Sezon na ospę rozpoczęty. Tego ABSOLUTNIE nie róbcie, gdy podejrzewacie chorobę

0

Jak wygląda ospa, ile trwa, kiedy można wyjść z domu i jakich lekarstw absolutnie nie podawać – na te wszystkie pytania musiałam poszukać odpowiedzi, gdy Dziedzic przywlókł to cholerstwo z przedszkola, a później poczęstował nim swoją kilkumiesięczną siostrę. Działo się…I choć dla nas to już minione dzieje piszę o tym, bo jest kilka ważnych rzeczy, które o ospie powinien wiedzieć każdy rodzic.

Ospa w tym roku rozpoczęła się wcześniej niż zwykle – powiedziała mi pani farmaceutka, a jej słowa zweryfikowałam dzień później w żłobku i przedszkolu moich dzieci, w których trafiło się już kilka przypadków zachorowań.

Za ospę wietrzną odpowiada  varicella zoster virus. Podstępny do przeciwnik, bo niezwykle zaraźliwy! Napisałam, że Siostra Dziedzica zaraziła się od brata, ale w rzeczywistości było nieco inaczej – zaraziła się na…przedszkolnym korytarzu, przychodząc ze mną po Dziedzica (a wiedziałam o tym, bo zachorowali niemal jednocześnie; gdyby to Dziedzic ją zaraził, jej choroba rozpoczęłaby się kilkanaście dni później)

Wirus ospy namnaża się przez dwa – trzy tygodnie, nie dając objawów! Nosiciel zaczyna zarażać na dwa dni przed wystąpieniem charakterystycznej, czerwonej wysypki  i zaraża przez następne 10-14 dni – aż do momentu, gdy przyschną wszystkie wykwity. W tym czasie NIE MOŻNA wychodzić z dzieckiem w świat – nie tylko ze względu na jego samopoczucie (choć to po kilku dniach najczęściej jest super), ale głównie z troski o innych – na przykład kobiety ciężarne czy osoby starsze z osłabioną odpornością, dla których wirus może być śmiertelnie niebezpieczny! Nigdy nie wiadomo, na kogo natkniemy się na klatce schodowej czy w windzie.

ZOBACZ KONIECZNIE: Twoje dziecko nie chce myć zębów? Wypróbuj tego genialnego patentu!

Z tego samego powodu, gdy podejrzewamy ospę u dziecka i wybieramy się z nim do przychodni, uprzedźmy o tym panią w rejestracji! Na lekarza dziecko powinno czekać w izolatce! Jeżeli nie jest to możliwe – bo placówka nie posiada takiego pomieszczenia – nalegajcie na wizytę domową.

Jak wygląda ospa?

Przebieg choroby jest bardzo indywidualny – jedne dzieci przechodzą chorobę z uśmiechem na ustach, inne bardzo cierpią, ale jedno jest niezmienne – zawsze pojawiają się charakterystyczne plamki, które zmieniają się w swędzące grudki z pęcherzykami wypełnionymi surowiczym płynem. Plamki wychodzą na całym ciele przez kilka dni – jedne wysuszają się i znikają, pojawiają się kolejne. Ospie towarzyszy bardzo często wysoka gorączka, która może pojawić się przed wykwitami. I w tym miejscu bardzo ważna uwaga – jeżeli podejrzewacie ospę, bo np. grasuje w przedszkolu albo wasze dziecko miało styczność z dzieckiem chorym na ospę, nie podawajcie lekarstw na bazie ibuprofenu w celu zbicia gorączki. Badania mówią, że zwiększa on wielokrotnie ryzyko wystąpienia gronkowcowych i paciorkowcowych zakażeń skóry.
Dwa lata temu te zdjęcia obiegły facebooka; umieściła je Hayley Lyons, która chciała przestrzec rodziców, by nie podawali ibuprofenu dzieciom podczas ospy. Oto co lek zrobił ze skórą jej syna


Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.