Data publikacji:

Biegunka u noworodka – przyczyny i sposoby leczenia

Biegunka u noworodka to zawsze sygnał alarmujący, że w organizmie malucha dzieje się coś niedobrego. Gdy się pojawi, nie należy popadać w panikę, a jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który pomoże w zdiagnozowaniu problemu. W zdecydowanej większości przypadków, biegunka u dziecka może być leczona w warunkach domowych.
Niemowle
Rozwolnienie u noworodka powoduje strach u większości rodziców. Co robić, gdy dziecko boryka się z biegunką? Przede wszystkim – zachować spokój. W większości biegunka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, jeśli tylko prędko zostaną podjęte odpowiednie działania.

Jak wygląda biegunka u noworodka?

Z jej rozpoznaniem mają problem zwłaszcza młode mamy. Trzeba bowiem wiedzieć, że prawidłowe stolce noworodka nie wyglądają tak, jak u osoby dorosłej: ich konsystencja jest znacznie luźniejsza. W takim razie, kiedy możemy mówić o biegunce u dziecka? Wyznacznikiem jest tutaj częstość oddawania stolca. Jeśli maluch robi kupkę trzy lub więcej razy na dobę, jest płaczliwy i ma tkliwy brzuszek, prawdopodobnie pojawiła się biegunka. Dolegliwości może towarzyszyć również gorączka.

Rozwolnienie u niemowląt występuje stosunkowo często, głównie dlatego, że niedojrzały układ pokarmowy jest niezwykle wrażliwy zarówno na drobne zmiany w składzie mleka, jak i na infekcje.

Co powoduje rozwolnienie u noworodka?

Zanim objaśnimy możliwe przyczyny biegunki u noworodka, należy podkreślić, że występuje ona w dwóch odmianach.
  • Biegunka ostra to nagle pojawiające się rozwolnienie, które mija po 1-2 tygodniach.
  • Przewlekła biegunka trwa dłużej niż ostra, zwykle ponad 2 tygodnie. Dopiero ustalenie jej przyczyny i podjęcie leczenia pomaga ustabilizować wypróżnienia.

Pamiętaj, że biegunka sama w sobie nie jest chorobą, a objawem problemów zdrowotnych. Co może ją powodować?
  • Do przyczyn ostrych biegunek zaliczamy przede wszystkim zakażenia wirusami (np. rotawirusem) lub bakteriami, obecność pasożytów lub ogólną infekcję organizmu.
  • Biegunkę przewlekłą mogą powodować nietolerancje pokarmowe, alergie, ząbkowanie, zaburzenia pracy jelit, a także niektóre choroby układu trawiennego (np. choroba Crohna, zespół jelita drażliwego).

Biegunka u noworodka – co robić?

Biegunki u niemowlaka nie wolno bagatelizować. Jeśli zauważysz u swojego malucha biegunkę, jak najszybciej udaj się z nim do pediatry. Niezależnie od typu rozwolnienia, dziecko powinien obejrzeć specjalista. Pamiętaj, że jej źródłem może być np. zakażenie rotawirusem, co w przypadku bardzo małych dzieci może skutkować hospitalizacją, a w skrajnych przypadkach nawet zgonem.

W większości przypadków biegunka u noworodka nie stanowi zagrożenia, oczywiście pod warunkiem, że zastosujesz się do zaleceń lekarza. Leczenie biegunki najczęściej przebiega w warunkach domowych. Jak dbać o maleństwo borykające się z rozwolnieniem?

Dieta noworodka z biegunką

Żywienie noworodka borykającego się z rozwolnieniem będzie zależało od jej rodzaju. W przypadku biegunki ostrej, nie należy zmieniać jadłospisu malucha. Jeśli biegunka dotyczy noworodka karmionego piersią, mama powinna jeść to, co dotychczas. Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym należy wciąż podawać tę samą mieszankę.
Sytuacja przedstawia się inaczej, jeśli biegunka ma charakter przewlekły. Wówczas zdiagnozowanie jej przyczyny może zająć więcej czasu. Należy wziąć pod uwagę, że maluch jest uczulony na dany składnik pokarmowy lub źle znosi daną mieszankę mleczną.

Jeśli karmisz piersią, a twój maluch ma przewlekłą biegunkę, spróbuj zrezygnować z jedzenia często uczulających produktów. Należą do nich np. marchew, ziemniaki, jaja, zboża, truskawki. Nie przestawaj karmić maluszka; obserwuj go i metodą eliminacji spróbuj dojść do tego, który składnik twojej diety mu nie służy. Jeśli z kolei karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, skonsultuj się z lekarzem w celu zmiany mieszanki na inny rodzaj.

Nawodnienie – podstawa leczenia biegunki

Najgroźniejszym następstwem biegunki u małego dziecka może być odwodnienie wynikające z obfitych i częstych wypróżnień. Łatwo je rozpoznać: odwodniony maluch ma suchą skórę, jego rysy wyostrzają się, staje się marudny i rzadko oddaje mocz. Długotrwałe odwodnienie jest niezmiernie groźne dla noworodka, dlatego należy mu bezwzględnie zapobiegać.

Mimo że chore dziecko jest marudne i ma mniejszy apetyt, często przystawiaj je do piersi. Maluch powinien pić jak najwięcej, aby jego organizm sprawniej poradził sobie z rozwolnieniem. Dzieciom karmionym mieszankami mlecznymi zaleca się spożywanie częstych i małych porcji letniej, przegotowanej wody.

Płyny nawadniające na biegunkę u noworodków

Leczenie biegunki u dziecka warto wspomóc odpowiednimi preparatami, które dbają o poprawną pracę jelit. W aptekach internetowych znajdziesz specjalne środki nawadniające dla maluszków. Tego rodzaju preparaty dostępne są bez recepty. Warto zaopatrzyć się również w suplementy odbudowujące florę jelitową, bazujące na dobroczynnych szczepach bakterii. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy dziecku zostały przepisane silniejsze leki lub antybiotyki.
Pamiętaj, że noworodkom nie wolno podawać leków, które przy biegunce rekomenduje się osobom dorosłym!

Biegunka i noworodek

Biegunka u noworodków to dość powszechny problem, jednak w żadnym wypadku nie należy go bagatelizować. Gdy podejrzewasz, że twój brzdąc ma rozwolnienie, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Zadbaj o to, by maluszek pił dużo mleka i podawaj mu suplementy dla dzieci wspomagające nawodnienie. Wówczas leczenie biegunki będzie sprawniejsze i szybsze.
Autorka: Joanna Stanuch