Data modyfikacji:

Skąd się biorą dzieci? Prezentujemy książki, które to wyjaśnią

Jeśli seks w waszym domu nadal pozostaje tabu, najwyższy czas to zmienić. Jeśli to nie ty będziesz pierwszym źródłem informacji na ten temat dla swojego dziecka, wzrasta szansa, że stanie się nim internet lub środowisko rówieśnicze. Gdy usłyszysz pytanie „skąd się biorą dzieci?” nie zbywaj swojego malucha, a udziel mu odpowiedzi, która zaspokoi jego ciekawość. Przydatne mogą okazać się te świetnie skonstruowane książki o seksualności dla najmłodszych!

Skąd się biorą dzieci, czyli trudne pytania do rodzica

Zainteresowanie seksualnością pojawia się najczęściej w wieku przedszkolnym. To wtedy padają pierwsze, krępujące niejednego rodzica pytania, w tym słynne „skąd się biorą dzieci?”. W wielu domach, wciąż unika się udzielania odpowiedzi na to pytanie. Niejeden rodzic stara się odpowiadać maluchom, używając metafor i historyjek, które jedynie tworzą w młodym umyśle mylne wyobrażenie na temat tego, jak rodzi się człowiek. Psychologowie dziecięcy są zgodni co do tego, że o wiele lepiej podjąć szczerą rozmowę z maluchem i bez skrępowania opowiadać o rzeczach naturalnych dla każdego z nas.

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Na szczęście, można zauważyć, że podejście do wychowania seksualnego znacznie się zmienia. Coraz więcej rodziców zaczyna rozumieć, że dostarczanie dzieciom rzetelnej wiedzy na temat seksu nie spowoduje zwiększonego zainteresowania tym tematem i chęci „wcielenia go w życie”. Wręcz przeciwnie: to z powodu niewiedzy często dochodzi do sytuacji patologicznych. Jak więc podjąć trudny temat ludzkiej bliskości, gdy dziecko zacznie zadawać pytania?
  • Przede wszystkim: nie zbywaj malucha. Jeśli rzucisz na odczepne coś w stylu „dowiesz się tego za kilka lat”, stracisz szansę na przekazanie mu cennej wiedzy w odpowiedni sposób. Zaś twoje dziecko, najpewniej zacznie szukać odpowiedzi na pytanie gdzie indziej.
  • Nie opowiadaj dziecku historyjek o bocianach i dzieciach w kapuście. Seksualność człowieka jest naturalną sferą życia, o której dziecko powinno wiedzieć. Mało tego – dowie się o niej, czy tego chcesz, czy nie, a rodzic, który opowiadał zabawne bajki, może stracić swoją wiarygodność.
  • Udzielaj prostych odpowiedzi. Jeśli dziecko pyta, skąd się biorą dzieci, odpowiedz po prostu, że „z brzuszka mamy”. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że kilkulatek poprzestanie na pytaniach, gdy uzyska taką odpowiedź.
  • Co, jeśli dziecko drąży temat? Odpowiadaj spokojnie, rzeczowo, lecz nadal prosto. Możesz zaznaczyć, że dzieci powstają w wyniku miłości dwojga rodziców.
  • Nie nazywaj narządów intymnych dziwnymi nazwami i zdrobnieniami. O wiele lepiej jest używać fachowego słownictwa.

Kiedy jest dobry moment na rozmowę o seksie?

Odpowiedź jest prosta: wtedy, gdy dziecko ją rozpocznie. Nawet trzylatek może zacząć zadawać pytania związane z poczęciem nowego życia. Nie warto od tego uciekać – udzielaj odpowiedzi szczerej, lecz jednocześnie na tyle przystępnej, by twoje dziecko mogło ją zrozumieć.

Jeśli twoje dziecko jest w wieku nastoletnim, a jeszcze nie zaczęło takiej rozmowy, prawdopodobnie uzyskało już takie informacje. W takiej sytuacji warto wyjść z inicjatywą i zapytać, co pociecha wie na temat seksualności. Wtedy zyskasz szansę sprostowania błędnych informacji, które dziecko mogło uzyskać z internetu lub od znajomych.

Książki dla dzieci o seksie – czytajcie je razem

Istnieje sporo książeczek poświęconych seksualności, w których wiedza podana jest maluchom w prosty, przystępny, a zarazem nietrywialny sposób. Jeśli masz trudności z przeprowadzeniem szczerej rozmowy, wspólna lektura tego typu książek na pewno ułatwi sprawę.

„Skąd się biorą dzieci?”, M. Brykczyński

To książka, którą można czytać już trzy, a nawet dwulatkowi. Przyjemna forma wierszyka oraz estetyczne ilustracje będą doskonałym wprowadzeniem do rozmowy z dzieckiem.

„Książka z okienkami skąd się biorą dzieci?”, K. Daynes

Ważne pytania i konkretne odpowiedzi. Książka pomaga rozjaśnić dzieciom skąd biorą się dzieci. Odkrywane okienka ujawniają kolejne informacje o tym, jak powstają mali ludzie, czym jest ciąża, a także jak rodzą się różne gatunki zwierząt.

„Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci”, A. Długołęcka

Jeśli twoje dziecko chodzi już do szkoły podstawowej, śmiało możesz zaproponować mu tę lekturę. Jest jak encyklopedia wiedzy o seksualności dla najmłodszych – twoja pociecha znajdzie tu odpowiedzi na wszystkie, nurtujące ją pytania.

„Jeśli bocian nie przyleci…”, A. Frączek

To nie książka o seksie i ciąży, a innym sposobie, by w rodzinie pojawiło się dziecko. Mowa o adopcji. Książeczka niesie ze sobą cenne przesłanie: najważniejsze jest to, by dziecko czuło się kochane, niezależnie od więzi biologicznych.

„Książka pełna miłości, czyli jak Michałek przyszedł na świat”, A. Frankel

Jeśli chcesz, by twoje dziecko zapoznało się z nazwami intymnych części ciała, których określanie bywa kłopotliwe, ta książka sprawdzi się doskonale. Dodatkowo, porusza niezwykle ważną kwestię uczucia, jakie powinno łączyć ludzi starających się o dziecko. Całość dopełniają ilustracje, które ułatwią zrozumienie, jak funkcjonuje ludzkie ciało. To książka idealna zarówno dla dzieci w wieku szkolnym, jak i maluszków.
Zamiast unikać tematu lub wymyślać niestworzone historie, graj z dzieckiem w otwarte karty! Nie zapominaj, że informacje na temat seksualności go nie ominą – dlatego lepiej, abyś to ty był pierwszą osobą, która mu je dostarczy. Jeśli masz z tym kłopot, posiłkuj się proponowanymi przez nas książeczkami.
Autorka: Joanna Stanuch