Data modyfikacji:

Dlaczego należy zastąpić niekapek bidonem dla niemowlaka?

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym trzeba rozstać się z maminą piersią. Zwykle zastępuje ją butelka ze smoczkiem, a zaraz po niej – popularny kubek niekapek. A co, jeśli powiemy ci, że słynny kubeczek nie jest wcale najlepszym wyborem dla twojego malucha? Dowiedz się, czemu miejsce niekapka jak najszybciej powinien zająć bidon dla niemowlaka.

bidon dla niemowlaka

Tak zwane kubki niekapki są znane już od bardzo dawna. Cieszą się ogromną popularnością, ponieważ zgodnie ze swoją nazwą, uniemożliwiają dziecku wylanie znajdującego się w środku napoju. Ponadto sprawiają wrażenie bardziej „dorosłego” następcy butelki ze smoczkiem, a zarazem poprzednika zwykłego kubka.

Ostatnie badania wskazują jednak, że picie z kubka niekapka nie jest najlepszym rozwiązaniem dla niemowląt. Zaskoczony? Zapewniamy, że po zapoznaniu się z tym artykułem zaproponujesz swojemu brzdącowi zupełnie nowe naczynie do napojów.

Sprawdź również, jaki pierwszy kubek dla dziecka wybrać.

Co jest złego w niekapkach?

Większość rodziców wie, że zbyt długie picie z butelki ze smoczkiem, podobnie jak ssanie kciuka, może doprowadzić do wykształcenia się wad zgryzu u dziecka. Kubek niekapek wydaje się więc bezpiecznym następcą butelki – w końcu dziecko, aby się z niego napić, musi go jedynie delikatnie przechylić. Obywa się bez ssania czy zaciskania warg wokół ustnika. No właśnie – i tu pojawia się problem.

Lekarze podkreślają, że nawet te niemowlęta, które zostały odstawione od piersi i butelki, wciąż potrzebują stymulacji aparatu mowy poprzez ssanie, które bardzo mocno aktywizuje mięśnie twarzy. Jest to konieczne, by podniebienie malucha kształtowało się prawidłowo i co za tym idzie, pozwalało na właściwą artykulację głosek w przyszłości.

Kubek niekapek praktycznie w ogóle nie pobudza do pracy mięśni aparatu mowy dziecka. Właśnie dlatego warto zamienić go na coś całkiem innego.

Najlepsze rozwiązanie? Bidon dla niemowlaka

Na szczęście coraz więcej rodziców jest świadomych, że mechanizm picia pomaga dzieciom trenować rozwijający się aparat mowy. Właśnie dlatego nastała „era” bidonów dla niemowlaków.

Bidon ze słomką dla niemowląt sprawdza się tak dobrze, jak niekapek – dziecku trudno będzie wylać z niego płyn. Co jednak najważniejsze, aby się z niego napić, dziecko musi zacisnąć wargi wokół słomki oraz ssać. Ta czynność wzmacnia mięśnie twarzy odpowiedzialne za artykulację głosek.

Jednocześnie słomki w bidonach dla niemowląt są bardziej miękkie i cieńsze niż gumowe smoczki. Dzięki temu nie zachodzi ryzyko wykrzywiania ząbków.

Jaki bidon dla niemowlaka wybrać?

Poszukując bidonu dla swojej pociechy, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość jego wykonania.

  • Bidon dla dziecka powinien być wykonany z bezpiecznych i nietoksycznych tworzyw, pozbawionych m.in. szkodliwych ftalanów.
  • Musi posiadać odpowiednie certyfikaty i oznaczenia.
  • Nie powinien być zbyt duży - niemowlętom wystarczy bidon o pojemności 240 ml.
  • Przyjrzyj się słomce. Im bardziej miękka, tym delikatniej będzie oddziaływać na dziąsła malucha.
  • Pokrywa bidonu dla niemowlaka powinna zawierać uszczelkę zapobiegającą wylewaniu się płynów.
  • Dodatkowym udogodnieniem będą uchwyty pozwalające dziecku na wygodne trzymanie bidonu.

Bidon dla niemowlaka – najlepszy wybór dla twojego dziecka

Gdy twoje dziecko przestanie pić z butelki, warto zaproponować mu bidon dla niemowlaka – gadżet, który umożliwi mu zrównoważone ćwiczenie mięśni odpowiadających za prawidłowy rozwój mowy w przyszłości.

Zdjęcie: Envato Elements

Autorka: Joanna Stanuch