Data publikacji:

Co na śniadanie dla dziecka? Pyszne i zdrowe pomysły

Aby być zdrowym i aktywnym, potrzebujemy wartościowego paliwa do działania, czyli produktów pożywnych i pełnowartościowych. Zdrowe śniadania dla dzieci powinny być tak skomponowane, by zawierały wszystko to, czego młody organizm potrzebuje. Jednak nie jest to wcale takie proste. Dziecko często chce jeść powtarzalne produkty, niekoniecznie zdrowe lub wybiega do szkoły bez śniadania, mówiąc, że nie jest głodne. Podpowiadamy, jak przygotować lekkie śniadanie dla dzieci, co dać dziecku na śniadanie do szkoły i jak przyrządzić placuszki na śniadanie.
co na śniadanie dla dziecka

Zdrowe śniadania dla dzieci

Chcąc, aby dziecko jadło zdrowo, warto zmienić myślenie i nastawienie, że kolorowe, słodkie płatki zalane mlekiem są źródłem witamin, a najsmaczniejsza i najszybsza w przygotowaniu jest bułka. Oczywiście, okazjonalnie mogą pojawić się na stole, jednak w dłuższej perspektywie nie zapewnią dziecku zdrowia. Jakie więc powinno być zdrowe śniadanie dla dzieci? Przede wszystkim odpowiednio skomponowane. Czy wymaga długiego przygotowania w kuchni? Niekoniecznie. Nawet jeśli trzeba przygotować pastę, umyć owoce czy pokroić warzywa, można zrobić to wcześniej, a rano poskładać tylko w całość. Warto też, jeśli tylko mamy taką możliwość, zasiadać do śniadania razem z dzieckiem. Wspólny czas sprzyja nie tylko pogłębianiu więzi, ale też efektywnemu wyrabianiu zdrowych nawyków. Co warto podać?
  • Kanapka w zdrowszej wersji – najlepiej z pełnoziarnistego pieczywa, na przykład żytniego chleba, z dodatkiem dobrej jakości twarogu czy domowej roboty wędliny (pierś kurczaka przyprawiona i upieczona w piekarniku). Na takiej kanapce może znaleźć się gotowane jajko i całe bogactwo warzyw – sałata, pomidory, rzodkiewki, ogórki, papryka, szczypiorek. Składniki warto ułożyć w kompozycję, co będzie wyglądało jeszcze bardziej zachęcająco. Warto spróbować przygotowania różnego rodzaju past lub własnego hummusu, co naprawdę nie jest czasochłonne i można przechowywać w lodówce, zajadając się całą rodziną.
  • Serki, deserki i jogurty – twarożek, jogurt naturalny bądź kozi czy owczy miksujemy z owocami, na przykład truskawkami, malinami, jagodami, bananami. W zależności od wieku dziecka całość można posypać pokruszonymi orzechami lub migdałami. Świetnym pomysłem jest również dodanie nasion chia do jogurtu, wymieszanie i wstawienie do lodówki. Po wyciągnięciu polewamy zmiksowanymi owocami i deserek gotowy. Niestety, większość jogurtów sklepowych, często reklamowanych jako „zdrowych”, zawiera mnóstwo cukru. W rezultacie dziecko karmione słodyczami sklepowymi trudno jest po czasie przekonać do jedzenia zdrowszych wersji przygotowywanych w domu.
  • Owsianka, jaglanka, gryczanka – w zależności co kto woli. Można przygotowywać je na wodzie bądź mleku, najlepiej roślinnym. Z dodatkiem owoców, orzechów czy rodzynek stanowią świetny, sycący na długo posiłek. Jeśli mamy więcej czasu, warto też spróbować owsianki pieczonej. W tym przypadku owsiankę zapiekamy w naczyniu żaroodpornym w piekarniku.
  • Budyń – w zdrowszej wersji gotujemy kaszę jaglaną z mlekiem roślinnym, na przykład kokosowym, i gotową blendujemy, łącząc z dowolnymi dodatkami: z owocami w całości, musami z owoców zmiksowanych czy z kakao. Całość można odrobinę posłodzić miodem.
  • Przygotowując zdrowe śniadania dla dzieci, trzeba też zwrócić uwagę na podawany napój. Świetna będzie woda, ale również niesłodzona herbata owocowa lub ziołowa, mleko czy świeżo wyciskany sok oraz koktajl. Bardzo trzeba uważać na soki kupowane w kartonikach. Zwykle zawierają duże ilości cukru.

    Placuszki na śniadanie dla dzieci

    Placuszki są genialnym pomysłem na dziecięce śniadania, a do tego szybkie i proste w przygotowaniu. Co ciekawe – znajdziemy na nie mnóstwo przepisów. W większości receptur łączymy jajko, mąkę, dodając inne składniki – jogurt naturalny w placuszkach jogurtowych czy rozgniecionego banana w placuszkach bananowych. Można też połączyć banana, jajko i płatki owsiane, tworząc placuszki owsiane.

    Co dać dziecku na śniadanie do szkoły

    Codzienne przygotowywanie śniadaniówek do szkoły nie jest prostą sprawą. Ma być smacznie, apetycznie, a do tego zdrowo. Sprawdzą się wszystkie powyższe propozycje odpowiednio zapakowane. Przyrządzone w domu owsianki, jogurty czy budyń można włożyć do niedużego słoiczka. Do tego warto dodać garść orzechów lub migdałów do pochrupania. Sprawdzą się również kawałki obranej marchewki, jabłko, banan, kiść winogrona, a także porcja upieczonego ciasta marchewkowego, chlebka bananowego czy owsiana babeczka.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Chmielewska