Data publikacji:

Ćwiczenia dla 6-latka. Jakie ćwiczenia powinien wykonywać 6-latek?

Dziecko w wieku 6 lat jest ciekawe świata i żądne wiedzy. Uczy się w błyskawicznym tempie i już za chwilę zasiądzie w szkolnych murach. Zadaniem rodzica i opiekunów jest nadążanie za jego potrzebami intelektualnymi w taki sposób, by je zaspokoić, jednocześnie nie zniechęcając do dalszej edukacji. Podsuwając dziecku ciekawe zadania, masz szansę odkryć jego potencjał. Jakie ćwiczenia dla 6-latka będą wspomagały jego rozwój i okażą się dla niego ciekawe?
Ćwiczenia dla 6-latka

Ćwiczenia dla 6-latka – jakie powinny być?

Rodzice chcą maksymalnie wspomagać rozwój swoich dzieci, żeby miały szansę na lepszą przyszłość i nie odstawały od rówieśników. Tuż przed wysłaniem przedszkolaka do szkoły wiele osób ma ochotę przekazać mu jak najwięcej wiedzy i nakłonić do nauki czytania czy pisania. Jakie powinny być ćwiczenia dla 6-latka? Muszą być ciekawe, żeby podtrzymać zainteresowanie dziecka, nie mogą być też zbyt trudne ani zbyt łatwe. Jeśli chcesz zaproponować zeszyt z ćwiczeniami, idealnie, jeśli będą tam zamieszczone zadania, z którymi dziecko na pewno sobie poradzi, ale również takie, które będą stanowiły pewne wyzwanie.
Jednym z najważniejszych typów zadań są ćwiczenia z grafomotoryki na poziomie 6-latków. Nie powinno się uczyć dziecka zbyt wcześnie pisać, ponieważ może to prowadzić do wielu problemów, ważniejsze w tym wieku są zadania ćwiczące dłoń i umiejętność organizowania przestrzeni na kartce.
W tym wieku, a nawet wcześniej, można również uczyć dziecko czytać, a także wykonywać proste zadania matematyczne dla 6-latków. Wszystkie te ćwiczenia będą stymulowały rozwój intelektualny, jednak rodzic musi pamiętać o zachowaniu równowagi między edukacją a innymi ważnymi potrzebami dziecka. Maluchy w tym wieku powinny spędzać jak najwięcej czasu na powietrzu, uprawiając sport, a także mieć przestrzeń na swobodną zabawę i kreatywność.

Ćwiczenia grafomotoryczne dla 6-latka

Dlaczego ćwiczenia grafomotoryczne są tak ważne dla 6-latka? Rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą oraz orientację w przestrzeni, a także usprawniają prawidłowy chwyt ołówka czy pióra. Jeśli ćwiczenia te zostaną zaniedbane, może to prowadzić do dysgrafii, czyli tak zwanego brzydkiego pisma i szybkiego męczenia się pisaniem. Rozwój grafomotoryki 6-latków to długotrwały proces, a odpowiednie ćwiczenia są w stanie zapobiec podobnym problemom.
Zwróć uwagę, czy dziecko poprawnie trzyma kredkę lub ołówek, ponieważ w tym wieku chwyt powinien być dojrzały. Pamiętaj też, że typowe ćwiczenia takie jak rysowanie szlaczków to nie wszystko. Żeby maluch był w stanie estetycznie pisać i rysować, a także nie miał problemów w szkole, konieczne jest zadbanie o jego wszechstronny rozwój. Istotne jest jednoczesne ćwiczenie motoryki dużej, czyli sprawności ruchowej, oraz małej, czyli sprawności manualnej.
Jakie ćwiczenia manualne dla 6-latka sprawdzą się najlepiej? Będą to:
  • lepienie z plasteliny,
  • malowanie palcami,
  • wycinanie i przyklejanie,
  • nawlekanie koralików,
  • przewlekanie,
  • rysowanie po śladzie,
  • rysowanie form kulistych,
  • przeprowadzanie linii prostej z punktu A do punktu B,
  • kopiowanie rysunków,
  • rysowanie szlaczków,
  • obrysowywanie kształtów bez odrywania ręki,
  • odrysowywanie kształtów i liter na tacce z drobną kaszą.
Dzieci najlepiej przyswajają informacje w formie zabawy, dlatego im ciekawiej przedstawisz ćwiczenia z grafomotoryki przeznaczone dla 6-latka, tym większa szansa, że na nich skorzysta. Na rynku znajdziesz mnóstwo pozycji z zabawnymi i wciągającymi zadaniami.

Nauka czytania – jakie ćwiczenia dla 6-latka?

Rodzice często czekają z utęsknieniem na moment, kiedy będą mogli rozpocząć naukę czytania. Jakie ćwiczenia dla 6-latka usprawnią ten proces? Aktualnie za najbardziej efektowną metodę nauki uważa się metodę sylabową, czyli symultaniczno-sekwencyjną, zwaną też krakowską. Została ona opracowana przez prof. dr hab. Jagodę Cieszyńską. Wielu rodziców i nauczycieli potwierdza jej skuteczność.
Chcąc rozpocząć naukę czytania, jakie wprowadzić ćwiczenia dla 6-latka? Najlepiej sprawdzają się różnorodne zadania wykorzystujące sylaby. Na początku musisz zapoznać dziecko z sylabami, następnie możecie przejść do czytania prostych wyrazów złożonych z dwóch sylab. Inne ćwiczenia to na przykład dzielenie wyrazów na sylaby czy tworzenie wyrazów z rozrzuconych sylab lub poprzez dopisanie sylaby.

Zadania matematyczne dla 6-latków

Naukę liczenia w formie zabawy warto wprowadzać jak najszybciej, bowiem zainteresowanie cyframi pojawia się wcześniej niż zainteresowanie literami. Ćwiczenia dla 6-latka związane z matematyką powinny opierać się na konkrecie – przeliczanie, odejmowanie i dodawanie łatwo pokazać na liczmanach. Arytmetyka to jednak nie wszystko, istotne są również inne działy matematyki, które również możesz przestawiać w formie zabawy. Różnego rodzaju zadania logiczne, mierzenie długości, pojemności i wagi, poznawanie figur geometrycznych – wszystko to ma wpływ na późniejszą zdolność radzenia sobie z tym ciekawym, lecz trudnym przedmiotem szkolnym.
Pomysłów na zabawy z pewnością ci nie zabraknie, a ubarwiając zadania matematyczne 6-latkom, masz szansę podtrzymać ich zainteresowanie. Wykorzystuj kolorowe liczmany, na przykład ludziki lub klocki LEGO. Zbuduj dziecku geoplan – prostą płytkę z kołkami, dzięki której już najmłodsi mogą tworzyć figury geometryczne. Możesz również zaopatrzyć się w gry i zeszyty z zadaniami, w których znajdziesz gotowe ćwiczenia przygotowujące do dalszej nauki.

Wszechstronny rozwój

Każdy rodzic wie, że warto inwestować w rozwój dziecka. Pamiętaj, by był on wszechstronny i nie przeładowuj planu 6-latka ćwiczeniami stymulującymi rozwój intelektualny. Czasami nawet ze zwykłej zabawy z rówieśnikami młody człowiek może wyciągnąć więcej niż rodzice mogliby się spodziewać.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym