Data modyfikacji:

Maria Montessori i jej książki dla najmłodszych

Metoda Montessori pomaga dzieciom w uczeniu się, rozwija samodzielność i kreatywność – dlatego coraz więcej rodziców wybiera przedszkola i szkoły Montessori. Ale można też wspierać dzieci w domu – jak? Korzystając z książek Montessori.
książki Montessori
Maria Montessori zrewolucjonizowała nauczanie początkowe. Dlaczego jej podejście odniosło tak wielki sukces? Włoska nauczycielka pracując m.in. z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo, odkrywała, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego należy skupić się na jego zainteresowaniach i wspierać w indywidualnym ich rozwijaniu. Grupy w jej szkole były mieszane wiekowo, ponieważ uznała, że różnorodność najbardziej przypomina prawdziwą rzeczywistość i najbardziej sprzyja rozwojowi, dlatego we współczesnych placówkach montessoriańskich nie ma  podziału na grupy wiekowe. Uczniowie sami planują dzień i tydzień, wybierając, czego będą się uczyć, a to z kolei uczy samodzielności, organizacji pracy i odpowiedzialności za decyzje.
Zanim zdecydujesz się na szkołę Montessori dla dziecka, możesz samodzielnie wdrożyć kilka metod pracy w swoim otoczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele książek podpowiadających, jak wspierać rozwój i uczenie się dzieci także w domu i środowisku rodzinno-rówieśniczym. Niektóre stworzono specjalnie dla dzieci, a inne skierowane są do rodziców i podpowiadają, jak zorganizować przestrzeń wokół dziecka, by wspierać radość uczenia się i odkrywania rzeczywistości. Można też kupić zabawki Montessori.

Metoda Montessori w domu – zacznijmy od rodziców

Na początek seria dla rodziców: książka „Metoda Montessori – naucz mnie robić to samodzielnie” (wydawnictwo RM) to podręczniki dla opiekunów, którym zależy, by dziecko dosłownie na każdym kroku obcowało z pedagogiką słynnej Włoszki.

Najmłodszym dedykowana jest część wprowadzająca („Wprowadzenie dla rodziców”), starsze maluchy skorzystają z części „Metoda Montessori do trzeciego roku życia”, a dzieciom szkolnym i młodszym nastolatkom polecana jest książka „Metoda Montessori od 6 do 12 lat”. W każdej z nich rodzice znajdą wiele inspiracji do takiego zorganizowania codziennej nauki, by jak najlepiej wspierać dzieci w radosnym i kreatywnym uczeniu się.


Przeczytaj także:  Książki o wychowaniu - polecane tytuły


Wyjątkową pozycją dla rodziców jest swego rodzaju podręcznik pt. „Montessori w twoim domu. Przewodnik dla rodziców małych dzieci, chcących wychować ciekawych świata i odpowiedzialnych ludzi” (wyd. Bukowy Las).

Znajdują się w nim nie tylko informacje o tym, z jakich materiałów powinny być zrobione zabawki oraz na jakiej wysokości umieścić półki (na takiej, by dziecko samodzielnie mogło sięgać po wszystkie pomoce), ale książka podpowiada też coś o wiele ważniejszego, niż tylko otoczenie: jak w relacji z dzieckiem budować jego pewność siebie i indywidualność, a także m.in. jak zachować spokój, gdy zabraknie go trzylatkowi.

Uczy też, jak patrzeć na świat z perspektywy malucha, a za sprawą swej pięknej, minimalistycznej i wysmakowanej szaty graficznej sama jest wizytówką tego, jak powinno się zorganizować przestrzeń w duchu pedagogiki montessoriańskiej.

Metoda Montessori w domu dla najmłodszych: 1-3 lata

Ciekawą pozycją dla najmłodszych jest seria „Obrazkowa księga Montessori”. Małe książeczki w twardej oprawie zabierają dziecko w podróż – w części o emocjach jest to wyprawa na sześć planet, którą prowadzi Łukasz i jego kot Orion. Mały czytelnik poznaje najważniejsze emocje, uczy się je nazywać, a dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym – oswajać. W części o przyrodzie dziecko ma szansę zainteresować się zmianami w naturze, porami roku, a także poznać nowe gatunki zwierząt i roślin.

Ciekawą pozycją dla bardzo małych dzieci jest też wydawana przez wydawnictwo Olesiejuk seria „Montessori – sam odkrywaj świat: Moja pierwsza książka o...”. Dzięki niej w przyjazny sposób dziecko uczy się rozpoznawać kolory, kształty i liczby, a za sprawą prostych i pobudzających kreatywność ćwiczeń ma szansę rozwijać umiejętności poznawcze.

Moja kolekcja Montessori dla przedszkolaków: 4-7 lat

Starszym dzieciom w wieku przedszkolnym w uczeniu się może pomóc seria książek „Moja kolekcja Montessori”. Dzięki pokazaniu zwykłych, codziennych sytuacji książeczki wspierają  usamodzielnianie się i wzmacniają wiarę we własne siły dziecka.

Książki Montessori w języku angielskim

Metodą Montessori można też wspierać naukę języków obcych, np. angielskiego. Bardzo dobrze opracowaną i jednocześnie zaciekawiającą dzieci książką jest tytuł „My first Montessori activity book” wydana przez wydawnictwo Egmont.

Z książką tą opiekun może zachęcić dziecko do poznania nowych słówek, głównie za sprawą piosenek, które są sugerowane w książce, a które trzeba samodzielnie znaleźć w sieci. W podręczniku jest też wiele kart do gier, które dziecko może samodzielnie zrobić, np. popularne memory ze słownictwem ułożonym tematycznie.