. Neutralne kolory to dobre tło dla pozostałych elementów wystroju.

Chociaż może się wydawać, że to nudne i zachowawcze rozwiązanie, warto patrzeć na pokoju dla chłopca jako na kolorystyczną układankę, która składa się z wielu elementów.

Bardzo pomocna może być tu zasada balansu kolorystycznego 60:30:10. Te proporcje wyznaczają podział kolorystyczny w pomieszczeniu. 60 % stanowić będzie wspomniana już baza, czyli neutralny kolor, z którym dobrze komponować się będzie większość barw. 30% to kolor uzupełniający. Powinien być intensywniejszy, ponieważ urozmaici stylizację. To może być np. modna barwa musztardowa, zieleń, granat czy błękit – kolory te świetnie pasują do aranżacji pokoju chłopca.

Ostatnie 10% kolorystycznej układanki to najintensywniejsza barwa, którą przemycisz do stylizacji za pomocą dodatków. 

Tapeta do pokoju chłopca

Tapety świetnie sprawdzają się w stylizacji dziecięcych pokoików, niezależnie od wieku lokatora. Co ciekawe, wiele z nich będzie dobrze służyć nawet wtedy, gdy maluch już podrośnie. Na jakie tapety warto zwrócić uwagę?

Tapety w stylu skandynawskim – najczęściej mają stonowane tło, czyli kolor biały, szary lub pastelowy i zdobią je minimalistyczne wzory. 

Tapety z leśnymi zwierzętami – to bardzo modne rozwiązanie, które nie tylko świetnie wygląda, ale może też dodatkowo wzbudzić dziecięce zainteresowania naturą. Tapety tego typu z reguły charakteryzują się intensywną kolorystyką i wzornictwem, ale w sprzedaży można spotkać też subtelniejsze modele.

Tapety z geometrycznym wzorem – to uniwersalne rozwiązanie, które dobrze komponuje się z różnymi wnętrzarskimi stylami. Motywy geometryczne, np. romby, krzyżyki czy kropki na tapecie do pokoju chłopca dają harmonijne wrażenie i stanowią świetne tło dla pozostałych elementów wystroju.

Jeśli obawiasz się, że tapeta zdominuje stylizację pomieszczenia, a zbyt intensywny wzór wprowadzi wrażenie chaosu, warto zdać się na sprawdzony wnętrzarski trik, jakim jest miejscowe zastosowanie tapety. Można ją wykorzystać na jednej ze ścian w  pokoju chłopca, np. na tej, na której znajdują się drzwi, do której przysunięte jest biurko lub łóżko. Dzięki temu tapeta nie zdominuje stylizacji i jednocześnie pozwoli podkreślić daną strefę w pomieszczeniu.