Data publikacji:

Prezent dla pierwszoklasisty

Twoje dziecko idzie do szkoły? To doskonały moment, żeby dostało wyjątkowy prezent dla pierwszoklasisty! Sprawisz mu tym radość, podkreślisz wyjątkowość tego momentu i dodasz wiary w siebie. Oto nasze pomysły na interesujący prezent dla ucznia.

Sprawdź także jak przygotować się na powrót do szkoły.

prezent dla pierwszoklasisty
Pierwsza klasa to bardzo poważana sprawa – nowa szkoła, nieznajome dzieci, nauczyciele, ogromny – w porównaniu z przedszkolem – budynek i mnóstwo nowych wrażeń i doświadczeń. To wszystko wywołuje wypieki na twarzach naszych pierwszoklasistów i pierwszoklasistek. Wrzesień to intensywny dla nich czas. Bywa to także trudny okres dla rodziców i opiekunów, którzy czują się odpowiedzialni za start swoich dzieci i ich dobre samopoczucie w szkole. Taka presja dla wszystkich bywa obciążająca. Dlatego warto zadbać o odpowiedni prezent dla pierwszoklasisty, by dobrze zacząć rok, sprawić radość dziecku i dodać mu wiary w siebie. Znaleźliśmy kilka pomysłów na prezent dla ucznia i uczennicy pierwszej klasy.

Przeczytaj również: Prezenty na święta dla 12-latki – propozycje.

Prezent dla pierwszoklasisty? Nie tylko – prezent dla całej rodziny!

Kto powiedział, że prezent musi być materialną rzeczą? Może, oczywiście, i te zazwyczaj namacalne podarunki sprawiają dzieciom wielką radość – o ile są trafione. Ale ciekawym pomysłem na prezent dla pierwszoklasisty może być jakieś wspólne wydarzenie celebrowane z rodziną. Może wyjście do ulubionej cukierni na największą porcję lodów z posypką i bitą śmietaną? Albo do ekskluzywnej restauracji na kolację zorganizowaną specjalnie dla pierwszoklasisty?

Można wcześniej umówić się z obsługą, by w jakiś miły sposób zaznaczyła okazję, którą świętujecie, np. przynosząc specjalną dekorację dla pierwszoklasisty lub przekazując mu drobny upominek, który można wcześniej oczywiście przekazać obsłudze. A może dziecku spodoba się ognisko w lesie lub wyjazd na weekend do uroczego, przyjaznego dzieciom miejsca?

Istotne są w takim pomyśle dwie rzeczy: wydarzenie musi być dla dziecka atrakcyjne, a okazja musi zostać wyraźnie podkreślona. Chodzi o to, by dziecko poczuło się wyjątkowo – to doda mu skrzydeł i rozgoni trochę lęki związane z pierwszym pójściem do szkoły.

Prezenty dla pierwszoklasisty – zabawki, które rozwiną pasję

Każdy rodzic chce, by jego dziecko miało jak najlepsze warunki do uczenia się, może warto więc na początek szkoły sprezentować pierwszoklasiście jakąś pomoc naukową, która rozbudzi w dziecku pasję? Może mikroskop elektroniczny, który po podłączeniu do komputera pokaże w powiększeniu włosy lub ślinę dziecka? Globus lub interaktywna mapa, dzięki której można odpowiadać na pytania i uczyć się świata? Luneta lub lornetka? Powinno być to coś, co ma szansę zainteresować dziecko. Nie kupuj fanowi dinozaurów encyklopedii kamieni szlachetnych, ale tematyczne encyklopedie dla dzieci to również nie najgorszy pomysł.

Książka dla pierwszoklasisty, która doda skrzydeł

Jest kilka lektur obowiązkowych, które powinni przeczytać wspólnie rodzicie z dzieckiem idącym do pierwszej klasy. Są to książki, których bohaterowie to właśnie dzieci zaczynające przygodę ze szkołą, dlatego taka lektura jest bardzo wspierająca, pomocna – zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Jedną z takich książek jest „Hedwiga”. To historia dziewczynki mieszkającej na wsi, jej obaw, nowych przyjaźni i konfliktów szkolnych. Powstały już trzy części jej codziennych zmagań z rzeczywistością. Ciekawe w historiach o niej jest to, że Hedwiga nie jest grzeczną, ułożoną dziewczynką, ma za to w sobie wiele buntu i odwagi, ale też zadziorności, a jej zachowania często budzą w dzieciach bardzo duże emocje.

Chłopcom może spodobać się książka pt. „Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie”. Autorka, Rose Lagercrantz, napisała już kilka części przygód rezolutnej Duni, która również bardzo podoba się dzieciom wczesnoszkolnym. Mattis zaś jest jej kolegą z klasy i można powiedzieć, że opisuje chłopacki punkt widzenia. Lektury tej autorki bardzo pomagają rozumieć i rozmawiać o różnych trudnych dziecięcych emocjach.

Droższe gadżety dla ucznia – elektronika na start

Gadżety do szkoły dla ucznia to także popularny pomysł na prezent dla pierwszoklasisty. Mogą być oczywiście elektroniczne – telefon, smartwatch, słuchawki, głośnik przenośny, zegarek. Będą one jednocześnie pomocą w nauce – pendrive, kalkulator czy tablet mogą przydać się do wyszukiwania i przenoszenia materiałów lub do pracy w trybie zajęć online.

Obdarowując dziecko elektroniką, warto pamiętać, by ustalić z nim zasady i czas korzystania z urządzenia, by później uniknąć sytuacji, że dziecko uzależnia się od telefonu lub tabletu. Jeśli urządzenie będzie z dostępem do sieci, warto omówić wspólnie kwestie bezpieczeństwa w sieci.

Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.