Data modyfikacji:

Bobas lubi wybór – na czym polega metoda BLW?

Metoda karmienia BLW (Baby-led weaning) zdobywa coraz więcej zwolenników. Sposób ten daje dziecku możliwość wyboru tego, co je i w jakiej ilości. Dzięki swojej popularności metoda BLW doczekała się nawet polskiego rozwinięcia skrótu – „Bobas lubi wybór”. Dowiedz się, na czym polega BLW i jakie są jej największe zalety.

bobas lubi wybór

Metoda BLW – co to jest?

Trudno o mamę, która jeszcze nie słyszała, czym jest metoda BLW. To nic innego, jak jeden ze sposobów nauki samodzielnego jedzenia i rozszerzania diety dziecka. Miłośnicy BLW wychodzą z założenia, że podczas urozmaicania jadłospisu dziecka karmienie łyżeczką i popularne „papki” są zupełnie niepotrzebne – niemowlak jest w stanie sam sięgać po produkty i po prostu je jeść.

Chcąc karmić dziecko metodą BLW, należy po prostu położyć przed nim gotowe kawałeczki jedzenia i pozwolić mu jeść samodzielnie. Dzięki diecie BLW dziecko całkowicie pomija etap posiłków ze słoiczków i karmienia przez rodziców.

Sprawdź również imbir w diecie dziecka.

Karmienie BLW – dlaczego warto je stosować?

Rozszerzanie diety BLW to nie tylko sposób na wprowadzenie nowych produktów do dziecięcego jadłospisu. Niemowlak karmiony metodą BLW ma możliwość jedzenia „wszystkimi zmysłami” – może nie tylko smakować, ale i dotykać produkty spożywcze, poczuć ich zapach i konsystencję. Dzięki temu maluch staje się bardziej świadomy tego, co je.

Zwolennicy diety BLW podkreślają też, jak istotne jest dawanie maluszkowi wyboru. Dziecko, dzięki metodzie BLW, stopniowo zaznajamia się z nowymi produktami i wybiera to, co smakuje mu najbardziej. Wreszcie – maluch karmiony dietą BLW je dokładnie tyle, ile w danym momencie potrzebuje.

Inne zalety metody BLW

Metoda BLW kształtuje motorykę dziecięcych rączek, a także rozwija kulinarną ciekawość. Dzięki niej jedzenie nie wiąże się ze stresem, a dziecko ma mniejsze szanse na to, by w przyszłości stać się niejadkiem.

Wreszcie, metoda BLW to świetny sposób na umacnianie więzi między maluchem, a rodzicem – dając dziecku możliwość wyboru tego, co je, okazujesz mu zaufanie.

BLW – jak zacząć?

Aby móc bezpiecznie wprowadzić dietę BLW, należy zaczekać, aż maluch skończy 6. miesiąc życia i nauczy się samodzielnie siedzieć – dzięki temu ryzyko zadławienia się podczas jedzenia będzie znacznie mniejsze.

Produkty, które rodzic proponuje dziecku w ramach metody BLW muszą być odpowiednio przygotowane i rozdrobnione, tak by brzdąc mógł poradzić sobie z ich jedzeniem. Należy bacznie przyglądać się wielkości i konsystencjom produktów, które trafiają na talerz maluszka.

Najważniejszą zasadą karmienia BLW jest to, by nie zmuszać malucha do jedzenia. Proponuj dziecku różne produkty i po prostu pozwól mu wybierać!

Boisz się, że jedząc metodą BLW dziecko się nie naje? Bez obaw – maluch z pewnością nie „zagłodzi się” sam. Jeśli dodatkowo ciągle karmisz maluszka mlekiem, w jego diecie nie zabraknie niezbędnych składników odżywczych.

Rozszerzanie diety BLW – jakie produkty wybierać?

Metoda karmienia BLW jest podobna do konwencjonalnego rozszerzania diety malucha z tą różnicą, że dziecku nie proponuje się pokarmów w formie papek.

Warto więc rozpocząć BLW od podawania maluchowi produktów takich, jak gotowana dynia, marchew, ziemniak. Z czasem do diety można wprowadzić miękkie owoce, surowe warzywa oraz delikatne mięso, takie jak np. pierś z kurczaka.

Metoda BLW nie wyklucza stosowania delikatnych przypraw i ziół, jednak wystrzegaj się dodawania soli do dziecięcych posiłków. Przyzwyczajając maluszka do słonego smaku, uniemożliwisz mu poznanie prawdziwych atutów różnych potraw.

Dzięki metodzie BLW twoje dziecko nauczy się jeść z zainteresowaniem i radością, a także szybciej odnajdzie swoje ulubione smaki. Bobas lubi wybór – pozwól mu na niego!

Autorka: Joanna Stanuch