Data modyfikacji:

Pierwszy kubek dla dziecka do nauki picia

Zaczęliście przygodę z rozszerzaniem diety maluszka i szukacie sposobu,  jak nauczyć go picia wody z czegoś innego niż butelka ze smoczkiem? To doskonały czas na wybór kubka dla dziecka. Po jaki sięgnąć w pierwszej kolejności? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od malucha. Podpowiemy wam jednak, na jakie rodzaje kubków do nauki picia warto zwrócić uwagę.

Kiedy zacząć naukę samodzielnego picia?

Rozszerzanie diety najczęściej zaczyna się między 4 a 6  miesiącem życia dziecka. Wtedy też powinniśmy dodatkowo podawać maluchowi wodę do picia. Często naturalnym wyborem staje się butelka ze smoczkiem, w której niemowlaki dostają także mleko.

Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Lekarze pediatrzy, doradcy laktacyjni i doświadczeni rodzice radzą, aby w momencie wprowadzania do diety innych płynów niż mleko, wybrać odpowiedni kubek dla dziecka. Pozwoli to w późniejszym czasie łatwiej odzwyczaić go od ssania piersi czy butelki.

Dodatkowo, podczas picia z kubeczka,  dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i ust, uczy się połykania i oddychania, a także chwytania.

Pierwszy kubek dla dziecka – jaki wybrać?

Przedstawiamy wam przegląd najpopularniejszych kubków do nauki picia. Nie ma jednego najlepszego, który uwielbiają wszystkie dzieci. Dlatego też  rodzice często decydują się na zakup przynajmniej dwóch rodzajów – jednego do domu i drugiego, który sprawdzi się w podróży.

Rodzaje kubków dla dzieci

Kubek niekapek

Jeszcze kilka lat temu pierwszym i oczywistym wyborem rodziców był kubek niekapek. Lekki, plastikowy, z wygodnymi uszkami i twardym ustnikiem z małą dziurką, z którego, podczas picia, dziecko nie wyleje na siebie całej zawartości. Ostatnio jednak lekarze i  logopedzi przestrzegają, że przy długim stosowaniu kubki niekapki mogą zwiększać ryzyko wad zgryzu. Dlatego też ten model jest coraz mniej popularny.

Kubek treningowy tzw. kapek

Kubek treningowy jest ciekawą alternatywą dla niekapka. Różni się tym, że ma miękki ustnik z dużą dziurką. Dzięki temu dziecko nie musi ssać, wystarczy,  że przechyli kubek, a woda swobodnie wypłynie. Większość dzieci dość szybko uczy się z niego korzystać. Dlatego też  polecany jest jako pierwszy kubek do nauki picia w domu.

Kubek Doidy cup

Jest to otwarty kubek z ukośnymi ściankami, dzięki którym dziecko widzi znajdujący się w środku płyn i w trakcie picia nie musi odchylać głowy do tyłu. Polecany przez lekarzy, specjalistów żywienia dzieci i doświadczonych rodziców.

Początkowo dziecko z pewnością będzie wylewać większą część zawartości na siebie, jednak z czasem stanie się samodzielne. Jest to doskonała propozycja do nauki picia w domu. Może być również wykorzystywany jako miseczka na zupkę czy kaszkę.

Kubek ze słomką

Kubek ze słomką świetnie sprawdzi się w podróży i na spacerze. Niektóre dzieci intuicyjnie potrafią się z niego napić już podczas pierwszej próby. Wybierajcie kubki ze słomką zakończoną obciążnikiem, dzięki której można ugasić pragnienie trzymając bidon w dowolnej pozycji. Dziecko, podczas picia z takiego kubka, ćwiczy mięśnie twarzoczaszki, zwłaszcza te wpływające na umiejętność artykułowania głosek oraz uczy się faz wdechu i wydechu.

Kubek 360

Kubek 360 to niekapek, tylko bez ustnika. Posiada specjalną zatyczkę, która bezpiecznie zatrzymuje płyn w środku. Dziecko uczy się pić z niego jak z otwartego kubka poprzez jego przechylenie i zassanie płynu. Idealna propozycja zarówno do domu, jak i do zabrania w podróż.
Pamiętajcie, że każdy maluch jest inny. Może mieć inne upodobania i inne umiejętności na danym etapie rozwoju. Dlatego też kubek dla dziecka do nauki picia powinien być dostosowany do jego potrzeb. Podczas nauki, pozwólcie pociechom eksperymentować z różnymi rodzajami kubków, a przy nieudanych próbach nie zniechęcajcie się i bądźcie cierpliwi.

Polecamy:

Autorka: Daria Dziechciarz