Data modyfikacji:

Książki dla dzieci w duchu Montessori

Pedagogika Marii Montessori ostatnimi laty stała się modna. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przedszkola i powstają książki z tym słynnym nazwiskiem w nazwie. Niestety, często niewiele mają wspólnego z założeniami opracowanymi przez włoską lekarkę. Żeby określić, czy dana pozycja jest zgodna z duchem Montessori, książka musi przede wszystkim pokazywać świat takim, jaki jest, w dostosowany do dziecka sposób. Rynek wydawniczy obfituje w ciekawe tytuły dla dzieci. Które z nich są warte przeczytania?
książki dla dzieci w duchu Montessori

Literatura w stylu Montessori – książka o prawdziwym życiu

Według Marii Montessori książka, którą pokazujemy i czytamy dziecku, powinna objaśniać świat, zapoznawać ze słownictwem i realnymi obrazami. To jedno z najważniejszych założeń tej pedagogiki. Jej twórczyni była zdania, że dzieci do osiągnięcia wieku szkolnego nie mają na tyle rozwiniętego myślenia abstrakcyjnego, by odróżnić fikcję od rzeczywistości, a ich mieszanie prowadzi do niepotrzebnego komplikowania dziecięcego świata. Dodatkowo może też pogłębiać lęki i osłabiać poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy wprowadzone zostaną odbiegające od rzeczywistości wątki, takie jak mówiące zwierzęta, nadprzyrodzone moce lub niemożliwe wydarzenia, dziecko mniej interesuje się otaczającym je prawdziwym światem. Tymczasem w pierwszych latach życia jego umysł jest niezwykle chłonny i może przyswoić ogromną ilość wiedzy, jeśli tylko nic nie staje mu na przeszkodzie.

O czym może opowiadać książka w stylu Montessori? Sprawdzą się pozycje popularnonaukowe, ale nie tylko. Doskonałym wyborem będzie literatura obyczajowa dla dzieci, czyli opowiadania i krótkie powieści dla najmłodszych, opisujące przygody i przeżycia ich rówieśników. Fikcję można wprowadzać dopiero w okresie wczesnoszkolnym, obserwując uważnie, czy dziecko jest na to gotowe.

Piękne i mądre książki w duchu Montessori

Żeby uznać ją za zgodną z pedagogiką Montessori, książka powinna być piękna, ponieważ dzieci należy otaczać ładnymi przedmiotami, kształtując w ten sposób ich gust i zmysł estetyczny. Rodzice i nauczyciele powinni pieczołowicie dobierać tytuły do dziecięcej biblioteczki, sięgając wyłącznie po książki wysokiej jakości, zarówno pod kątem graficznym, jak i językowym oraz merytorycznym.

Podążanie za dzieckiem

Szacunek do dziecka i podążanie za jego zainteresowaniami to ważny element pedagogiki Montessori. Książka, którą oferujemy najmłodszym, powinna odpowiadać na ich potrzeby i poruszać tematy, które aktualnie są numerem jeden w dziecięcym świecie. Ucząc się tego, co nas interesuje, wiedzę chłoniemy, nawet tego nie zauważając.

Najciekawsze książki w duchu Montessori dla dzieci

Po książki mogą sięgać już najmłodsze dzieci, dzięki czemu przyzwyczajamy maluchy do przeglądania obrazków i odnoszenia tego, co widzą, do stopniowo rozszerzającego się świata pojęć. Początkowo będą to tekturowe książeczki, w których znajduje się jeden wyraźny obrazek na jednolitym tle, stopniowo może pojawić się krótki tekst, którego wraz z wiekiem powinno być coraz więcej. Szukasz konkretnych propozycji?

„Ilustrowany inwentarz”

Już najmłodsze dzieci dopytują o nazwę każdego ptaka, kwiatu czy zwierzaka. Jeśli nie zgasimy ich zapału, pozostają ciekawe świata i w tempie błyskawicy rozszerzają swoje słownictwo oraz wiedzę o świecie. Seria ilustrowanych inwentarzy jest bardzo estetyczna, lubią je przeglądać dzieci i dorośli w każdym wieku. To olbrzymia porcja wiedzy i uczta dla oczu. Te pozycje są wprost stworzone dla pedagogiki Montessori, a każda książka, która ukazała się w serii to prawdziwy majstersztyk.

Seria o Toli

Zima, wiosna, lato i jesień spędzone z Tolą są pełne rodzinnego ciepła i realnych, codziennych wydarzeń. Te spokojne i stonowane opowiadania są idealne dla wrażliwych dzieci, sprawdzają się również jako element wyciszenia przed snem. Poznajemy w nich świat widziany oczami zwyczajnej, a jednocześnie niezwykłej dziewczynki, której nie da się nie lubić. Oprócz serii z porami roku ukazały się również książki: „Tola na biwaku”, „Tola w przedszkolu” oraz „Tola na wsi”.

„Jadzia Pętelka i Staś Pętelka”

Seria o Jadzi przeznaczona jest dla najmłodszych, natomiast o jej starszym bracie, Stasiu, ma zdecydowanie więcej tekstu i przypadnie do gustu przedszkolakom. Urocze rodzeństwo ma problemy, przygody i przeżycia, z którymi dzieci z łatwością się utożsamią. Książki przedstawiają codzienne życie sympatycznej rodziny Pętelków, do której należą: mama, tata, Staś, Jadzia i ich pies Pirat, a od niedawna również nowy braciszek – Szczepan.

„Mądra Mysz”

Niemiecka seria „Mądra Mysz” obejmuje między innymi wypełnione po brzegi wiedzą książki o zawodach, a także o przygodach Zuzi oraz Maksa. Każda z pozycji jest całkowicie zgodna z założeniami Marii Montessori. Książkę o maszyniście, pracowniku budowy lub lekarzu możesz podsunąć dziecku, które zaczyna interesować się konkretnym tematem, natomiast codzienność Zuzi lub Maksa oswaja najmłodszych z różnymi trudnymi tematami takimi jak pierwszy dzień w przedszkolu lub kłótnia z przyjacielem.

Seria o Gabrysiu

Cóż może być bardziej w duchu Montessori niż książka z prawdziwymi, pięknymi ilustracjami? Tym właśnie są przygody chłopca, który poznaje świat – „Gabryś w lesie”, „Gabryś na wsi”, „Gabryś nad jeziorem” i „Gabryś w domu”. W tych krótkich, kartonowych książeczkach maluchy mogą przyjrzeć się codzienności swojego rówieśnika. To pozycje, które powinny znaleźć się we wszystkich domach miłośników pedagogiki Montessori.

Klasyka, której nie powinno zabraknąć w żadnej biblioteczce. Astrid Lindgren nie ma sobie równych w opisywaniu dziecięcego, pełnego przygód, a zarazem zwyczajnego świata, który rewelacyjnie wpisuje się w klimat Montessori. Książka z opowiadaniami jest skróconą wersją znanej wszystkim i ponadczasowej powieści, dzięki której z bohaterami mogą zapoznać się nawet młodsze przedszkolaki.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym